VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Betlémy na Náchodsku a Broumovsku

Náchodsko - Pod hřebeny Orlických hor směrem kNáchodu je Nový Hrádek. Po domácku se tam už několik generací vyráběly nejrůznější předměty ze dřeva. A také skoro každá rodina tam mívala svůj vyřezávaný dřevěný betlém.

25.12.2009
SDÍLEJ:

Ilustračni fotoFoto: DENÍK/Aleš Vaníček

Když starý dosloužil, vyřezali si nový. V jedné rodině ochraňují jako vzácnou památku zbytky velmi starého betléma, který obnovil a rozhojnil v další betlémářské generaci kolem roku 1930 jejich dědeček, amatérský řezbář a vyučený tkadlec Josef Livar.

Dnešní obyvatelé Nového Hrádku jsou na svou starou betlemářskou tradici hrdi. Staré soubory pečlivě opatrují a udržují, mnozí i nové betlémy vyřezávají a stavějí. Každým rokem v obci pořádají výstavu betlémů. Zatímco v Novém Hrádku je v tvorbě zejména starší generace betlemářů viditelný vliv králických řezbářů, v České Čermné jen deset kilometrů vzdálené od Náchoda je patrný styl lidových řezbářů z Náchodska. A tak jen u Rudolfa Habra (1929 – 1993), u Františka Školníka (1912), Františka Dyntara (1936 a Josefa Hánla (1952) z Nového Hrádku můžeme sledovat podobnost s tvorbou lidových řezbářů na Náchodsku. Převládá kompaktnější řezba, jiná barevnost polychromie a zejména u souborů, které vznikly po první světové válce, se objevují častěji folkloristické prvky. František Školník dokonce zaplňuje své betlémy figurkami odkoukanými z televizních večerníčků a z kreslených pohádek. Podobně starší generaci betlemářů z Náchodska posloužily za vzor i figurky z vystřihovacích jesličkových archů Alšových a Wenigových.

Nejstarší dochovaný betlém na Náchodsku je dílo řemeslnného řezbáře Františka Hartmanna z doby kolem roku 1800. Bývá vystavován každým druhým rokem o Vánocích v krásném starobylém kostele ve Slavoňově u Nového Města nad Metují. Figury od 20 do 25 centimetrů nenapodobují žádnou známou tyrolskou řezbářskou dílnu přesto, že jejich autorem byl rodilý Němec. Soubor je přes své stáří velmi dobře zachován.

Ve vystavování v slavoňovském kostele se střídá s dalším velmi pěkným, i když víc než o 120 let mladším betlémem, jehož figurky vyřezal školený výtvarník a řezbář Josef Čtvrtečka z blízkého okolí Slavoňova. Při respektování základní betlémské scény oživil betlém postavičkami svých současníků i několika figurkami ze světa pohádek.

Řezbářskou dovedností se tomuto betlému podobá i betlém A. Geislera z Červeného Kostelce, který je vystavován v Muzeu betlémů v Třebechovicích pod Orebem. Řezbář byl zvlášť nadaný autodidakt, který se v zobrazení obličejů inspiroval v starých litografiích tak zvaných „svatých obrázků“ s tím, že jim snad záměrně dával někdy až příliš světskou podobu v gestech a v držení těla.

Jiný řezbář Zdeněk Petira z Hořiček u České Skalice po sobě zanechal rovněž velmi pěkný betlém. Povoláním pošmistr, který ze služebního působení v tomto malebném koutu naší země viděl ještě mnoho krásných lidových chalup a památných staveb, o nichž se ve svých románech zmiňuje Alois Jirásek. K figurám ve svých betlémech je přidával jako kulisy.

Velké množství skříňových betlémů vyšlo z dílny Josefa Vondry, povoláním holiče v Červeném Kostelci. Sám figurky nevyřezával, ale většinou je odebíral od nejstaršího a tehdy ještě žijícího králického řezbáře Josefa Schwarzera v Hedči. Sám k nim vyřezával velmi bohaté kulisy „betlémského“ města a rámoval je do zdobných větších i menších skříní. Se Schwarzerovou smrtí prakticky ustala i výroba Vondrových betlémů.

Originální jsou betlémy Anny Vítové z Vysokova u Náchoda. Řezbou figurky nezapřou těžkou, upracovanou, ale přesto citlivou ruku řezbářky, která k hrubému opracování špalíku dřeva z lípy i z olše používala jen sekyrku, k jemnějšímu dořezání detailů obyčejný nůž. První figurky do malého betléma si vyřezala ještě jako mladá žena, ale k práci na velkém betlému se dostala už jako stará paní na odpočinku u své dcery ve Velkém Poříčí. K řezbařině měla obdivuhodný talent. Svůj největší betlém původně určený pro hronovský kostel stavěla do délky až pěti metrů. Prostor mezi figurkami prokládala živými ratolestmi i květinami, které si pro vánoční vystavování uměla předpěstovat.

Nedaleko od místa, kde své betlémy ještě v polovině osmdesátých let tvořila, pracuje výtvarnice Jiřina Vyčichlová. K tvorbě betlémských figurek si zvolila slané těsto podobné těstu figurek vizovických. Z něj hněte, suší a „peče“ figurky kromě tradičních postav sv. Rodiny a tří králů odkoukané od života. I když při pozornějším sledování na nich objevíme autorčin obdiv k dílu Josefa Čapka, nelze autorce upřít dar osobitého vidění a smysl pro vtip, který betlémskou scénu nikterak nesnižuje, ale naopak rozjasňuje.

Největší dochovaný betlém kostelní je v děkanském kostele sv. Vavřince v Náchodě. Pochází z konce 19. století a každým rokem se staví díky pomoci kolektivu ochotných betlemářů do celé šíře chrámové lodi nad hlavním oltářem. Porovnáním jednotlivých figur lze dokázat, že je tento soubor složen z figurek nejméně tří různých autorů, co při stáří tohoto betléma není nic neobvyklého. Za ztracené nebo poškozené figurky se často stavěly figurky mladších autorů. Již Karel Procházka se zmiňuje o tomto betlému ve své knize z roku 1908 a dokládá, že o Vánocích se k betlému scházejí zástupy obdivovatelů z dalekého okolí. Domníváme se, že právě i řezbářka Anna Vítová si pro figurky sv. Rodiny do svého největšího betléma vybrala za vzor figury z náchodského kostelního betléma.

Určitá nesourodost figurek, z nichž některé velmi připomínají spíš marionety pohádkových králů než krále biblické, není příliš patrná díky velkému odstupu betléma od diváků a je potlačena promyšlenou scénografií. Podle skladby dochovaných figurek se dá předpokládat, že během vystavování byly některé figury obměňovány, a to od zjevení pastýřům přes klanění králů až po obřezání Páně. Z písemných pramenů to ovšem doložit nelze.

Kdysi zřetelnou jazykovou hranici mezi ryze českým Náchodskem a německým etnikem v Broumovském výběžku lze sledovat i v rozdílné podobě především u lidových betlémů. Dotazník německých badatelů z třicátých let nepodává příliš pestrý a hlavně ne detailní obraz o tvorbě a oblibě lidových betlémů v tomto prostoru, uzavřeném z jedné strany státní hranicí tehdy s Německem, na druhé straně v úzkém hrdlu za Hronovem hranicí jazykovou. Převládají záznamy o betlémech z vystřihovacích jesličkových archů povětšině německé provenience.

Za to jsou na Broumovsku velmi cenné staré betlémy v kostelích. Tak v děkanském kostele v Broumově je trvale instalováno osm figur v životní velikosti. Jde zřejmě o práci profesionálních umělců pod vlivem beuronské benediktinské školy. Do děkanského kostela se dostaly z klášterního kostela. Jiné figurky nejméně sto deset let staré jsou v kostele ve Vernéřovicích. Také se dochovaly pro Broumovsko z přelomu 19. a 20. století typické skříňové betlémy a betlémské hory v skleněných poklopech. Skříňový betlém v Otovicích má 31 figur až 30 centimetrů vysokých. Je to pro tento typ betlémů dosti neobvyklá velikost, která nasvědčuje, že byly tyto figury řezány brzy po začátku 19. století.

Ani němečtí badatelé se v této oblasti nedopátrali zmínek o betlémech, které tu s největší pravděpodobností byly již na začátku 18. století v době, kdy bylo na Broumovsku vystavěno nebo od základů přestavěno devět velkých kostelů. Benediktíni totiž nebyli zdaleka tak pilní ve vedení inventárních zápisů jako jezuité, o jejichž informace se především opírá německý badatel Alfred Karasek – Langer a jeho spolupracovník Josef Lanz.

(Zdroj: Vladimír Vaclík, České betlémy)

Autor: Hynek Šnajdar

25.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 18 000 Kč Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů OBRÁBĚČ/-KA KOVŮ (obrobna) - vrtačka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (6 měsíců) s možností prodloužení na dobu neurčitou. Nástup možný ihned., Požadavky: min. vzdělání vyučení v technickém oboru, znalost a schopnost pracovat dle výkresové dokumentace, znalost měření, fyzická zdatnost, zdravotní způsobilost pro práci., Nabízené výhody: 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, příspěvek na dojíždění, příspěvek na penzijní spoření po jednom roce trvání zaměstnání., Kontakt zasláním životopisu na e-mail: pavel.brandejs@ammann-group.com. Pracoviště: Ammann czech republic a.s., Náchodská, č.p. 145, 549 01 Nové Město nad Metují 1. Informace: Pavel Brandejs, +420 491 476 265. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 15 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků LOGISTIK/-ČKA, MANIPULANT/-KA. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou, po zapracování na dobu neurčitou. Nástup možný ihned. , , Náplň práce: manipulace zboží a produktů, řízení dopravy., , Požadavky: SŠ vzdělání, manuální zručnost, samostatnost, spolehlivost, znalost práce na PC, znalost německého jazyka, výhodou znalost informačního systému K2 a zkušenost na obdobné pozici., , Zaměstnanecké výhody: dovolená navíc, příspěvek na závodní stravování, příspěvek na penzijní připojištění, benefitní systém Cafeterie., , Kontakt - paní Klimešová Miloslava, tel.: 491 511 404 (od 08:00 hod. do 15:00 hod.), e-mail: miloslava.klimesova@microtherm.cz (zaslání životopisu).. Pracoviště: Microtherm cz s.r.o., K Drůbežárně, č.p. 178, 549 54 Police nad Metují. Informace: Miloslava Klimešová, +420 491 511 404(od08:00hod.do15:00hod.). Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 27 000 Kč Svářeči SVÁŘEČ/-KA CO2. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, jednosměnný provoz. Nástup možný ihned., , Praxe ve strojírenství a platná oprávnění vítána., , Zaměstnavatel nabízí: maximální zaměstnanecké benefity, pracovní dobu 37,5 hodin týdně., , Kontakt - paní Hana Vlčková, tel.: 605 246 917, 491 443 454, e-mail: vlckova@cedima.cz. Pracoviště: Cedima meziměstí s.r.o., Tovární, č.p. 85, 549 81 Meziměstí u Broumova 1. Informace: Hana Vlčková, +420 605 246 917,491 443 454. Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 20 000 Kč Technici elektronici technologové, normovači TECHNIK/-ČKA / TECHNOLOG/-ŽKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Výrobce zakázkových elektronických a elektromechanických zařízení se sídlem v Novém Městě nad Metují přijme "Technika"., Pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup možný ihned., , Náplň práce: poskytovat péči a údržbu strojům, zpracování výrobních dokumentací, zajištění bezproblémového výrobního procesu., , Požadavky: zkouška § 6 vyhl. č. 50/1978 Sb., řidičský průkaz sk. B, vítána znalost německého jazyka., , Zaměstnavatel nabízí: firemní benefity, různorodou práci, osobní růst, pružnou pracovní dobu., , Kontakt - Mgr. Adéla Oklepek; tel.: 491 470 378 (od 06:00 hod. do 14:30 hod.), e-mail: a.oklepek@a2000elektronik.com (zaslání životopisu) nebo osobně na adrese provozovny denně od 06:00 hod. do 14:30 hod.. Pracoviště: A 2000 průmyslová elektronika s.r.o., T. G. Masaryka, č.p. 375, 549 01 Nové Město nad Metují 1. Informace: Adéla Oklepek, +420 491 470 378(od06:00hod.do14:30hod.).

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalová rozlučka Tomáše Rosického

Hráči McDonald´s Cupu se zúčastnili rozlučky Tomáše Rosického. Co jim vzkázal?

Podzimní vítr vyhnal na přehradu Rozkoš u České Skalice milovníky kiteboardingu. Kteří se v těšch
16

OBRAZEM: Rozkoš brázdí kiteři

Sokolovna nasála masajskou atmosféru. Pomáhalo se africkým školám

Česká Skalice - Bylo krátce před sobotní dvacátou hodinou a okna sokolovny v České Skalici zářila do tmy. Do prvního patra, kde je velký sál, přicházeli natěšení návštěvníci na „svůj“ už devátý festival nazvaný Nasajem s Masajem, jehož výtěžek půjde na podporu škol v Africe.

Srážka čtyř aut. V ulici to bylo jako na kuželkách

Červený Kostelec – Dopravní policisté vyjížděli v pondělí k neobvyklé nehodě čtyř automobilů, ke které došlo v ulici Manželů Burdychových. Škoda se vyšplhala na 125 tisíc korun.

Zdoňovské mokřady jsou nadějí pro návrat vody do přírody

Zdoňov - Navrátit vodu do vysušené krajiny. To je cíl ojedinělého projektu „Zádrž vody v celé ploše povodí Zdoňovska“, na kterém již řadu let pracuje Spolek Živá voda. Letos se ke spolupráci přidala také Maiwaldova akademie Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov.

V rybníku se prohánějí také desetikiloví kapři

Zábrodí - Rybník Brodský u Červeného Kostelce je rájem pro rybáře.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT