Ve spalujícím slunečním žáru, který rozpálil žulové kostky na náměstí do nesnesitelných teplot, přivítala před divadlem hosty a návštěvníky festivalu starostka Hana Nedvědová společně se zastupiteli města. Hned v úvodních slovech poznamenala: „Počasí nám přeje i letos, a tak se opět jedná o grilování významných osobností na schodech divadla."

Po úvodním přivítání si vzali slovo i přítomní hosté, kteří promluvili k divákům a následně byl za doprovodu Koletovy hornické hudby festival zahájen.

Letošní zahájení zaznamenalo jednu novinku. Pořadatelé se dohodli zřídit novou cenu pro české amatérské divadelní soubory jako výraz ocenění dlouholeté kontinuální umělecké i organizační činnosti. Cenu si slavnostně při zahájení z rukou starostky převzal Loutkářský soubor C (Céčko) Svitavy.

Dále už nic nebránilo tomu, aby se otevřely opony na všech třech scénách a hlediště přivítala první diváky.

Naplno se rozběhl i doprovodný program, který se z větší části odehrává na letním pódiu v parku Aloise Jiráska.

Letošní ročník festivalu amatérského divadla Jiráskův Hronov se bude konat do soboty 9. srpna. V hlavním programu nabídne divákům čtyřicet jedna inscenací, které se budou hrát ve sto sedmi představeních.

Na jevištích v Jiráskově divadle, Čapkově sálu a sokolovně budou k vidění inscenace činoherního, experimentujícího, studentského a loutkového divadla, chybět nebude ani divadlo poezie a divadlo hudební.

Kromě tuzemských souborů se představí i dva soubory zahraniční. Z Dánska přijede divadelní soubor Teater Arrièregarden s inscenací Everything has been said, they say. Současnou slovenskou tvorbu představí Divadlo DISK Trnava s inscenací Solitudo.

Hlavní program se skládá z nejúspěšnějších inscenací vzešlých z celostátních přehlídek, jejichž většině předcházely přehlídky krajské. Tuto část programu pak obohacuje doprovodný program, v rámci kterého budou diváci moci navštívit další inscenace, koncerty a výstavy.

Jiráskův Hronov není jen vrcholovou přehlídkou toho nejkvalitnějšího a nejinspirativnějšího, co se v amatérském divadle za uplynulou sezonu urodilo, ale je také svého druhu největší vzdělávací institucí. Letos bylo v rámci Jiráskova Hronova vypsáno patnáct tematických seminářů a dílen, do kterých se přihlásilo přes tři sta seminaristů. Denně bude probíhat také problémový klub, což je veřejné diskusní fórum, jež reflektuje hronovské inscenace a zaobírá se různými aspekty současné tvorby.