Špatné povětrnostní podmínky a nevhodné okolnosti nedovolily drakovi s ocáskem o délce 2 721 metrů a 90 centimetrů vzlétnout. „Přemýšleli jsme, že ho do vzduchu dostaneme pomocí balónu, ale nakonec jsme od toho upustili,“ řekla nám organizátorka Lucie Peterková.


Dragiáda pro některé začínala v jistém smyslu již dopoledne. V náchodském Déčku probíhaly dílny na výrobu draků a dračího ocásku.


Vetšinu částí dračího ocásku získalo Déčko od náchodských škol, část si vyrobili přímo v dílnách, a další části přinesli nadšenci ze svých domovů. Protože se jednalo o akci v rámci projektu Kulturní most, byli v letošní drakijádě zastoupení i polští sousedé z Kudowy Zdrój, kteří si svým dílem na dračí ocas také přisadili. Zájemci se poté sešli u dolní brány Déčka a začali navazovat jednotlivé kousky ocásku dohromady. Řidiči, kteří pojedou po kruhovém objezdu u Slavie si mohou všimnout, jak se ocas táhne až nahoru k nemocnici a doprava k Hopsáčku. Během odpoledne se na louce vystřídala stovka dětí i se svými rodiči; všichni pouštěly draky.