Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pomozte doplnit databázi českého divadelnictví

Východní Čechy - Na webových stránkách www.amaterskedivadlo.cz postupně vzniká jedinečná databáze dvousetleté historie i současnosti českého amatérského divadla, které patří ke světovým fenoménům.

23.8.2009
SDÍLEJ:

Představitelé kmene Stodoranů z inscenace Jiráskova Gera na I. Jiráskově Hronovu. Rok 1931, Zdroj: M Náchod. Foto: DENÍK/Archiv

Jde o otevřenou encyklopedickou databázi, kde jsou již nyní přístupné informace o amatérských divadelnících aktivitách ve více než 9000 městech (a jejich částech, které byly dříve samostatnými obcemi) na území ČR. Na její aktualizaci se mohou podílet i sami návštěvníci stránek. „Jakékoli další informace a dokumenty o současném životě českého amatérského divadla, jeho historii, souborech, osobnostech a přehlídkách velice vítáme.

Amatérská divadelní působení byla vždy na našem území velmi činorodá a je velmi obtížné veškeré aktivity bez pomoci veřejnosti podchytit,“ dodává dr. Vítězslava Šrámková z NIPOS, který projekt realizuje.

Amatérské divadlo má v českých zemích hluboké kořeny sahající několik století nazpět. Téměř každé město a každý region měl a má své ochotnické a amatérské soubory, kde nezřídka začínaly svou hereckou dráhu pozdější hvězdy velkých divadelních scén. Mezi herce, kteří své první zkušenosti s prkny, která znamenají svět, získali v amatérských spolcích, patří například Miroslav Táborský, Jaroslav Dušek, Josef Dvořák nebo Dana Medřická a Karel Höger. Mnoho čtenářů může databázi obohatit o rozličné zajímavé informace a artefakty, a naopak databáze může přispět k rozšíření povědomí čtenářů o amatérských divadelních aktivitách v jednotlivých regionech.

Spolutvůrcem této obdivuhodné databáze je nestor českého amatérského divadla Jiří Valenta, který také před nedávnem vydal publikaci Putování od maškar… až k amatérskému divadlu. Knížka uvádí poutavým způsobem do světa ochotníků, do časů, kdy se hrálo na prknech natažených přes dva sudy, až k malebným měšťanským sálům, které vznikaly v 19. století právě z iniciativy ochotnických spolků. Zakladatelé databáze PhDr. Vítězslava Šrámková a Jiří Valenta získali na sklonku roku 2007 Cenu ministra kultury „za přínos k rozvoji české kultury“ s přihlédnutím k realizaci tohoto projektu i předchozím pracím věnovaným historii amatérského divadla v České republice.

Zmapování českého amatérského divadla, dokumentace a digitalizace divadelních fotografií a vytvoření archivu největší světové přehlídky scénografie a divadelní architektury Pražského Quadriennale jsou tři části rozsáhlého projektu „Uchování a prezentace kulturního dědictví českého i světového divadla“. Plně digitalizované a tudíž nejširší veřejnosti přístupné databáze významnou měrou přispějí ke kvalitnější popularizační i ryze badatelské práci.
Projekt je možné zrealizovat díky podpoře Finančních mechanismů EHP/Norska (tzv. Norských fondů, http://www.eeagrants.org).

Držitelem grantu z prioritní oblasti Uchování evropského kulturního dědictví je Institut umění – Divadelní ústav ve spolupráci s Národním informačním střediskem pro kulturu (NIPOS). Více info na http://www.theatre-heritage.cz/ ⋌Lucie Čunderlíková, ⋌SMART Communication

23.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žáci z Montessori základní školy v Náchodě

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Ilustrační foto

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Broumov - Poblíž autobusového a vlakového nádraží v Broumově došlo v pondělí krátce před polednem k evakuačním manévrům.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Náchodsko - Neobvyklý případ zpronevěry řeší policisté na oddělení hospodářské kriminality v Náchodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení