Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

10. Dny poezie v Broumově očima Věry Kopecké

Broumov /U VÁS NA NÁVŠTĚVĚ/ - V pátek 16. října se již podesáté sjedou do Broumova básníci z různých koutů Čech, Moravy a Polska, aby se představili posluchačům i sobě navzájem, aby společně tvořili a rozprávěli.

16.10.2009
SDÍLEJ:

Knihovna. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK/ Ota Bartovský

O polsko-českou spolupráci projevili v roce 1997 zájem autoři z Nové Rudy. Na jejich pozvání se broumovští autoři zúčastnili setkání v Nové Rudě a v Klodzku. Chtěli jsme polským kolegům oplatit jejich pohostinnost, kterou nás zahrnovali, a tak jsme se rozhodli uspořádat Den poezie v Broumově. Když se toto setkání uskutečnilo v roce 2000 poprvé, přijelo z 25 přihlášených účastníků 16, čtyři byli z Polska, pět z Broumova a okolí, dva z Moravy. Setkání bylo krátké, sestávalo z pořadu pro veřejnost a z večerní dílny. Ti, co zůstali, se rozjeli druhý den ráno.

Rok od roku nejen rostl počet účastníků, rozšiřoval se také jejich okruh a délka setkání. Nyní trvají Dny poezie od pátku do neděle.

Součástí každého ročníku je sborník poezie přihlášených autorů, který je vždy připraven pro účastníky i hosty večera určeného veřejnosti. Prostředky na vydání tohoto sborníku jsme většinou získávali z grantu města. Z textů, které vzniknou v průběhu setkání v tvůrčích dílnách, připravujeme pro zúčastněné autory menší pracovní sborníček.

Součástí Dnů poezie bývají vedle autorského čtení určeného veřejnosti přednášky o české a polské poezii a ukázky poezie českých a polských autorů, překladové dílny, dílny věnované určité básnické formě, informace z literárních klubů a také výlet do okolí, nejčastěji do Broumovských stěn.

Letošní jubilejní ročník jsme částečně zaměřili na děti. Již na konci uplynulého školního roku proběhla na školách na Broumovsku, v Radkově a Nové Rudě „Soutěž o nejhezčí ilustrovanou básničku“ určená dětem 4. a 5. tříd základních škol. Soutěže se zúčastnila stovka dětí. Jejich práce nás nesmírně potěšily a zaujaly, hodnocení nebylo snadné. Výsledky soutěže budou vyhlášeny a děti odměněny na pořadu „Básničky v zrcadle“ dnes v 10.30 v Městském divadle v Broumově. Básničky v zrcadle proto, že kromě sborníčku z nejlepších dětských prací jsme pro české i polské děti letos připravili dvojjazyčnou knížku poezie pro děti českých a polských autorů. České verše do polštiny přeložil polský básník žijící na Broumovsku Antoni Matuszkiewicz. Dětem je určena i druhá knížka letošních Dnů poezie Vážně i vesele Andrzeje Grabowského. Děti se setkají s autory nejen na pořadu v divadle, ale i na besedách ve škole. Pro studenty gymnázia je připravena beseda s polským autorem Kazimierzem Burnatem a básníkem Lam Quang My, Vietnamcem žijícím v Polsku, jejichž verše jsem přeložila a vydala v minulém roce. Dospělým účastníkům jsou určeny sbírky poezie Andrzeje Grabowského Básně sibiřské a zakázané a Antoni Matuszkiewicze Nade mnou hluboké nebe, obě v mém překladu, obvyklý sborník, letos s názvem Zrníčka pro Pegasa a antologie Desetkrát vzlétl Pegas nad Broumovem z poezie nejvýznamnějších účastníků broumovských setkání. Stejný název nese také výstava o uplynulých ročnících, která bude zahájena v 15 hodin ve výstavní síni Staré radnice. Zde budou vystaveny rovněž ilustrované básničky dětí. Zároveň probíhá výstava obrazů Andrzeje Nizewského, rovněž účastníka Dnů poezie, v městské knihovně.

Hlavní pořad určený veřejnosti, na který bych chtěla pozvat všechny milovníky poezie, začíná v 17 hodin v kreslírně klášterního gymnázia v Broumově.

Kromě toho, že se na naše setkání hlásí stále více autorů, vznikají tady nová přátelství a navazuje se velice neformální spolupráce, na jejímž základě vychází naše poezie polsky a autoři se účastní setkání v Polsku a to nejen v Nové Rudě, Radkově nebo Walbrzychu, ale i na prestižních festivalech jakými jsou Miedzynarodowa Galicyjska Jesien Literacka, Poeti Bez Granic, Miedzynarodowy Listopad Poeticki v Poznani a další.

Jsem ráda, že se letošní ročník podařilo včlenit do projektu Sousedská setkávání podporovaného Euroregionem Glacesis a umožnit tak vydání jmenovaných publikací i lepší podmínky pro celé setkání. Zároveň bych chtěla poděkovat městu Broumov za dlouholetou podporu Dnů poezie.

Věra Kopecká

16.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Ilustrační foto.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Náchodsko - O slunečném víkendu se hrálo o další mistrovské body ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů.

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Náchodsko - Mizerný start do sezony zažívá nejúspěšnější celek posledních pěti let. Hokejisté Náchoda se v úvodu nového ročníku trápí jak v ofenzivě, tak i v defenzivě, což potvrdili i v nedělním domácím zápase s Třebechovicemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení