VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesty a návraty horolezce Miroslava Šmída

Náchodsko - Patnáct roků právě ve čtvrtek 11. září uplyne od doby, kdy tragicky zahynul polický rodák, horolezec Miroslav Šmíd. Ostaš a Adršpašsko–teplické skály ho přilákaly svým kouzlem už v klukovských letech. Od nich se pak dostával k cílům dalším, oblíbil si horské vrcholy, skalnaté i ledovcové, nejdříve tatranské a alpské.

11.9.2008 1
SDÍLEJ:

Úplně poslední fotografie horolezce Mirka Šmída, kdy se sám samospouští vyfotografoval na Lost Arrow na Aljašce před tragickým pádem. Snímek zapůjčila Šmídova sestra.Foto: Mirek Šmíd

A bylo pak už jen otázkou času pokusit se zdolat vrcholy dalších velehor. S výjezdy za hranice byly ovšem tehdy velké potíže, nejen do „kapitalistické ciziny“, ale i do velehor tehdejšího Sovětského svazu. Překážek se Mirek Šmíd nikdy nelekal, přátelé obdivovali, jak dokázal překonávat i tyto překážky administrativní.

V letošním roce vydalo náchodské nakladatelství JUKO jeho texty v knize s názvem Cesty a návraty a podtitulem Ze života horolezce, 1952-1993. Tam najdeme na začátku Ostaš a Teplické skály, Grossglockner (1974), Gerlach a Lomnický štít (1975), a pak rok co rok další už světové vrcholy, v roce 1987 Mount Everest. Od roku 1987 se několikrát opakuje Patagonie a vedle ní Aljaška… V létě 1993 znovu Aljaška.

V pondělí 6. září ráno vyšel „zkusit sóliko na Lost Arrow, 380 m vysokou žulovou věž, stojící před hradbou stěn u yosemitského vodopádu. … Ve čtvrtek 9. září ráno byl Míra dalekohledy pozorován již kousek pod vrcholem, jak se pohybuje po širší polici. Předpoklad byl, že brzy doleze na vrchol a odpoledne se vrátí do kempu.“ Nevrátil. Rozbité tělo našli na dně soutěsky mezi věží a masivy. Dlouho před tím si zapsal mj.: „Rád dělám věci, které nejsou předem jisté. Nedělám to, co považuji za nemožné. … Je nutné být rychlý, ale rozvážný. … Kombinace rozvahy a rychlosti se uplatní i při sólovém výstupu. Člověk je rychlý díky způsobu lezení a musí být rozvážný, protože tady se padá jen jednou, naposledy.“ To se žel v září 1993 naplnilo.
Knihu, z níž je několik výše uvedených vět, připravil vskutku odpovědně jeho přítel Václav Hornych, který ji spolu s několika dalšími přáteli doplnil i zasvěcenými vzpomínkami. Za zmínku stojí i kvalitní fotografická část, která nejen dokumentuje, ale výtvarně knihu dotváří. Většina fotografií je z archivu Miroslava Šmída. Grafickou práci na knize kvalitně odvedl Petr Suchánek.

Na Mirkovi Šmídovi neupoutávaly jen jeho lezecké úspěchy, ale i jeho lidské vlastnosti. Z knihy je poznáváme téměř intimně. „Odjakživa jsem byl starostlivý tvor. Neodpustil bych si, kdybych partnera přivedl do nějakých problémů. Jsou lidé, ke kterým cítím odpovědnost absolutní. … Zodpovědnost by ovšem neměla být přehnaně velká, aby člověku nebránila v rozletu, je-li však příliš malá, stává se z něj sobec, který bere v potaz jen sám sebe.“ A tím Mirek Šmíd nikdy nebyl. Stálou připomínkou na Mirka Šmída je už řádku let kámen nedaleko kaple na Ostaši, kde na něj pravidelně vzpomínají mnozí přátelé, ale i lidé, kteří si ho váží jako horolezce i člověka, třeba ho nikdy ani nepotkali.

(Aleš Fetters)

11.9.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení