VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Snímek Věry Chytilové na Karnevalu rozmanitostí

VÝCHODNÍ ČECHY/PARDUBICE - Na Karnevalu rozmanitostí budou ve středu večer v pardubickém Divadle 29 k vidění Potížistky!

31.10.2007
SDÍLEJ:

Věra Chytilová.Foto: DENÍK/Archiv

„Jde o provokativní snímek režisérky Věry Chytilové, který představuje členky nově založené strany Rovnost šancí z celé republiky. Jejím cílem je zvýšit počet žen v české politice, a to jak na komunální, tak na celostátní úrovni,“ říká koordi〜nátorka pardubické části festivalu Anna Hrabáčková. „Dokument nabízí výpovědi kandidátek této strany ze všech koutů země, různého věku, vzdělání, povolání i osobnostního zaměření,“ uvádí koordinátorka přehlídky.
„Po tomto snímku, který začne v 19 hodin, bude následovat beseda na téma Zastoupení a postavení (českých) žen v politice a ve veřejném životě. Do debaty k tématu diskriminace na základě genderu přispějí reprezentantky zastupující zájmy Pardubického kraje v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky – Alena Páralová (ODS) a Ladislava Zelenková (ČSSD),“ podotýká Anna Hrabáčková.

Ještě před touto projekcí bude v „Devětadvacítce“ na programu od 16.30 hodin finský snímek Risto a Minna.

„Risto je od pasu dolů ochrnutý a od malička upoutaný na invalidní vozík, Minna měří jen něco málo přes metr. Společně tvoří šťastný manželský pár,“ konstatuje koordinátorka pardubického festivalu.

I na tento film naváže diskuze na téma „Odlišnost“ a diskriminace na základě zdravotního postižení. „Zúčastní se jí zástupci České abilympijské asociace a TyfloCentra,“ sděluje Anna Hrabáčková.

Závěr středečního menu obstará od 21.15 noční kino v Klubu 29. „Půjde o film Tomáše Kudrny To všechnno z lásky. Prezentuje příběhy tří žen, které se staly oběťmi domácího násilí,“ prozrazuje koordinátorka pardubického Karnevalu rozmanitostí. „Ani v tomto případě nebude chybět beseda, na níž zavítají zástupci Bílého kruhu bezpečí a Intervenčního centra, které v Pardubickém kraji pomáhá obětem domácího násilí,“ dodává.

Festival Karneval rozmanitosti se uskutečňuje vrámci projektu neziskové organizace Člověk vtísni Rovnost je cool! a vztahuje se kEvropskému roku rovných příležitostí pro všechny (ERRP), jímž byl Evropskou komisí vyhlášen právě rok 2007. Hlavním cílem ERRP je širší osvětová kampaň a boj proti diskriminaci na základě šesti kritérií: pohlaví/genderu, sexuální orientace, etnicity a původu, věku, zdravotního postižení, víry a náboženského vyznání. Na viditelné i „neviditelné“ formy těchto diskriminací vČeské republice i ve světě chce společnost Člověk vtísni poukázat prostřednictvím dokumentárních filmů a sociálních spotů, diskusí a dalších tematicky zaměřených doprovodných akcí.

Festival Karneval rozmanitosti probíhá vobdobí měsíců října a listopadu 2007 ve třinácti městech České republiky. Kromě vybraných kin (či podobných promítacích míst) projekce probíhají také vnízkoprahových centrech a v domech dětí a mládeže.

Festival Karneval rozmanitosti je realizován ze státního rozpočtu České republiky a spolufinancován Evropskou unií v rámci realizace Evropského roku rovných příležitostí pro všechny (2007) – směrem ke spravedlivé společnosti v České republice.

O festivalu Karneval rozmanitosti v Pardubicích

Festival Karneval rozmanitosti vPardubicích proběhne vtermínu 29.10. – 1.11. 2007 a realizuje se tradiční spoluprací společnosti Člověk v tísni, o.p.s. a Divadla 29, vjehož prostorách proběhne celý festivalový program včetně doprovodných akcí. Dalšími spoluorganizátory jsou: o.s. SKP - CENTRUM a KOS 29.

Vrámci pardubického programu festivalu Karneval rozmanitosti proběhnou filmová promítání také ve dvounízkoprahových zařízeních pro děti a mládež – Free Klub (SKP-CENTRUM, Pardubice) a Emko (SKP-CENTRUM, Vysoké Mýto). Tyto projekce se uskuteční během listopadu 2007.

Vstupné na jednotlivé projekce vDivadle 29 činí 40 Kč. Vstupenky budou vprodeji vmístě konání festivalu - na pokladně Divadla 29. Promítání vnízkoprahových zařízeních jsou bez vstupného.

Mediálními partnery festivalu Karneval rozmanitosti vPardubicích jsou Informační centrum EU Europe Direct Pardubice, Pardubice Region Tourism – informační server pro Pardubice a okolí a Český rozhlas Pardubice.

Program

1. Projekce dokumentárních filmů

Kolekce vybraných dokumentýrních filmů se dotýká šesti oblastí diskriminace - diskriminace na základě genderu/pohlaví, sexuální orientace, etnicity a původu, věku, zdravotního postižení a víry a náboženského vyznání. Na výběru filmů a vytvoření ucelené kolekce filmů se podílelo programové oddělení Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.

VPardubicích bude promítnuto 8 filmových dokumentů – jedná se o tyto snímky:

× Diskriminace na základě pohlaví/genderu: Potížistky (Věra Chytilová, ČR, 2006) a To všechno zlásky (Tomáš Kudrna, ČR, 2004).

× Diskriminace na základě sexuální orientace: Paper Dolls (Tomer Heymann, Izrael, Švýcarsko, 2005) a Dvě matky a otec (Miranda Wills, Austrálie, 2006).

× Diskriminace na základě věku: Teď jsem volná (Gadi Kviatek, Izrael, 2006).

× Diskriminace na základě zdravotního postižení: Risto a Minna (Mikko Keinonen, Finsko, 2006).

× Diskriminace na základě etnicity a původu: Černobílá škola vLittle Rock (Brent a Craig Renaudovi, USA, 2007).

× Diskriminace na základě náboženství/víry: Děti islámu (Bo Harringer, Švédsko, 2006).


2. Sociální spoty

Součástí filmových promítání jsou též projekce sociálních spotů, dotýkajících se diskriminační problematiky uvedených tématických oblastí.

3. Debaty

Promítání dokumentárních filmů a sociálních spotů doplňují speciální debaty se zástupci diskriminovaných skupin, s pracovníky nevládních neziskových organizací a jiných společností či skupin, které se dané oblasti aktivně pohybují.

Krom jedné výjimky (film Paper Dolls) jsou všechny pardubické projekce doplněny odbornými pofilmovými diskusemi reflektující témata a diskriminační problematiku uváděných filmových dokumentů. Do diskuse ktématu diskriminace na základě genderu navíc též přispějí reprezentantky české politiky zastupující zájmy Pardubického kraje vPoslanecké sněmovně Parlamentu České republiky paní Ing. Alena Páralová (ODS) a paní Mgr. Ladislava Zelenková (ČSSD).

Účast na diskusích vrámci diskusního části pardubického festivalu Karneval rozmanitosti zatím potvrdily tyto osobnosti:

Diskuse k diskriminaci na základě pohlaví/genderu

× Bc. Roman Češka – o.s. Bílý kruh bezpečí, Pardubice

× Marie Haisová – o.s. Agentura GAIA, Praha

× Mgr. Jana Koupilová – o.s. SKP- CENTRUM, Intervenční centrum, Pardubice

× Jana Smiggels Kavková – o.s. Fórum 50%, Praha

× Ing. Alena Páralová – PSP ČR, ODS za Pardubický kraj

× Petra Toušková – o.s. SKP - CENTRUM, Intervenční centrum, Pardubice

× Zdenka Ulmannová – strana Rovnost Šancí, Praha

× Mgr. Ladislava Zelenková – PSP ČR, ČSSD za Pardubický kraj

Diskuse k diskriminaci na základě sexuální orientace

× Mgr. Jiří Hromada – Gay iniciativa vČR, Praha; šéf týmu poradců ministryně MUDr. Džamily Stehlíkové pro oblast lidských práv, Praha

Diskuse k diskriminaci na základě věku

× Zdeněk Kašpar – Seniorcentrum, Pardubice

× Ing. Václav Krampera – Seniorcentrum, Pardubice

Diskuse k diskriminaci na základě zdravotního postižení

× Ivana Dolečková – o.s. Česká abilympijská asociace, Pardubice

× Jaromír Krpálek – o.s. Česká abilympijská asociace, Pardubice

× Jan Pakoš – představitel pardubické veřejnosti se zdravotním postižením

× PaedDr. Stanislav Pešina - představitel pardubické veřejnosti se zdravotním postižením

× Dana Stoklasová, DiS. – o.p.s. Tyflocentrum, Pardubice

Diskuse k diskriminaci na základě etnicity a původu

× Andrej Horváth – o.s. Městská romská rada, Pardubice

× Bc. Lucie Horváthová – Koordinátorka ERRP pro ČR, Úřad vlády ČR, Praha

× Věra Horvátová – o.s. Darjav, Pardubice

× Vojtěch Lavička – Gypsy.cz, Praha

Diskuse k diskriminaci na základě víry a náboženského vyznání

× Mohammad Abbas – Nadace islámského centra, Praha

× Mgr. Roman Alvarez – o.s. Úl, Hlinsko

× Bc. Adam Spálenský – o.s. Most pro lidská práva, Pardubice

4. Doprovodný program

Součástí pardubického festivalu Karneval rozmanitosti je také bohatý doprovodný program.

První den festivalu je koncipován vduchu romství a romské slavnosti. O lesk slavnostního zahájení pardubického festivalu Karneval rozmanitosti se postará krátké vystoupení mladých romských tanečnic, které vkrátkém časovém pásmu představí několik tradičních romských tanců (pod vedením zkušených lektorek ztěchto pardubických organizací: o.s. Darjav, o.s Romské středisko a o.s. SKP-CENTRUM). Kdebatě o rovných příležitostech voblasti vzdělávání přispěje dětská Romská debatní liga o.s. Darjav. Součástí večera bude dále ochutnávka tradiční romské kuchyně, hudební produkci zajistí velmi zajímavá romská kapela Romano Jilo zBruntálu.

Během festivalu budou kdispozici tiskoviny několika místních neziskových organizací, které se zabývají konkrétními tématy a problematikou vztahujícími se kvymezeným formám odlišnosti a diskriminace - některé zorganizací se též představí krátkou ppt prezentací. O.s. Česká abilympijská asociace a o.p.s. TyfloCentrum budou formou tzv.zážitkových seminářů veřejnosti přibližovat každodenní úskalí lidí se zdravotním postižením.

Vprostorách Divadla 29 bude též otevřen prodejní stánek pardubické skupiny Společnosti pro Fair Trade a rozvojové vzdělání, své výrobky budou též nabízet některé zmístních chráněných dílen, dílen přechodného zaměstnání či organizací zaměstnávající sociálně znevýhodněné občany (zatím potvrzeno: např. o.s. SKP-CENTRUM, Přechodné zaměstnání, Domov pod Kuňkou …).

O hudební zakončení pardubického festivalu Karneval rozmanitosti se postará libanonsko-syrská skupina Ziriab, která patří mezi nejzajímavější kapely etnické hudby vČR.

Festivalový web: www.karnevalrozmanitosti.cz

Program festivalu též kdispozici: www.divadlo29.cz a www.ipardubice.cz

Čtvrtek 1.11.

16.30 Děti islámu / Švédsko / 2006 / 75 min.

17.45 debata kfilmu

20.00 koncert >> ZIRIAB (Praha)

31.10.2007
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 19 850 Kč Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) VYCHOVATEL/-KA ŠKOLNÍ DRUŽINY. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19850 kč, mzda max. 25220 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (zástup za MD). Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky., , Náplň práce: samostatné vedení oddělení školní družiny, vedení zájmových kroužků., , Požadavky: základy práce na PC, komunikativnost, flexibilita, spolehlivost. , , Zaměstnanecké výhody: volnější provoz o prázdninách, bonusy z FKSP, příspěvek na obědy., , Kontakt - Mgr. Smolová Pavla; tel.: 491 474 016, 606 040 757 (od 07:00 hod. do 13:00 hod.), e-mail: reditelka@zsmaleci.cz, eva.vincencova@zsmaleci.cz (zaslání životopisu). , Případné dotazy zodpoví paní Eva Vincencová, vedoucí školní družiny tel.: 491 474 290 od 12:00 hod. do 15:00 hod.. Pracoviště: Základní škola nové město nad metují, školní 1000, okres náchod, Školní, č.p. 1000, 549 01 Nové Město nad Metují 1. Informace: Pavla Smolová, +420 491 474 016,606 040 757. Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 13 000 Kč Pomocníci v kuchyni POMOCNÁ SÍLA. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup možný ihned. , , Zaměstnanecké výhody: výhodné závodní stravování., , Kontakt - paní Skořepová Petra; tel.: 777 699 218, e-mail: provoz.nemocnicenachod@multicatering.cz (zaslání životopisu) nebo osobně.. Pracoviště: Multi-catering s.r.o. - oblastní nemocnice náchod a.s., Purkyňova, č.p. 446, 547 01 Náchod 1. Informace: Petra Skořepová, +420 777 699 218. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 16 000 Kč Zámečníci strojů STROJNÍ ZÁMEČNÍK/-ICE - MONTÁŽ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (6 měsíců) s možností prodloužení na dobu neurčitou. Nástup možný ihned., Požadavky: min. vzdělání vyučení v technickém oboru, znalost a schopnost pracovat dle výkresové dokumentace, řidičský průkaz sk. C nebo T, popř. VZV výhodou, fyzická zdatnost, zdravotní způsobilost pro práci ve výšce, práce s vibračním nářadím., Nabízené výhody: 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, příspěvek na dojíždění, příspěvek na penzijní spoření po jednom roce trvání zaměstnání., Kontakt zasláním životopisu na e-mail: pavel.brandejs@ammann-group.com. Pracoviště: Ammann czech republic a.s., Náchodská, č.p. 145, 549 01 Nové Město nad Metují 1. Informace: Pavel Brandejs, +420 491 476 265. Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 20 000 Kč Odborní asistenti v administrativě ASISTENT/-KA AUDITORA. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, plný pracovní úvazek. Nástup možný ihned., , Náplň práce: vedení spisů auditora, komunikace s klienty., , Požadavky: znalost účetnictví, znalost práce na PC - MS Excel., , Zaměstnanecké výhody: stravenky, příspěvek na pojištění, pružná pracovní doba. , , Kontakt - Ing. Jarkovský Jiří; tel.: 777 149 293, 491 815 469 (Po-Pá od 08:00 hod. do 17:00 hod.), e-mail: jark@razdva.cz (zaslání životopisu) nebo osobně na adrese společnosti po předchozí domluvě.. Pracoviště: Účty spol. s r.o., Patrného, č.p. 193, 551 01 Jaroměř 1. Informace: Jiří Jarkovský, +420 777 149 293,491 815 469.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ilustrační foto

Poběží se z Hronova do Náchoda. Řidiči, pozor!

Fotbalová rozlučka Tomáše Rosického

Hráči McDonald´s Cupu se zúčastnili rozlučky Tomáše Rosického. Co jim vzkázal?

Hořela kůlna s voliérou na papoušky

Semonice - Jaroměřští profesionální a dobrovolní hasiči spěchali ve středu odpoledne do Semonic k požáru kůlny s voliérou s papoušky.

V rekreačním areálu řádila nenechavá straka

Broumovsko - Z rekreačního objektu poblíž pískovcových skal se ztratilo kuchyňské náčiní, zmizely také elektrické spotřebiče a sanitární potřeby v hodnotě několika desítek tisíc korun. Zloděj se sám obsloužil někdy mezi 8. a 12. říjnem.

OBRAZEM: Rozkoš brázdí kiteři

Česká Skalice - Díky krásnému počasí je Rozkoš rájem kiterů. Taženi svými draky prořezávají na kiteboardech vlny a při skocích i vzduch nad hladinou.

Sokolovna nasála masajskou atmosféru. Pomáhalo se africkým školám

Česká Skalice - Bylo krátce před sobotní dvacátou hodinou a okna sokolovny v České Skalici zářila do tmy. Do prvního patra, kde je velký sál, přicházeli natěšení návštěvníci na „svůj“ už devátý festival nazvaný Nasajem s Masajem, jehož výtěžek půjde na podporu škol v Africe.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT