„I přes nepřízeň počasí byla výborná účast v neděli, kdy jsme tu měli Jiřího Grygara. Jeho přednášku O planetách cizích sluncí navštívilo 260 lidí, což je zatím nejvyšší účast z dosavadního programu. Na ostatních přednáškách je průměrně asi 100 lidí.“

Václav Klamta dále jako hodně zajímavé zmínil i vystoupení Ladislava Heryána. „Je to velice vzdělaný člověk, ředitel kobyliské salesiánské komunity, který je zároveň schopný na své přednášce zahrát písničku od U2.

Přednášky profesorů a pak divadlo

Před účastníky akademických týdnů jsou další dny, ve kterých se představí ještě mnoho zajímavých lidí. Dnes budou mít přednášku například profesor Petr Piťha nebo známý psycholog profesor Vladimír Smékal.

Všichni se mohou těšit na čtvrteční přednášku Jana Sokola O symbolech a liturgii od 15 hodin, nebo večerní divadlo v podání Víti Marčíka. Na programu jsou hned dvě představení Teátru – Šípková Růženka je určena zejména pro děti a Mysteria Buffa pro dospělé. „Obě tato představení jsem viděl a mohu je vřele doporučit,“ dodal Václav Klamta a pokračoval v pozvánce na další dny:

„V pátek ráno se představí Marek Vácha, mimo jiné kněz a biolog, který je momentálně přednostou Ústavu etiky na 3. lékařské fakultě Karlovy univerzity v Praze a člověk, který nám má co říct. Přednášku s názvem Gen-etika a Synt-etika bude mít v pátek od 9 hodin. Helena Tláskalová bude hovořit o lidské imunitě a soužití s bakteriemi a Juraj Kosek o nanotechnologiích.“

Pořadatelé případným dalším zájemcům doporučují, aby využili počasí a nenechali si ujít program, který potrvá až do 5. srpna.


Dopravní omezení akademici zvládají

21. ročník Akademických týdnů se neobešel bez nepříjemné skutečnosti, a to dopravního omezení z důvodu opravy ulice Pod Hradbami, přes niž vede cesta na Pavlátovu louku. „Objíždění nám vadí, protože nás zdržuje, ale městský úřad je vstřícný a laskavý. Vydal několik povolení, takže můžeme projíždět náhradní trasou a vše se urychluje. Letos se snažíme vše dělat jen na louce, zatímco dříve jsme mívali více koncertů ve městě, nyní to byl jen jeden,“ uzavřel Václav Klamta. (fis)