Komorní sdružení Cantus je zajímavé nejen svým vznikem, ale také pěveckým záběrem. Je totiž zaměřen na světovou i českou hudbu od renesance po 20. století. Sbormistr Karel Smékal klade důraz na přesnost dikce, preciznost hudební práce, nápaditost, živelnost až skoro černošskou osobitost projevu a dokonce zabudování časového posunu, typického pro černošskou hudbu. Cantus má na svém kontě již třetí CD nazpívané v Zaloňovském kostele.
„Sbormistr Marek Šlechta během své kariéry spolupracoval se zpěváky Lee Andrew Davisonem, Irenou Budweiserovaou, Janou Koubkovou, jihoafrickým souborem Wits Choir, francouzským TF Gospel Singers, maďarským Sopron Gospelem, německou skupinou Gospel Swingers a s mnoha dalšími českými i zahraničními hudebníky,“ vypočítává spolupráci pražského Geshemu pořadatel koncertu Jan Vlček.

Šlechta ho vede od roku 2000. Jak uvádí, soubor chce být vším dobrým, co přináší déšť žíznivým srdcím a duším, žíznivým uším. „Chce přinášet radost, potěšení, pohlazení a povzbuzení, chce vzbuzovat naději a posilovat ji. Proto se zaměřuje na afro-americké spirituály, nechybí ani písně z Taize a hebrejské písně. A soubor je umí prožít,“ uvádí Šlechta.

Svatopluk Karásek, český písničkář a evangelický duchovní na DVD Geshem Live napsal: „Nejsme jen na koncertě, spolu se účastníme nějaké oslavy, nějakého díkůvzdání, nějakého propojení a nějaké zvláštní služby.“ (Hynek Šnajdar)