Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Expozice hodinek, budíků a hodin značky PRIM

Nové Město nad Metují /U VÁS NA NÁVŠTĚVĚ/ - Městské muzeum Nové Město nad Metují je příspěvkovou organizací města Nové Město nad Metují, která zajišťuje činnost regionálního městského muzea, galerie Zázvorka a dvou informačních center (Na Zadomí a U Zázvorky).

22.9.2009 1
SDÍLEJ:

Muzeum.Foto: Archiv MěÚ Nové Město nad Metují

Spravuje tři městské budovy (Spolkový dům na náměstí, budovu muzea Na Zadomí a Galerii Zázvorka), podílí se na organizování některých městských kulturních akcí (Brány města dokořán, Muzejní týden pro školy, Den spolků, Novoměstská setkání a Adventní muzejní noc) a organizuje výstavy v galerii Zázvorka a ve foyer Spolkového domu.

Muzeum zaměstnává šest pracovníků na plný úvazek. Dále využívá služeb externích specialistů v přírodovědných a společenskovědních oborech a poradního sboru pro sbírkovou činnost.

Městské muzeum má v současné době několik expozic: historický sál s expozicí představující vznik a historii Nového Města nad Metují; sál přírody, kde se můžete seznámit s živou a neživou přírodou Novoměstska; sál řemesel provozovaných tradičně v podhůří Orlických hor; expozici části barokní lékárny Milosrdných bratří, která od 2. poloviny 18. století do 50. let 20. století sloužila ve zdejším klášterním kostele.

Za prohlídku určitě stojí nově instalovaná hodinářská expozice, která mapuje historii hodinek, budíků a hodin značky PRIM vyráběných v závodech CHRONOTECHNA Nové Město nad Metují a Šternberk. V roce 1969 byl novoměstský závod přejmenovaný na národní podnik ELTON. Na počátku šedesátých let 20. století bylo Československo jednou z prvních osmi zemí světa, kde byl místní průmysl schopen vyrábět náramkové hodinky. Dokazuje to tehdejší vysokou úroveň odborných a výrobních dovedností pracovníků Chronotechny v Novém Městě nad Metují, kteří ve velmi krátkém čase zvládli vysoce specializované technologie, které se jinde vyvíjely dlouhou řadu let.

V moderně pojaté expozici jsou k vidění atraktivní exponáty, například první československé náramkové hodinky SPARTAK, vojenské speciální hodinky Prim Orlík, ladičkové hodinky ELTON, nebo největší funkční hodinky značky PRIM.

Ke klíčové práci Městského muzea patří sbírková činnost. Sbírky tvoří důležitou část národního kulturního dědictví a významným způsobem vypovídají o přírodě a historii určité oblasti. Převážná většina sbírkového materiálu uložená v Městském muzeu je svojí povahou vázána na novoměstský region, jsou zde ale uloženy i darované materiály, které svojí povahou a významem přesahují zdejší oblast (např. geologická sbírka polárníka Josefa Sekyry).

Pod správu Městského muzea patří i novoměstská informační centra. Tak jako cílem muzea je seznamovat veřejnost s přírodou a historií dané oblasti, informační centrum je svojí podstatou zařízení, které poskytuje v oblasti svého působení komplexní aktuální informace o všech službách souvisejících s cestovním ruchem. Za tímto účelem shromažďuje informace, vytváří a aktualizuje databáze a výsledné produkty potom poskytuje veřejnosti.

V současné době má informační centrum v Novém Městě nad Metují dvě oddělená pracoviště. V obou případech jsou to malé prostory, které nemají přímý kontakt s náměstím jako přirozeným centrem cestovního ruchu a tak přáním a cílem všech zaměstnanců je co nejdříve přivítat místní občany i turisty v novém moderním informačním centru na náměstí. Všichni jste na prohlídkusrdečně vítáni!

(Kolektiv Městského muzea a IC)

22.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Ilustrační foto

Obrat v zápase režíroval Klesl

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Náchodsko - Suverénním vítězem 9. kola se stal JOSEF JIRÁSEK z Horní Radechové, který zariskoval a to mu vyneslo výborných 16 plusových bodů.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení