Senior chtěl investovat do virtuální měny. Při vyplacení zisku však došlo k tomu, že byl vyzván k nainstalování speciálního programu AnyDesk. Tím však umožnil neznámé osobě vzdálený přístup do svého počítače. "Místo prvotního poplatku za nákup bitcoinů ve výši tisíc pět set korun mu však nakonec z účtu zmizelo více než 420 tisíc korun. Případ následně nahlásil policistům," konstatovala policejní mluvčí Lucie Konečná a dodala, že náchodští kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality zahájili úkony trestního řízení proti neznámému pachateli ve věci možného přečinu podvodu, za což hrozí v případě dopadení a prokázání viny až 5 let za mřížemi.

Prevence

Virtuální měny jsou stále aktuálnější a nabízejí nový druh financí a investic. S nimi se čím dál častěji také pojí podvody. Obětí internetového podvodu se může stát skoro každý. Největším nebezpečím v online prostředí je bohužel velký dosah. Bonusem pro potenciálního internetového podvodníka je to, že s obětmi nepřichází do fyzického kontaktu.

Možností samotného nákupu bitcoinu je mnoho. Policisté proto doporučují si najít důvěryhodného a osvědčeného obchodníka, přes kterého budete transakce provádět. Určitě je dobré si o daném obchodníkovi přečíst recenze a zkušenosti ostatních. Jestliže se rozhodnete pro koupi bitcoinu, musíte myslet také na bezpečnost. Ideální variantou je kryptopeněženka, jedná se o virtuální adresu, kde je nakoupená virtuální měna uložená.

Policisté upozorňují na množící se podvody a nabádají občany, aby byli opatrní. Všechny informace s prodejcem spojené se snažili ověřit dříve, než pošlou „kamsi na účet“ své peníze. "Při komunikaci na internetových sítích buďte obezřetní a nesdělujete žádné osobní údaje, čísla mobilních telefonů, potvrzovací kódy ani čísla účtu či platebních karet – žádné výše uvedené informace si volně neukládejte ve svém počítači," doporučuje Lucie Konečná.