Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Český fortel, vtělený do železobetonu, přežil i výbuch atomové bomby v Hirošimě

Je právě 8.15 hod místního času dne 6. srpna 1945 a na Hirošimu padá atomová bomba. Všechny domy jsou srovnány se zemí. Ve vzdálenosti 160 m od předpokládaného epicentra výbuchu se však tyčí torzo jedné budovy se zbytky kovové kopule. Hirošimský výstavný palác vyprojektoval český stavitel a architekt z Náchoda – Jan Letzel.

26.3.2009
SDÍLEJ:

Torzo paláce v Hirošimě.Foto: Archiv

Jeho stavba byla započata 29. prosince 1913 a byla otevřena 5. srpna 1915. Výstavný palác v Hirošimě se nejprve jmenoval Hirošimský prefekturální palác pro výstavy produktů, pak Hirošimský prefekturální palác pro hospodářské výstavy, a posléze Hirošimský prefekturální palác pro podporu průmyslu. Palác byl dobře viditelný i z dálky - byla to dominanta města, považovaná ve své době za jeho nejelegantnější budovu. Palác sloužil svému posláni třicet let a jeden den. Stavba přečkala, v původní podobě, svého tvůrce o dvacet let, v podobě Atomového dómu dodnes. Paradoxně právě tento palác je jediná Letzelova budova, která se v Japonsku zachovala. Ostatní buď zničilo zemětřesení nebo podlehly požáru za 2. světové války. Atomový dóm (Genbaku dom), který se stal symbolem nesmyslnosti války, je od roku 1996 zapsán na seznamu památek světového kulturního dědictví UNESCO.
Jan Letzel (9. dubna 1880 Náchod – 26. prosinec 1925 Praha) přišel na svět v rodině hoteliéra Jana Letzela a jeho ženy Valburgy. Architekturu studoval od r. 1901 na pražské UMPRUM a byl jedním z nejlepších a nejmilejších žáků profesora Jana Kotěry. V Česku se nachází jeho secesní pavilon Dvorana z roku 1905 v obci Mšené lázně. Nabídkou do Káhiry r.1905, kde měl pracovat přímo na zakázce pro egyptského místokrále, začala Letzelova dlouhá zahraniční cesta. Od července 1907 působí v Japonsku. Zde v říjnu roku 1909 našel spřízněnou duši a spolu s dalším Čechem, Karlem Janem Horou, založili firmu Letzel a Hora, Architecture and Engineering Office, která sídlila přímo v tokijské Ginze. Pracoval dokonce i pro známou firmu Suzuki, která tehdy neměla ještě světový kredit. Když se v listopadu 1925 odhodlal k návratu domů, tušil možná, že jeho cesta je cestou poslední. Zemřel v pražské nemocnici ve věku 45 let.

Dnes je po Letzelovi v Náchodě pojmenována VOŠ a SPŠ stavební. V prosinci loňského roku byl den otevřených dveří. Jako absolvent této školy mohu potvrdit, že se jedná o náročné, leč zajímavé studium, které těm nejšikovnějším nabídne široké uplatnění i mimo území České republiky. Jak by řekl Napoleon Bonaparte: „Vůle, charakter, píle a smělost mě učinily tím, čím jsem.“

(Jiří Polák, Náchod)

26.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Ilustrační foto

Obrat v zápase režíroval Klesl

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Náchodsko - Suverénním vítězem 9. kola se stal JOSEF JIRÁSEK z Horní Radechové, který zariskoval a to mu vyneslo výborných 16 plusových bodů.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení