Pálit oheň není možné kdekoliv. „Místo pro jeho rozdělávání by mělo být vzdálené minimálně padesát metrů od lesa a řádně odděleno od hořlavého materiálu,“ upozorňuje Martina Žahourková, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje s tím, že zcela zakázáno je například rozdělávat oheň ve vysoké suché trávě nebo strništi.

„Lidé by měli dbát i na bezpečnou vzdálenost od stohů, obytných a hospodářských stavení,“ upozorňuje mluvčí Žahourková.

Při rozdělávání ohně kdekoliv v přírodě či na volném prostranství by se v žádném případě nemělo používat vysoce hořlavých látek, jako například benzinu, nafty nebo lihu. „V minulých letech došlo k několika vážným zraněním způsobených právě přiléváním hořlavých kapalin do ohně kvůli lepšímu rozhoření plamene,“ uvedla mluvčí.

Pracovníci Správy CHKO Broumovsko spolu s dobrovolníky budou na Náchodsku kontrolovat, zda lidé nepálí to, co se pálit nesmí, například komunální odpad, pneumatiky či natřené dřevo.

Na Náchodsku je zhruba 70 povolených ohnišť, kde se každoročně pálí čarodějnice. „Provádíme kontrolu některých z nich, máme na to vyčleněno půl dne,“ řekla nám včera Ludmila Katryčová z CHKO Broumovsko. Jak dodala, každý rok se kontrolují jiná ohniště, většinou se jedná o 10 až 25 z nich.
„Pokuty poslední dobou téměř neudělujeme. Pokud narazíme na nějaký nedostatek či prohřešek, snažíme se vše vyřešit domluvou na místě,“ uvedla Ludmila Katryčová, podle které panuje mezi obyvatelstvem rok od roku stále větší povědomí o tom, co se smí pálit a co je naopak zakázané.
„Organizátoři pálení čarodějnic si většinou dobře hlídají, co se pálí, protože mají za svá ohniště zodpovědnost,“ vysvětlila Katryčová.

V loňském roce se ochranáři dokonce setkali při jedné z kontrol s velkou cedulí prostřednictvím které organizátor upozorňoval lidi na to, co nesmějí do ohně házet.

Ani poté, co pálení čarodějnic dospěje do finále, by se nemělo nic ponechat náhodě. Lidé musejí zodpvědně zkontrolovat, zda je ohniště důkladně uhašené – musí být zalité vodou nebo zasypané zeminou.