VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čarodějnice na Náchodsku shoří v plamenech

Náchodsko – S posledním dubnovým dnem je neodmyslitelně spojováno pálení čarodějnic. Aby filipojakubská noc, v jejímž průběhu vzplanou po celé republice stovky velkých i menších ohňů, neskončila pro její účastníky tragicky, je třeba brát na vědomí důležitá upozornění a rady od hasičů.

29.4.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Hynek Dlouhý

Pálit oheň není možné kdekoliv. „Místo pro jeho rozdělávání by mělo být vzdálené minimálně padesát metrů od lesa a řádně odděleno od hořlavého materiálu,“ upozorňuje Martina Žahourková, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje s tím, že zcela zakázáno je například rozdělávat oheň ve vysoké suché trávě nebo strništi.

„Lidé by měli dbát i na bezpečnou vzdálenost od stohů, obytných a hospodářských stavení,“ upozorňuje mluvčí Žahourková.

Při rozdělávání ohně kdekoliv v přírodě či na volném prostranství by se v žádném případě nemělo používat vysoce hořlavých látek, jako například benzinu, nafty nebo lihu. „V minulých letech došlo k několika vážným zraněním způsobených právě přiléváním hořlavých kapalin do ohně kvůli lepšímu rozhoření plamene,“ uvedla mluvčí.

Pracovníci Správy CHKO Broumovsko spolu s dobrovolníky budou na Náchodsku kontrolovat, zda lidé nepálí to, co se pálit nesmí, například komunální odpad, pneumatiky či natřené dřevo.

Na Náchodsku je zhruba 70 povolených ohnišť, kde se každoročně pálí čarodějnice. „Provádíme kontrolu některých z nich, máme na to vyčleněno půl dne,“ řekla nám včera Ludmila Katryčová z CHKO Broumovsko. Jak dodala, každý rok se kontrolují jiná ohniště, většinou se jedná o 10 až 25 z nich.
„Pokuty poslední dobou téměř neudělujeme. Pokud narazíme na nějaký nedostatek či prohřešek, snažíme se vše vyřešit domluvou na místě,“ uvedla Ludmila Katryčová, podle které panuje mezi obyvatelstvem rok od roku stále větší povědomí o tom, co se smí pálit a co je naopak zakázané.
„Organizátoři pálení čarodějnic si většinou dobře hlídají, co se pálí, protože mají za svá ohniště zodpovědnost,“ vysvětlila Katryčová.

V loňském roce se ochranáři dokonce setkali při jedné z kontrol s velkou cedulí prostřednictvím které organizátor upozorňoval lidi na to, co nesmějí do ohně házet.

Ani poté, co pálení čarodějnic dospěje do finále, by se nemělo nic ponechat náhodě. Lidé musejí zodpvědně zkontrolovat, zda je ohniště důkladně uhašené – musí být zalité vodou nebo zasypané zeminou.

Autor: Věra Sýkorová

29.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení