VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Festival jako oslava svobody

Vysoké Mýto – Ve Vysokém Mýtě se od 10. března do 26. června uskuteční více než čtyřicet setkání, koncertů, přednášek, besed a výstav. Zítra začíná výstava Nekarikujte proroky!

10.3.2010
SDÍLEJ:

Petr Pithart byl jedním z prvních signatářů Charty 77.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

„Festival svobody“, jenž začne prvními akcemi ve středu, připomene hlavně 20 let od odchodu sovětských vojsk z města. Nepůjde ale jen o toto výročí, bude se jednat o svobodu z mnoha pohledů a úhlů vidění, vnímání a pochopení.

Chtějí pěstovat radost ze svobody

„Festival bude důkazem, že ve Vysokém Mýtě se děje hodně akcí kulturních a společenských. Původní myšlenkou bylo skutečně připomenout lidem, že dvacet let rychle uteklo, jaký kus práce se ve městě udělal. Festival potrvá do konce června, budeme si klást otázky týkající se svobody, budeme komunikovat, hrát si a pěstovat v sobě radost, kterou duch svobody přináší. Budeme se také setkávat s lidmi, kteří jsou svobodomyslní, nekonformní,“ vysvětlil smysl festivalu jeho prezident Jiří Vedral.

Místo Havla přijede Pithart


Do 26. června by se mělo uskutečnit více než čtyřicet setkání, koncertů, přednášek a besed. Kromě toho se připravuje několik významných výstav, u řady dalších pořadů upřesní pořadatelé termín konání. Vyvrcholení se plánuje na pátek 25. června s vernisáží výstavy ilustrací od Karla Kryla a představeními tří divadelních ansámblů a na 26. června, kdy se od 12 do 14 hodin představí na náměstí Přemysla Otakara II. Vladimír Mišík, Marta Kubišová, Pražský výběr II, Jan Kryl (bratr Karlův) a další účinkující.

Do příprav se zapojila a zapojí spousta institucí, škol a dalších pořadatelů. Rozpočet festivalu je propočítán na 600 tisíc korun. „Bude to nejdražší kulturní akce ve městě v letošním roce, hlavně zásluhou dvou červnových dnů. Ty ostatní akce nebudou tak drahé, stejně by je financovaly instituce jako pořadatelé. Už víme, že nepřijede Václav Havel, s jehož besedou se počítalo ve stavební škole, toho zaměstná v té době televizní natáčení. Místo něho je domluvena návštěva Petra Pitharta,“ upřesnil Jiří Vedral.

Nekarikujte proroky!

Ve středu se začíná výstavou „Nekarikujte proroky!“ v městské galerii v 16 hodin, o dvě hodiny později zazní v čajovně Čajka tibetské zpívající mísy, v 19 hodin se otevře výstava „Akce zpěvák (Jaroslav Hutka)“ spolu s koncertem Dáši Andrtové-Voňkové v městském klubu.

Pod názvem „Nekarikujte proroky!“ se skrývá unikátní expozice 120 politických karikatur a desítky plakátů. Mezi autory objeví návštěvník jména významných evropských i našich karikaturistů. Vesměs se jedná o originály ze sbírek předních evropských sběratelů od počátků karikatury v 19. století do současnosti.

„K vidění bude originál vůbec první karikatury v dějinách, a to hanlivý portrét francouzského krále Ludvíka Filipa, pak například pět originálních politických kreseb Františka Kupky z jeho anarchistického období nebo unikátní soubor tisků - originálů českých protisovětských plakátů z let 1968 - 1969 zapůjčený z největší světové sbírky politických plakátů ve Francii,“ přibližuje některé „chuťovky“ mezi exponáty ředitel galerie Pavel Chalupa. Kdo přijde do „Výstavní síně Jana Jušky“, uvidí i díla Daumiera, Effela, Wolinského, Ungerera a z českých autorů třeba práce Steigerovy, Reisenauerovy nebo Renčínovy.

„Výstava bude o cenzuře, exponáty v podobě politické kresby a satiry proti různým formám tiskového dohledu a proti všem autoritám jsou z Francie. Přivezl jsem dvacítku plakátů, vystavíme jich deset. Název výstavy na téma svoboda versus cenzura motivoval případ dánského kreslíře Kurta Westergaarda, jenž byl před pěti lety za svou karikaturu proroka Mohameda odsouzen islámským fundamentalismem k smrti a dodnes se skrývá na neznámém místě. Toto dílko u nás vystaveno nebude,“ dodal Pavel Chalupa. Výstava potrvá do 11. dubna.

JIŘÍ KONÍČEK

10.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení