VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesty a návraty zachycují život polického horolezce

Police nad Metují - V září letošního roku uplyne již dlouhých patnáct let od doby, kdy v kalifornských Yosemitech tragicky zahynul známý polický horolezec Miroslav Šmíd (1952-1993).

25.3.2008
SDÍLEJ:

Křtu knihy Cesty a návraty se zúčastnila také maminka Miroslava Šmídy Olga Šmídová (vpravo).Foto: Zuzana Kubečková

Tohoto neúnavného člověka stále nosí hluboko v srdcích spousta jeho kamarádů, známých a příznivců. Svědčí o tom fakt, že na křest jeho nové knihy nazvané Cesty a návraty, jenž probíhal v pátek v Pellyho domech, dorazily více než čtyři stovky lidí.


Společenský sál tak doslova praskal ve švech. Každý z účastníků chtěl totiž spatřit co nejvíce nejen ze samotného křtu publikace, ale také z doprovodného programu. Při něm diváci zhlédli například Šmídovy diapozitivy z cest do Patagonie či na Aljašku a vyslechli i několik úryvků z jeho deníků.
Samozřejmě nechybělo ani podrobné představení knihy Cesty a návraty, která není jen o mnohých Šmídových výstupech, ale také o tom, jaký polický horolezec byl, o čem přemýšlel, čím jej život při jeho cestách a návratech obdarovával a co mu naopak vzal.


Publikace vychází z textů a fotografií, jež se zachovaly v horolezcově pozůstalosti. Jedná se o zpracované deníky, rukopisy a články doplněné Jiřím Havlem, Vladimírem Pechkem a Václavem Hornychem. Právě poslední jmenovaný se stal hlavním iniciátorem práce na zmíněné knize.


„Myšlenka vytvořit publikaci Cesty a návraty vznikla v okamžiku, kdy jsme se rozhodli podruhé vydat Mírovu knihu Ze života horolezce. Nalezli jsme však původní rukopis, jenž se od knihy vydané nakladatelstvím Olympia značně lišil – byl více obsáhlejší a zajímavější. Nakonec tedy došlo ke kombinaci zmíněného rukopisu s rozsahem olympijské edice a ještě k doplnění materiálu o pasáže z jiných dosud nevydaných rukopisů a vznikla tak první část nové knihy Cesty a návraty,“ popisuje Hornych první polovinu publikace s podtitulem Ze života horolezce (do roku 1988).


Druhá část pojmenovaná Ze života horolezce (1989 – 1993) je pak složena z nepublikovaných textů Mírových deníků a ze vzpomínek jeho přátel Jiřího Havla a Vladimíra Pechka na cesty podniknuté po jeho boku.


Kniha Cesty a návraty šla během pátečního programu značně na dračku. Mimo jiných si ji domů odnášela také Kristýna Kořínková ze Zdoňova. „Celá akce se mně moc líbila. Míru znám ještě z doby, kdy začínal v Teplicích nad Metují s festivalem horolezeckých filmů. Do jeho nové knihy se určitě brzy začtu,“ řekla nám žena.

Autor: Zuzana Kubečková

25.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení