Závěrečným hracím dnem vyvrcholil do posledních minut dramatický a napínavý hokejový turnaj hraný v rámci Olympiády dětí a mládeže. Tu od pondělí do čtvrtka pořádal Královéhradecký kraj a v ledním hokeji o co nejlepší umístění bojovala čtrnáctka mužstev ze všech koutů republiky.

Dějištěm byla podkrkonošská města Trutnov a Vrchlabí, kde se také uskutečnily rozhodující zápasy o medaile. Nejprve se však proti sobě postavili semifinalisté. Brzy ráno byli v obou případech úspěšní účastníci trutnovské základní skupiny B. Plzeňský kraj vyzrál na hostitelský celek z Královéhradecka, velký favorit z Moravskoslezského kraje uspěl proti výběru Libereckého kraje.

Do studia České televize dorazilo při Olympiádě dětí a mládeže několik významných hostů. Tomáš Budka v něm uvítal například lyžařského trenéra Tomáše Banka (vlevo) a snowboardistu Jakuba Hroneše.
Vrchlabí bylo srdcem televizního vysílání, olympiáda z hor obsadila obrazovky

Následně si proti sobě zahrály třetí nejlepší týmy obou základních skupin. Zástupci Jihomoravského kraje potvrdili čtvrteční nadvládu béčkové skupiny a soupeře z Kraje Vysočina přehráli výsledkem 4:2. Zbývalo tak vyřešit, kteří borci si na krk pověsí bronzové medaile a kdo na konci skvěle zorganizovaného turnaje zvedne nad hlavy pohár pro vítěze.

Královéhradecký kraj ve skupině své rivaly z Liberecka porazil a velmi dobře vstoupil i do bitvy o bronz. První třetinu domácí vyhráli 2:0, ve druhé ale o náskok přišli. V závěrečné periodě vrátil favoritovi náskok Studnický, za Severočechy ale srovnal stav svou druhou trefou v zápase Bělohorský a obrat dokonal rozhodujícím nájezdem Šejc.

Hostitelský výběr Královéhradeckého kraje je blízko nejen účasti v semifinále, ale také prvnímu místu. Čeká jej však ještě derby s rivaly z Pardubického kraje.
Hostitelský tým oslavil postup ze skupiny. Ve čtvrtek hokejový turnaj vyvrcholí

Deset minut po patnácté hodině se na modré čáry vrchlabské DD Elektromont arény postavily nejlepší dva celky turnaje. Také Moravskoslezský kraj se s Plzeňským potkal už ve skupině, to když v Trutnově dlouho vedli Západočeši, aby v úplném závěru Ladislav Svozil dvěma góly zajistil svému týmu jak nerozhodný výsledek, tak uhájení první příčky.

Finále hrané na třikrát dvacet minut mělo podobný scénář. Plzeňané začali skvěle. Popovič je poslal do vedení už po pěti minutách, na startu prostřední části navíc Reisnecker zvýšil na dvoubrankový rozdíl. I tentokrát ale došlo ke zvratu. Slezané nejprve brankami Mana s Trnkou vyrovnali a když už se zdálo, že turnaj rozhodnou nájezdy, přiklonilo se štěstíčko na reprezentanty Moravskoslezského kraje.

V čase 58:03 se od brusle obránce odrazil puk před branku k Řehákovi, jenž pohotově posunul kotouč na volného Dominika Řípu a ten se stal střelcem zlatého gólu hokejového turnaje Olympiády dětí a mládeže.

Radost vítězného mužstva neznala mezí a z ledové plochy se přesunula postupně do týmové šatny, později i na večerní slavnostní vyhlášení nejlepších sportovců celé olympiády. A tam si při medailovém ceremoniálu nejlepší hokejový tým ODM s chutí a emocemi na pódiu zazpíval tradiční vítězoslavnou píseň Vysoký jalovec.

Semifinálová utkání

Královéhradecký kraj – Plzeňský kraj 2:5 (0:2, 1:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 21. Václavíček (Hofman), 39. Vondruška (Brzák) – 5. Maxa (Kamas, Tománek), 9. Bělík (Reisnecker, Fodor), 24. Theodore, 26. Tománek (Popovyč, Kamas), 42. Chasák (Bělík, Čermák).

Moravskoslezský kraj – Liberecký kraj 5:3 (3:0, 1:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 1. Man, 6. Weiss (Řípa), 14. Mareš (Man), 21. Weiss (Řípa), 37. Weiss (Hrček, Byrtus) – 18. Bělohorský (Kučera), 35. Šejc (Svoboda, Bělohorský), 38. Bělohorský (Krajdl).

Nikola Plecháčová po vítězném závodu na ODM v rozhovoru pro ČT Sport
Plecháčová ovládla na ODM volný styl i klasiku: „Je super mít dvě zlaté medaile“

Utkání o konečné 5. místo

Kraj Vysočina – Jihomoravský kraj 2:4 (0:1, 2:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 24. Egart, 28. Lukáš (Kachlíř) – 6. Tomek, 26. Šichtař (Slívko, Kotas), 30. Kubín (Brodecký, Tomek), 45. Kubín.

Výsledek utkání o 5. místoVýsledek utkání o 5. místoZdroj: denik.cz

Utkání o konečné 3. místo

Královéhradecký kraj – Liberecký kraj 3:4sn (2:0, 0:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 7. Pavelka (Hofman, Klíma), 13. Brzák (Bulat), 50. Studnický – 26. Šejc (Sanejstr), 39. Bělohorský (Vaněček), 54. Bělohorský (Charvát), rozh. náj. Šejc.

Výsledek utkání o bronzVýsledek utkání o bronzZdroj: denik.cz

Finále Olympiády dětí a mládeže

Moravskoslezský kraj – Plzeňský kraj 3:2 (0:1, 0:1, 3:0)

Fakta – branky a nahrávky: 44. Man, 49. Trnka (Glos), 59. Řípa (Řehák) – 5. Popovič (Pitter, Sokol), 23. Reisnecker (Maxa). Rozhodčí: Jaroš, Veinfurter – Maštalíř, Roischel. Vyloučení: 2:3. Využití: 0:1. Diváci: 555. Nejlepší hráči: Přemysl Trnka – Šimon Bělík. Moravskoslezský kraj: Láryš – Byrtus, Lyčka, Marek, Trnka, Glos, Niemczyk, Bystroň, Planka – Hrček, Mareš, Řehák, Svozil, Michalík, Man, Kajzar, Šebesta, Vrůbel, Weiss, Řípa, Žídek. Trenér: Trojan. Plzeňský kraj: Makarius – Reisnecker, Čermák, Šulan, Kamas, Dvořák, Brož, Fiala – Theodore, Sokol, Chasák, Fodor, Bartuška, Maxa, Šimánek, Popovych, Tománek, Pitter, Bělík. Trenér: Pejchar.

Výsledek finálové utkání ODM 2023Výsledek finálové utkání ODM 2023Zdroj: denik.cz