Výstava zachycuje dějiny Náchoda a okolí od pravěku až do roku 2000. Regionální historie se prolíná s dějinami celého českého národa.

„Nejstarší nálezy z Náchoda jsou staré přibližně čtyři tisíce let a patří mezi ně pazourky z Plhova,“ uvedla pro Náchodský deník správkyně expozice a průvodkyně Mariana Poláková. „Máme tu i množství figurín, které reprezentují jednotlivá období. Jsou to třeba žoldnéři z třicetileté války, žena z mladší doby bronzové, rakouský polní myslivec nebo vybavená vesnická světnice z 19. století s vyobrazením, jak lidé tkali plátno, což bylo pro Náchod a zdejší textilní průmysl typické,“ vysvětlila správkyně expozice.

Muzeum se může pochlubit unikátním dvanáctimetrovým modelem systému železobetonového opevnění s pěchotními sruby Havlíček, Voda a Lázně, řekou Metují, železniční tratí, silnicí, protitankovýmu překážkami, zátarasy a vším, co k tomu patří. Je největší svého druhu u nás.
Návštěvníci nenechají bez povšimnutí ani model náchodského hradu než byl předěláván na zámek. Model města z počátku 19. století mohou pohledem z okna muzea směrem na náměstí porovnat se současností.

„Jednou ze zajímavostí je také kalamář s perem vyrobeným pro našeho tehdejšího prezidenta T. G. Masaryka, který navštívil Náchod v roce 1926. Perem se podepsal do pamětní knihy a poté bylo dáno do muzea. Od té doby s ním nikdo nepsal,“ uvedla jako jednu z mnoha pozoruhodností Mariana Poláková.

Regionální muzeum v Náchodě nabízí po dobu prázdnin a víkendů prohlídky s průvodcem. Celý objekt je bezbariérový. V přednáškovém salónku a na chodbě muzea se přibližně každý měsíc obměňuje výstava zaměřená na určité téma.

Do 7. srpna je předmětem expozice starý židovský Náchod.