Houslisté Jakub Fišer a Štěpán Ježek, violista Jiří Pinkas a violoncellista Štěpán Doležal přilákali do vernéřovického kostela sv. Michaela posluchače, kteří měli během více než hodinového koncertu možnost naslouchat dílům Josefa Suka, Ervína Schulhoffa a Antonína Dvořáka.

PUBLIKUM TLESKALO HUDEBNÍKŮM VESTOJE

Hudební schopnosti umělců nakonec publikum ocenilo závěrečným potleskem vestoje. „Bylo to opět nádherné," odcházeli z koncertu spokojení návštěvníci. Na péči o broumovské kostely, ve kterých se 11. ročníku festivalu celé léto koná, se i tentokrát bude přispívat z výtěžku dobrovolného vstupného, jenž činil 25.487 korun.

„Hrálo se nám krásně, je to tady takový magický prostor. Zvenku to vůbec nevypadá tak veliké, jak to ve skutečnosti je. Když jsme vešli dovnitř, tak jsme byli unešeni. Zároveň jsme měli trochu strach, jak bude koncert znít, protože tu bylo velké echo. Ale tím, že se prostory úplně zaplnily, což je tady už tradicí, jak jsme pochopili, tak se akustika vybalancovala a hrálo se moc hezky," sdělil po koncertě houslista Štěpán Ježek.

Festival už po jedenácté pořádá Agentura pro rozvoj Broumovska a ani letos by se neobešel bez finanční podpory partnerů.

DALŠÍ KONCERT BUDE V KOSTELE V ADRŠPACHU

Další koncert se bude konat už příští sobotu 23. července od 18.00 hodin v adršpašském kostele Povýšení sv. Kříže. Tam vystoupí cembalistka Monika Knoblochová a violistka Kristina Fialová, které jsou držitelky řady prestižních hudebních ocenění.

Posluchači si vyslechnou skladby Johanna Sebastiana Bacha, Antonia Corelliho, Johanna Jacoba Frobergera, Jana Křtitele Vaňhala a Antonia Vivaldiho. Vstupné na koncert bude opět dobrovolné a rovněž přispěje na obnovu kostela.

Kristina Fialová je laureátkou řady mezinárodních soutěží. V září 2013 se stala absolutní vítězkou Mezinárodní violové soutěže Michala Spisaka v polských Katovicích. Sólově spolupracuje s předními českými i zahraničními orchestry a s řadou výjimečných interpretů, jako jsou Radovan Vladkovič, Sophia Jaffé, Václav Hudeček nebo Igor Ardašev. Představila se ve většině států Evropy, v Africe, Asii a USA. V roce 2012 sólově debutovala na nejslavnějším dánském festivalu Tivoli festival v Kodani, významné je také její sólové vystoupení v Tonhalle v Zurichu v roce 2014. Vloni se představila na Pražském Jaru se samostatným recitálem. Pravidelně natáčí pro Český a Dánský rozhlas.

Monika Knoblochová, interpretka vynikajících uměleckých a technických kvalit, zanícená vyznavačka autentické interpretace barokní hudby a současně renomovaná interpretka soudobé hudby, účastnice mnoha mistrovských kurzů v celé Evropě, držitelka řady prestižních interpretačních ocenění, je jedním z nejvýraznějších objevů mladé generace. Nahrála celou řadu kompaktních disků, pravidelně vystupuje jako sólistka i komorní hráčka doma i v zahraničí. Je členkou souborů Duo seraphim, CollegiumMarianum a Resonance. (ost)