VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Betlémy na Náchodsku a Broumovsku

Náchodsko - Pod hřebeny Orlických hor směrem kNáchodu je Nový Hrádek. Po domácku se tam už několik generací vyráběly nejrůznější předměty ze dřeva. A také skoro každá rodina tam mívala svůj vyřezávaný dřevěný betlém.

25.12.2009
SDÍLEJ:

Ilustračni fotoFoto: DENÍK/Aleš Vaníček

Když starý dosloužil, vyřezali si nový. V jedné rodině ochraňují jako vzácnou památku zbytky velmi starého betléma, který obnovil a rozhojnil v další betlémářské generaci kolem roku 1930 jejich dědeček, amatérský řezbář a vyučený tkadlec Josef Livar.

Dnešní obyvatelé Nového Hrádku jsou na svou starou betlemářskou tradici hrdi. Staré soubory pečlivě opatrují a udržují, mnozí i nové betlémy vyřezávají a stavějí. Každým rokem v obci pořádají výstavu betlémů. Zatímco v Novém Hrádku je v tvorbě zejména starší generace betlemářů viditelný vliv králických řezbářů, v České Čermné jen deset kilometrů vzdálené od Náchoda je patrný styl lidových řezbářů z Náchodska. A tak jen u Rudolfa Habra (1929 – 1993), u Františka Školníka (1912), Františka Dyntara (1936 a Josefa Hánla (1952) z Nového Hrádku můžeme sledovat podobnost s tvorbou lidových řezbářů na Náchodsku. Převládá kompaktnější řezba, jiná barevnost polychromie a zejména u souborů, které vznikly po první světové válce, se objevují častěji folkloristické prvky. František Školník dokonce zaplňuje své betlémy figurkami odkoukanými z televizních večerníčků a z kreslených pohádek. Podobně starší generaci betlemářů z Náchodska posloužily za vzor i figurky z vystřihovacích jesličkových archů Alšových a Wenigových.

Nejstarší dochovaný betlém na Náchodsku je dílo řemeslnného řezbáře Františka Hartmanna z doby kolem roku 1800. Bývá vystavován každým druhým rokem o Vánocích v krásném starobylém kostele ve Slavoňově u Nového Města nad Metují. Figury od 20 do 25 centimetrů nenapodobují žádnou známou tyrolskou řezbářskou dílnu přesto, že jejich autorem byl rodilý Němec. Soubor je přes své stáří velmi dobře zachován.

Ve vystavování v slavoňovském kostele se střídá s dalším velmi pěkným, i když víc než o 120 let mladším betlémem, jehož figurky vyřezal školený výtvarník a řezbář Josef Čtvrtečka z blízkého okolí Slavoňova. Při respektování základní betlémské scény oživil betlém postavičkami svých současníků i několika figurkami ze světa pohádek.

Řezbářskou dovedností se tomuto betlému podobá i betlém A. Geislera z Červeného Kostelce, který je vystavován v Muzeu betlémů v Třebechovicích pod Orebem. Řezbář byl zvlášť nadaný autodidakt, který se v zobrazení obličejů inspiroval v starých litografiích tak zvaných „svatých obrázků“ s tím, že jim snad záměrně dával někdy až příliš světskou podobu v gestech a v držení těla.

Jiný řezbář Zdeněk Petira z Hořiček u České Skalice po sobě zanechal rovněž velmi pěkný betlém. Povoláním pošmistr, který ze služebního působení v tomto malebném koutu naší země viděl ještě mnoho krásných lidových chalup a památných staveb, o nichž se ve svých románech zmiňuje Alois Jirásek. K figurám ve svých betlémech je přidával jako kulisy.

Velké množství skříňových betlémů vyšlo z dílny Josefa Vondry, povoláním holiče v Červeném Kostelci. Sám figurky nevyřezával, ale většinou je odebíral od nejstaršího a tehdy ještě žijícího králického řezbáře Josefa Schwarzera v Hedči. Sám k nim vyřezával velmi bohaté kulisy „betlémského“ města a rámoval je do zdobných větších i menších skříní. Se Schwarzerovou smrtí prakticky ustala i výroba Vondrových betlémů.

Originální jsou betlémy Anny Vítové z Vysokova u Náchoda. Řezbou figurky nezapřou těžkou, upracovanou, ale přesto citlivou ruku řezbářky, která k hrubému opracování špalíku dřeva z lípy i z olše používala jen sekyrku, k jemnějšímu dořezání detailů obyčejný nůž. První figurky do malého betléma si vyřezala ještě jako mladá žena, ale k práci na velkém betlému se dostala už jako stará paní na odpočinku u své dcery ve Velkém Poříčí. K řezbařině měla obdivuhodný talent. Svůj největší betlém původně určený pro hronovský kostel stavěla do délky až pěti metrů. Prostor mezi figurkami prokládala živými ratolestmi i květinami, které si pro vánoční vystavování uměla předpěstovat.

Nedaleko od místa, kde své betlémy ještě v polovině osmdesátých let tvořila, pracuje výtvarnice Jiřina Vyčichlová. K tvorbě betlémských figurek si zvolila slané těsto podobné těstu figurek vizovických. Z něj hněte, suší a „peče“ figurky kromě tradičních postav sv. Rodiny a tří králů odkoukané od života. I když při pozornějším sledování na nich objevíme autorčin obdiv k dílu Josefa Čapka, nelze autorce upřít dar osobitého vidění a smysl pro vtip, který betlémskou scénu nikterak nesnižuje, ale naopak rozjasňuje.

Největší dochovaný betlém kostelní je v děkanském kostele sv. Vavřince v Náchodě. Pochází z konce 19. století a každým rokem se staví díky pomoci kolektivu ochotných betlemářů do celé šíře chrámové lodi nad hlavním oltářem. Porovnáním jednotlivých figur lze dokázat, že je tento soubor složen z figurek nejméně tří různých autorů, co při stáří tohoto betléma není nic neobvyklého. Za ztracené nebo poškozené figurky se často stavěly figurky mladších autorů. Již Karel Procházka se zmiňuje o tomto betlému ve své knize z roku 1908 a dokládá, že o Vánocích se k betlému scházejí zástupy obdivovatelů z dalekého okolí. Domníváme se, že právě i řezbářka Anna Vítová si pro figurky sv. Rodiny do svého největšího betléma vybrala za vzor figury z náchodského kostelního betléma.

Určitá nesourodost figurek, z nichž některé velmi připomínají spíš marionety pohádkových králů než krále biblické, není příliš patrná díky velkému odstupu betléma od diváků a je potlačena promyšlenou scénografií. Podle skladby dochovaných figurek se dá předpokládat, že během vystavování byly některé figury obměňovány, a to od zjevení pastýřům přes klanění králů až po obřezání Páně. Z písemných pramenů to ovšem doložit nelze.

Kdysi zřetelnou jazykovou hranici mezi ryze českým Náchodskem a německým etnikem v Broumovském výběžku lze sledovat i v rozdílné podobě především u lidových betlémů. Dotazník německých badatelů z třicátých let nepodává příliš pestrý a hlavně ne detailní obraz o tvorbě a oblibě lidových betlémů v tomto prostoru, uzavřeném z jedné strany státní hranicí tehdy s Německem, na druhé straně v úzkém hrdlu za Hronovem hranicí jazykovou. Převládají záznamy o betlémech z vystřihovacích jesličkových archů povětšině německé provenience.

Za to jsou na Broumovsku velmi cenné staré betlémy v kostelích. Tak v děkanském kostele v Broumově je trvale instalováno osm figur v životní velikosti. Jde zřejmě o práci profesionálních umělců pod vlivem beuronské benediktinské školy. Do děkanského kostela se dostaly z klášterního kostela. Jiné figurky nejméně sto deset let staré jsou v kostele ve Vernéřovicích. Také se dochovaly pro Broumovsko z přelomu 19. a 20. století typické skříňové betlémy a betlémské hory v skleněných poklopech. Skříňový betlém v Otovicích má 31 figur až 30 centimetrů vysokých. Je to pro tento typ betlémů dosti neobvyklá velikost, která nasvědčuje, že byly tyto figury řezány brzy po začátku 19. století.

Ani němečtí badatelé se v této oblasti nedopátrali zmínek o betlémech, které tu s největší pravděpodobností byly již na začátku 18. století v době, kdy bylo na Broumovsku vystavěno nebo od základů přestavěno devět velkých kostelů. Benediktíni totiž nebyli zdaleka tak pilní ve vedení inventárních zápisů jako jezuité, o jejichž informace se především opírá německý badatel Alfred Karasek – Langer a jeho spolupracovník Josef Lanz.

(Zdroj: Vladimír Vaclík, České betlémy)

Autor: Hynek Šnajdar

25.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 18 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů PRACOVNÍK/-ICE - OBSLUHA PLOTRU MULTICAM 3000. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zaměstnavatel přijme pracovníka/-ici na obsluhu plotru Multicam 3000. Nástup možný ihned. Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky., Požadavky: vzdělání min. ÚSO s maturitou strojírenského, technického nebo elektrotechnického směru; zkušenosti se seřizováním NC strojů; manuální zručnost; velmi dobrá znalost práce s PC; schopnost samostatné práce a pečlivost; výhodou - zkušenosti s obdobným strojem, znalost NJ a práce s AutoCAD., Nabízené výhody: příspěvek na stravování., Kontakt zasláním životopisu na e-mail: recepce@prost.cz. Pracoviště: Prost - orientační systémy s.r.o., Dlážděná, č.p. 7, 552 11 Velichovky. Informace: Markéta Vítková, +420 737 282 091.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Specialista financí 22 000 Kč

Ostatní specialisté v oblasti účetnictví SPECIALISTA/-KA CONTROLLINGU A MEZD. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou, po zapracování možnost prodloužení na dobu neurčitou. Nástup možný ihned. Pozice je vhodná i pro osoby zdravotně znevýhodněné a osoby se zdravotním postižením s max. 2. stupněm invalidity., , Charakteristika: specialista finančního controllingu vytváří a předkládá vedení společnosti cílené rozbory a komplexní analýzy hospodaření vedoucí k dosažení cílové ziskovosti společnosti. Současně provádí činnosti spojené s výpočtem mezd zaměstnanců a agendy s tím spojené., , Náplň práce: Provádění finanční analýzy společnosti a jejích částí (oddělení, nákladových středisek). Provádění cenových kalkulací. Spolupráce s ostatními odděleními ve společnosti., Podpora prodejných plánů. Příprava podkladů pro rozpočet. Tvorba předpokládaných nákladů (Forecasting). Hledání nápravných opatření vedoucích ke zlepšení hospodaření společnosti., Výpočet mezd zaměstnanců, resp. jednotlivých složek mzdy, náhrad apod., Zajištění odměňování různých skupin zaměstnanců podle stanovených pokynů a postupů., Příprava a realizace roční závěrky. Zpracování a správa exekucí., , Požadavky: samostatnost, pokročilá znalost MS Office - hlavně Excelu, kladný vztah k číslům, aktivní přístup, rychlá orientace v informacích a číslech, komunikační schopnost, preciznost, analytické myšlení., , Zaměstnanecké výhody: finanční benefity formou cafeterie, možnost nákupu výrobků za sníženou cenu, každý měsíc balíčky z výrobků společnosti, podnikové dotované stravování, příspěvek na penzijní připojištění, odměna za doporučeného zaměstnance, odměny při pracovních a životních jubileích, motivační způsob odměňování. , , Kontakt - Mgr. Belančinová Katarína; tel.: 491 419 418 (Po-Pá od 06:00 hod. do 14:30 hod.), e-mail: personalni@skalican.cz (zaslání životopisu).. Pracoviště: Skaličan a.s., Zelená, č.p. 226, 552 03 Česká Skalice. Informace: Katarína Belančinová, +420 491 419 418(Po-Páod06:00hod.do14:30hod.).

Výroba - Výroba Kvalitáři a testovači výrobků 17 000 Kč

Kvalitáři a testovači výrobků, laboranti (kromě potravin a nápojů) PRACOVNÍK/-ICE obsluhy AOI a vizuální kontroly. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Společnost A 2000 Průmyslová elektronika s.r.o. přijme pracovníky/pracovnice na obsluhu AOI a vizuální kontrolu., Pracovní poměr na dobu určitou. Nástup možný ihned., , Náplň práce: obsluha stroje AOI pro kontrolu správnosti napájených součástek, nahrávání a spouštění příslušného programu, posouzení pravých a nepravých chyb, označení chyb., , Zaměstnavatel nabízí: firemní benefity, různorodou práci., , Kontakt - Mgr. Adéla Oklepek; tel.: 491 470 381 (od 06:00 hod. do 14:30 hod.), e-mail: a.oklepek@a2000elektronik.com (zaslání životopisu) nebo osobně na adrese provozovny od 06:00 hod. do 14:30 hod.. Pracoviště: A 2000 průmyslová elektronika s.r.o., T. G. Masaryka, č.p. 375, 549 01 Nové Město nad Metují 1. Informace: Adéla Oklepek, +420 491 470 381(od06:00hod.do14:30hod.).

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 25 000 Kč

Stavební truhláři TRUHLÁŘ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na plný pracovní úvazek, jednosměnný provoz. Nástup možný ihned., Kontakt telefonicky - p. Urban; tel.: 723 872 673.. Pracoviště: Truhlářství urban, s.r.o., Lidická, č.p. 502, 552 03 Česká Skalice. Informace: Pavel Urban, +420 723 872 673.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 16. srpna 2018

Záchrana zpod kyvadla a 160 netopýrů v ložnici: prohlédněte si videa dne

BĚH Teplickými skalami zaznamenal vloni rekordní zájem. Na start se postavilo celkem 390 vytrvalců.

Čada: Tento běh bych charakterizoval jako pohodovou akci

Rok od derecha: Následky zmizely, krajina se proměnila

Libňatov/Kohoutov - Před rokem se přes východní Čechy prohnala ničivá bouře derecho. Zanechala poničené střechy, popadané stromy i desítky nových elektrocentrál v domácnostech.

Hlasujte o nejlepší hospůdku roku 2018

Náchod - Kde podle vás vaří nejlepší pokrmy? Kde chodíte nejraději na čepované pivo? Hlasujte v anketě Deníku o nejoblíbenější provozovnu, deset hlasujících čtenářů vylosujeme a odměníme.

Pohárový konec fotbalového Náchoda

Náchod - Putování divizních fotbalistů Náchoda letošním ročníkem MOL Cupu skončilo v prvním kole, kde je vyřadil třetiligový Převýšov.

Davy polských turistů se valily do Adršpachu, příjezdové cesty byly zavřené

Adršpach - Plné parkoviště, ucpané silnice, nervozita řidičů i posádek automobilů - tak to vypadalo dnes přes poledne v okolí Adršpachu, kam se vydali tisíce návštěvníků, zejména z Polska.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT