Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Beseda nabídla zajímavosti o Broumovu i o lidech, co měnili tvář města a okolí

Broumov - Neformální sdružení občanů Krajiny Broumovska se v letošním roce úspěšně zúčastnilo grantového řízení vypsaného Agenturou pro rozvoj Broumovska s názvem „Máme rádi Broumovsko“. Do grantové soutěže zaslalo projekt Besedy na téma Krajiny Broumovska.

18.3.2009
SDÍLEJ:

Beseda s Radmilou Fingerovou (na snímku) v přednáškové učebně gymnázia, mladé posluchače nadchla a dala jim několik námětů k pátrání na internetu. Foto: Dáša Zbořilová

Cílem projektu je zorganizovat celkem tři besedy s různými osobnostmi, které se s krajinami Broumovska setkaly při své práci, a kterým Broumovsko učarovalo. „Jejich poznatky by měly i nám místním umožnit nově se porozhlédnout po místu, kde žijeme a pochopit vztahy, vazby, dědictví a potenciál krajiny, kultury a současného života,“ nastiňuje význam besed Yvona Eliášová z Krajiny Broumovska.

První beseda se zahradní a krajinnou architektkou Radmilou Fingerovou proběhla 12. března a měla název „Broumov a lidé, kteří měnili tvář města a okolní krajiny“. Radmila Fingerová při ní poukázala na odkaz řádu benediktinů, který sedm století spravovali klášter a jeho okolí. Pak odkryla zatím málo známé skutečnosti o rodině Schrollových, která založila v Broumově, Olivětíně a Meziměstí bavlnářské závody. Mimo jiné prozradila posluchačům skutečnosti, že jejich firmě patřilo na 75 budov, 25 parních strojů, dvě parní turbíny a další majetek.

Podrobně též rozebrala uměleckou hodnotu Schrollovy busty stojící před závodem Veba v Olivětíně. „Sokl busty vytvořil významný architekt Josif Plečnik, který se za dob T. G. Masaryka podílel na úpravě zahrad a nádvoří Pražského hradu. Autorem samotné busty byl věhlasný vídeňský secesní sochař Othmar Schimkowicz. Druhá totožná busta stejného autora stávala v proskleném novorenesančním pavilonu ve Schrollově parku, který má sedlovou otevíratelnou střechu s litinovým dekorem. Tato busta byla krátce po válce odstraněna a následně přesochána na bustu prezidenta Edvarda Beneše,“ vrátila se Radmila Fingerová do minulosti, a kromě jiného poukázala na vzhledovou podobnost pražské vily stavitele železnic Moritze Gröbeho a vily, ve které dnes sídlí Dům dětí a mládeže Ulita.

„Navíc se tato vila nachází v pohledové ose ze Schrollova parku od proskleného pavilonu doprava, což svědčí o její důležitosti v dané době,“ upozornila.
Beseda proběhla dopoledne pro děti gymnázia a obou základních škol v přednáškové učebně gymnázia, mladé posluchače nadchla a dala jim několik námětů k pátrání na internetu. Prvním z nich bylo, zda se rodina Schrollova znala se stavitelem železnic Moritzem Gröbem a podle jeho vily postavila dnešní budovu DDM Ulita, druhou bylo vypátrat, kde nyní potomci této rodiny žijí.

Ke konci besedy architektka s dětmi probrala, jak se jim líbí současné uspořádání Schrollova parku, co jim tam chybí a co přebývá, protože v současné době zpracovává studii úpravy parku a je přesvědčena, že nejlépe je vždy tvořit park v souladu s názory jeho budoucích uživatelů.

Podvečerní beseda ve Výstavní síni klášterní Zahrady se nesla v podobném duchu. Přibylo podrobností, ale náměty k zamyšlení nechyběly ani v této besedě. Opět se týkaly využití Schrollova parku v souvislosti s přípravou přestavby budovy měšťanského pivovaru a potřebou vybudovat další parkovací stání.

Další dvě besedy se zahradní a krajinnou architektkou Radmilou Fingerovou a jejími hosty jsou připraveny na duben a červen tohoto roku.

Autor: Jiří Špreňar

18.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Ilustrační foto.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Náchodsko - O slunečném víkendu se hrálo o další mistrovské body ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů.

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Náchodsko - Mizerný start do sezony zažívá nejúspěšnější celek posledních pěti let. Hokejisté Náchoda se v úvodu nového ročníku trápí jak v ofenzivě, tak i v defenzivě, což potvrdili i v nedělním domácím zápase s Třebechovicemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení