VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čeští spisovatelé bilancovali a bavili se

Praha, Náchodsko - V sále zrekonstruované proslulé tančírny Na Marjánce v Praze 6 – Břevnově se v sobotu 15. listopadu konala XV. Valná hromada Obce spisovatelů, byla vydána nová užitečná encyklopedie KDO JE KDO v Obci spisovatelů (2008, 3. vydání) a večer se zde konal první Ples spisovatelů aneb Staropražská merenda.

19.11.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Čeští spisovatelé v současném světě panující konzumní tržní ekonomiky hodně ztratili na prestiži, stejně jako pedagogové. Spisovatelé už nejsou vnímáni jako autorita a svědomí národa. Jsou sdruženi ve dvou organizacích, a to v Obci spisovatelů v Praze a v pobočkách v Brně, Českých Budějovicích, Ostravě, Pardubicích a v Plzni, a též v kontaktu na zahraničí v Českém centru Mezinárodního PEN klubu a Společnosti přátel PEN klubu v Praze .

Obec spisovatelů je dobrovolná apolitická profesní organizace českých, moravských a slezských spisovatelů, literárních vědců, kritiků a překladatelů beletrie (dále literát), která působí v České republice, členové však mohou působit kdekoliv. Tato právní organizace vytváří podmínky pro svobodnou literární tvorbu a její společenské uplatnění. Řídí ji jedenáctičlenná Rada a tříčlenná Revizní komise Obce spisovatelů. K 15. listopadu letošního roku sdružuje celostátní Obec spisovatelů 639 literátů s věkovým průměrem 64 let. Sobotního jednání se zúčastnilo 142 členů, zhruba 22 procent, a jak konstatoval předseda Rady Obce spisovatelů univerzitní profesor PhDr. Vladimír Křivánek, CSc., literární vědec a vysokoškolský pedagog, je shromáždění usnášeníschopné. Od 10.15 hodin probíhalo jednání podle schváleného programu. Hlavní projev přednesl předseda prof. Vl. Křivánek, který hned v úvodu svého bilancování i svých vizí a dalších úkolů, prohlásil, že se pokusí o resuscitací (oživování, kříšení) jedné spisovatelské organizace – tedy Obce spisovatelů, v jejímž čele stojí od února 2008. Obec spisovatelů byla ustavena v prosinci 1989, tedy před 19 lety, a v jejím vedení se vystřídalo 17 předsedů. Vyvíjí bohatou a pestrou činnost, podporuje vydávání kvalitní literatury různých žánrů, pravidelně čtvrtletně vydává bulletin Dokořán, řízený redakční radou za redigování Mgr. Pavlíny Kubíkové, pořádá semináře, konference, diskuse, besedy atd.

Další zprávy přednesli předsedové, za revizní komisi Ing. Pavel Weigel, který konstatoval, že jmění Obce spisovatelů je méně než tři miliony korun a opravdu hrozí do dvou tří let zánik této společensky prospěšné organizace, pokud nevypomůže Ministerstvo kultury ČR, eventuálně sponzoři, protože se vše točí kolem nedostatečných financí. O Nadačním fondu Obce spisovatelů informovala docentka PhDr. Dobrava Moldanová, CSc. Kandidáty do Rady a Revizní komise Obce spisovatelů představila Mgr. Pavlína Kubíková. Přítomní minutou ticha uctili zesnulé kolegyně a kolegy a uvítali nové členy. Milan Hrabal seznámil přítomné s návrhy úprav stanov, přičemž nejdůležitější je prodloužení funkčního období na tři léta. Pak následovaly projevy hostů za PEN klub (Jiří Dědeček) a za Památník národního písemnictví zdravici přednesl ředitel.

S těmito instituty Obec spisovatelů dlouhodobě spolupracuje. Pak během diskuse probíhala tajná volba řídících orgánů Obce spisovatelů a po obědě byli zvoleni za předsedy Rady Obce spisovatelů prof. Vladímír Křivánek a do funkce předsedy revizní komise znovu staronový předseda Ing. Pavel Weigel na další tříleté funkční období a na závěr bylo přijato usnesení. Z tohoto setkání ještě vzešly dvě novinky, a to první ples spisovatelů probíhající zde od 19. hodiny, sledující bližší seznámení a poznání při neformálních osobních kontaktech. Druhou novinkou je pak zdařilé knižní vydání nadčasového slovníku KDO JE KDO v Obci spisovatelů. Užitečnou publikaci v aktualizovaném rozšířeném a upraveném třetím vydání pečlivě redakčně zpracovala na základě dotazníků Mgr. Eva Novotná. Knížku formátu A5 o 168 stranách v nákladu 800 výtisků vydala Obec spisovatelů k informaci pro své členy i veřejnost. Abecedně zahrnuje na 366 medailonků, biogramů a bibliografií současných žijících českých spisovatelů. Čtenář zde získá důležité informace o spisovateli, například: bydliště, pracovní adresa, vzdělání, členství institucích, veřejné funkce, ceny, literární ocenění a vyznamenání, zaměstnání a stručná charakteristika tvůrčí, informace o publicistické činnosti, dílo zatím v rukopise a slovníková a odborná díla, v nichž jsou závažnější údaje o autorovi.

(Jiří Uhlíř, člen Obce spisovatelů, Jaroměř)

19.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 14 900 Kč

Strojírenští kovodělníci STROJÍRENSKÝ/-Á DĚLNÍK/-ICE - KOVODĚLNÍK/-ICE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou. Směnnost: dvousměnný provoz - pracovní doba od 05:30 hod. do 14:00 hod., od 15:00 hod. do 23:30 hod., Požadavky: spolehlivost, pracovitost., Kontakt - p. Vursta Mykola, tel.: +420 777 929 258 (v době od 09:00 hod. do 11:00 hod.), e-mail: mykolavursta@email.cz (zaslání životopisu).. Pracoviště: Elegant group s.r.o. - provozovna, 549 31 Hronov 1. Informace: Mykola Vursta, +420 777 929 258.

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 137 Kč

Strojírenští kovodělníci DĚLNÍK, DĚLNICE - OPERÁTOR, OPERÁTORKA ve strojírenství. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 137.3 kč, mzda max. 185.7 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) s možností prodloužení., Hrubá mzda od 137,30 Kč do 185,70 Kč/hod., , Náplň práce: práce v kovovýrobě, ve výrobě drátěného programu., , Požadavky: samostatnost, zodpovědnost, přesnost, manuální zručnost; odpovídající vzdělání., , Zaměstnavatel nabízí: výborné platové podmínky, práci ve stabilním a slušném kolektivu, zázemí stabilní mezinárodní společnosti s dlouholetou tradicí, možnost profesního růstu ve spojení s růstem mzdy. , , Gondella CZ s.r.o., významný výrobce kompletního regálového systému pro vybavení hypermarketů, supermarketů a obchodů, patřící do belgického sdružení výrobců regálového systému s dlouholetou tradicí - více na www.gondella.com/cs., Obdržené informace od zájemce o pracovní místo budou použity výhradně pro výběr uchazeče na tuto uvedenou pozici., , Kontakt - p. Kaňka Jaroslav; tel.: +420 491 401 211, 602 687 945; e-mail: info@gondella.cz (zaslání životopisu).. Pracoviště: Gondella cz s. r. o., 552 03 Česká Skalice. Informace: Jaroslav Kaňka, +420 491 401 211,602 687 945.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 27 000 Kč

Mechanici a opraváři nákladních automobilů AUTOMECHANIK/-ČKA. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, jednosměnný provoz. Pozice je vhodná i pro osoby zdravotně znevýhodněné a osoby se zdravotním postižením s max. 2 stupněm invalidity., Nabízené výhody: 50% příplatek na obědy., Zaměstnavatel požaduje předem seznámení s provozem a ústní pohovor o nabízeném zaměstnání. , Kontakt - p. Rejchrt Václav, tel.: 603 806 291, e-mail: info@opravarenstvi.cz. Pracoviště: Opravárenství rasošky s.r.o., 552 21 Rasošky. Informace: Václav Rejchrt, +420 603 806 291.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 140 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů STROJNÍK/-ICE STAVEBNÍCH STROJŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 140 kč, mzda max. 170 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, jednosměnný provoz, práce po celé ČR, místo vhodné i pro absolventy/absolventky., , Požadavky: flexibilita, soběstačnost. Praxe 2 roky výhodou., , V případě zájmu kontaktujte: p. Václav Vik, tel.: 777 022 730, e-mail vizep@seznam.cz. Pracoviště: Václav vik, 552 05 Hořičky. Informace: Václav Vik, +420 777 022 730.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

TRADIČNÍ polská posila v novoměstských barvách Lukas Wrobel nenašel v dálkařském sektoru přemožitele. Výkonem 729 centimetrů zvítězil a novoměstskému mužskému družstvu zajistil porci 11 bodů.

Atletická družstva začala sezónu třetími místy

Ilustrační foto

Není zeleň jako zeleň... Statistiky někdy klamou

Vyzvánění zvonů zahájí Noc kostelů

Náchodsko - Páteční večer bude ve znamení Nocí kostelů. Svatostánky se otevřou veřejnosti a nechají nahlédnout i do jindy nepřístupných míst. Přinášíme vám program všech kostelů v regionu, které se k akci připojí.

Objev století pro Vrchlabí? Vykopali kostel, nejstarší stavbu města

Vrchlabí - Archeologové odhalili ve Vrchlabí pozůstatky dosud neznámého kostela ze středověku. Jde o nejstarší stavbu v dějinách města.

Komu se nelení... Náchod patří k nejzelenějším okresním městům

Náchodsko – Z okresních měst Královéhradeckého kraje si Náchod v případě zeleně stojí dobře. S 68 procentním podílem zelených ploch jeho keře a stromy vyčnívají nad celorepublikový průměr, který činí 49 procent. Přitom například v Hradci Králové zeleň tvoří jen 34 procent z celkové výměry města.

Bílý: Určitě jsme se mohli opřít o gólmany

Náchod - Mise záchrana – splněno. To by si mohl po sezóně ve svém diáři odškrtnout trenér prvoligových házenkářů Náchoda JAROMÍR BÍLÝ, jehož svěřenci skončili s patnácti body šestí, relativně daleko od sestupových příček. „Vím, že je i z mé stránky co zlepšovat,“ říká v rozhovoru trenér náchodských házenkářů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT