Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Aleš Fetters: Karel Čapek v rodném kraji

Úpice – Náchodský publicista a literární historik Aleš Fetters zpracoval ke 120. výročí narození Karla Čapka 50stránkovou knížku „Karel Čapek v rodném kraji“.

20.1.2010
SDÍLEJ:

Publikace.Foto: Archiv Aleše Fetterse

Autor, středoškolský bohemista Aleš Fetters patří v našem regionu k nejfundovanějším znalcům života a díla Josefa a Karla Čapkových a jejich starší sestry, spisovatelky Heleny Čapkové. Čapkolog Aleš Fetters za více než půl století otiskl několik desítek článků, studií i knížek o uměleckém trojhvězdí Čapkových.

Podle autorových slov si knížka nedělá nárok na literárněvědnou a odbornou práci. Avšak skutečnost je jiná. Práce má vyšší ambice. De facto jde o velmi stručnou a objevnou biografii Karla Čapka umně stopující jeho životopisné motivy, zejména z dětství a mládí rodného Trutnovska, vlivy a ohlasy promítající se do spisovatelova díla. Fetters četnými citáty z Karlovy tvorby, ale i z memoárů sestry Heleny a manželky Olgy i dalších pamětníků zachycuje zajímavé a pozoruhodné okamžiky z Karlova života, které nalezly odraz a ohlas v jeho tvorbě. Poučený a erudovaný Aleš Fetters shromažďuje velké množství zajímavých, poutavých, pozoruhodných až objevných detailů, jimiž modeluje velmi plastický obraz života a díla Karla Čapka prismatem dětství a rodného kraje.

Knížka je napsána promyšleně, rozvážně a dobře se čte. Zároveň je odborná, o čemž svědčí odkazový poznámkový aparát, přehled použitých pramenů a literatury i poznámka o autorovi. Obrazová příloha reprodukuje 11 černobílých foto.

Závěrem lze konstatovat, že přínos této přehledné kompilativní studie spočívá ve shrnutí regionálních motivů s důrazem na dětství a mládí, i když obsáhla celých 49 let spisovatelova života a jeho díla.

Veřejná prezentace, představení publikace bude v Městském muzeu v Úpici ve čtvrtek 21. ledna 2010 odpoledne v 16.00 hodin současně s vernisáží výstavy souboru původních ilustrací manželů Brázdových ke knize Heleny Čapkové Moji milí bratři (1962). Vnuk H. Čapkové Pavel Brázda, vyznamenaný prezidentem ČR 28. října 2008, i jeho žena výtvarnice Věra Nováková přislíbili účast na vernisáži a prezentaci zdařilé Fettersovy novinky. Všichni zájemci jsou na tuto kulturní akci v Čapkově Úpici srdečně zváni.

(Jiří Uhlíř)

20.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková
11

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Z Hronova do Náchod se poběží po šedesáté

Náchod, Hronov - Už 60. ročník silničního běhu Hronov – Náchod se uskuteční v sobotu 21. října.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení