Víkendovými lahůdkami budou švýcarští The Young Gods a indicko – pákistánští bubeníci The Dhol Foundation (na snímku Geronimo Agency). „Letos se tito šamanští bubeníci rozhodli Bojiště duchovně rozsekat a vše navíc chtějí zdokumentovat. Trutnov si tak oblíbili, že ze svého vystoupení natočí live dvd, které by mělo vyjít na jaře. Očekáváme koncert, který ještě tato magická půda nezažila,“ říká organizátorka Eva Navrátilová. Jedním z vrcholů festivalu měl být i koncert královny jamajského reggae Tanyi Stephens. Ta však nedorazí. „Zrušila své vystoupení v České republice a na dalších zahraničních festivalech poté, co jí na jednom festivalu v Rakousku vykradli karavan,“ sdělili organizátoři.


K Trutnovu neodmyslitelně patří i ekologické smýšlení. Letos v tomto směru přichystali organizátoři speciální novinku. „Bude se používat bionádobí. Misky, talíře i kelímky, kromě pivních pullitrů, budou vyrobeny z biologicky snadno rozložitelných a navíc obnovitelných surovin. Tedy žádná ropa, ale brambory, kukuřice, pšenice nebo bambus. Nádobí navíc bude zálohováno a bude se vykupovat, aby se mohlo rychle zpracovat v průmyslové kompostárně,“ informovala Eva Navrátilová.


Na všechny tyto novinky, ale i tradiční festivalové záležitosti se těší stovky fandů z celého Náchodska. „Do Trutnova vyrážíme už pošesté. Jezdíme tam kvůli lidem, perfektnímu místu a dobré muzice. Určitě pro mě hodně dělá i tradice Open airu. Myslím si, že není tak komerční jako třeba Rock for people. Je tam prostě skvěle,“ těší se na český Woodstock například Lucie Vtípilová z Meziměstí.