VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Devátý "Den výčepního listu" v rodinném výčepu

Nové Město nad Metují /FOTOGALERIE/ - V Přibyslavi, v této novoměstské příměstské části, bylo od sobotního poledne neobyčejně živo. V Rodinném výčepu manželů Evy a Petra Rýgrových se konal již devátý Den výčepního listu, den divadla, hudby, fotografie a filmu.

8.7.2009
SDÍLEJ:

V Rodinném výčepu manželů Evy a Petra Rýgrových se konal již devátý Den výčepního listu.Foto: Hynek Šnajdar

K dispozici byly návštěvníkům nejen originální výčep s pivem světlým i tmavým, vínem, pálenkou či mnoha rozmanitými dobrotami, ale také čajovna a polní kuchyně.

Kromě bohatého kulturního programu na zahradě s výhledem do širého okolí, bylo tentokrát jednou z hlavních atrakcí focení hromadné i individuální před originální divadelní oponou s motivem Pekla nedaleko vchodu do stavení Rýgrových.

„Je to originální opona, která byla zhotovena pro divadelní ochotnický spolek v Lipí. Pochází ze začátku 20. století a jsou na ni znázorněny původní mlýn a pila v Pekle. Opona se už běžně nepoužívá a nyní je uložena v Obecní knihovně v Lipí,“ přiblížila původ tohoto skvostu Lýdia Baštecká, ředitelka Okresního archivu v Náchodě.

O nezapomenutelné záběry se staral a objekty koordinoval známý fotograf Ctibor Košťál. „Postavte se více doleva, ty si sedni doprostřed a Dáša blíže k židli,“ připravoval Košťál záběr, na němž byla rovněž písničkářka Dáša Andrtová – Voňková. Tak se u opony během dne vystřídaly desítky účastníků včetně Milana Hencla, majitele Galerie U Mistra s palmou v Náchodě, a jeho rodiny. Starosvětsky ve fraku oděný Hencl se nechal vyfotit i s nápadně vyhlížejícím kufříkem, který skrýval induktor. „Tento induktor je zcela bezpečný a každý se může podle libosti nabít pomocí elektrické energie. Trochu to sice kroutí rukama, ale nikomu to neublíží, spíše naopak,“ nabádal nedůvěřivé hosty Hencl.

Stejně jako v minulosti navštívili Den výčepního listu zajímavé osobnosti, které nějakým způsobem spolupracují na vydávání Výčepního listu, všestranného periodika příležitostného a jeho všeobecné kulturní přílohy Litera. V areálu se například pohybovali spisovatel Tomáš Mazal, který je nejen znalcem díla Bohumila Hrabala, ale před časem také napsal knihu o náchodském rodákovi Josefu Škvoreckém - Putování k Port Arthuru.

Již stálým návštěvníkem Rodinného výčepu je také Miloň Čepelka, herec Divadla Járy Cimrmana. Se svým Divadlem Na tahu není u Rýgrů poprvé ani Andrej Krob, režisér her Václava Havla. Po loňské Audienci z pivovarského prostředí tentokrát soubor představil Havlovu absurdní aktovku Vernisáž, v níž sládek Ferdinand Vaněk vystupuje coby Bedřich. „My hrajeme všechny Havlovy jednoaktovky – Protest, Audience a Vernisáž. Všechny tři Havlovy hry jsou opřeny o jeho zkušenost. Je to v podstatě o tom našem trápení v době totality, kdy ta doba byla skutečně absurdní. A Václav Havel je mistrem absurdního dramatu,“ uvedl před zahájením představení režisér Krob.

I když je Den výčepního listu velkou kulturní událostí, je především akcí společenskou. „Jsme rádi, že můžeme tady na Přibyslavi přivítat lidi zajímavé, originální a naladěné na stejnou notu,“ poznamenal vzorný hostitel Petr Rýgr.

Do Rodinného výčepu se všichni při rozmanitých příležitostech často a rádi vracejí. „Je to místo radosti a pohody,“ prozradil Deníku jeden z přítomných arabských hudebníků.

Autor: Hynek Šnajdar

8.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Petr Cvikýř dorazil do božanovského okrsku jen pár chvil  před vypršením volebního času. Vhodil svůj hlas do volební urny  pak hned došlo n sčítání hlasů.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Manželé Žočkovi volili doma, komise za nimi přijela s přenosnou volební urnou

Rožmitál u Broumova - Celkem 50 voličů z evidovaných 129 přišlo během pátku odevzdat svůj hlas v nejmenším volebním okrsku na Broumovsku.

OBRAZEM: V Jaroměři volí mezi historickými vlaky

Jaroměř /FOTO/ - Železniční muzeum Výtopna v Jaroměři se v pátek 20. října proměnilo ve volební okrsek číslo 18.

Do volební místnosti v centru Broumova mířili turisté s volebními průkazy

Broumov – Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se dnes v osm hodin přehouply do druhého dne i ve volebním okrsku číslo šest, který sídlí ve Staré radnici na Broumovském náměstí. Za včerejšek odvolilo zhruba 37% evidovaných voličů.

Nová sezona začala už také výběrům

Náchod - První ze dvou venkovních turnajů okresních fotbalových výběrů kategorií U11 a U12 se odehrál ve Rtyni v Podkrkonoší a v Úpici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení