VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Francouzské dny odhalily tajemství pevnosti Josefov

Jaroměř–Josefov - Pevnost v jaroměřské příměstské části Josefov je vyhledávanou turistickou atrakcí. Ve čtvrtek v souvilosti s Francouzskými dny byla připomenuta významná osobnost tohoto „chrámu vojenství“ architekt Claude-Benôit Duhamel de Querlonde, který je autorem pevnosti a od jehož úmrtí uplynulo 200 roků.

15.3.2008
SDÍLEJ:

Francouzské dny v Josefově.Foto: Markéta Volfová

Slavnostní rámec Francouzských dnů podtrhla návštěva zástupců města Toul, rodiště Duhamela de Querlonde, a Velvyslanectví Francie v ČR na radnici. Položeny byly také věnce na Vojenském hřbitově v Josefově u pomníku francouzských válečných zajatců pohřbených v letech 1813 až 1814. Odpoledne bylo zasvěceno prohlídkce podzemních chodeb a konferenci v Nové radnici Josefova. Starosta Jiří Klepsa při této příležitosti položil věnec na pamětní desku Claudea-Benôit Duhamela de Querlonde.


První projev konference pronesl Pavel Mertlík, vedoucí oddělení kultury a památkové péče Královéhradeckého kraje, na téma Claude-Benôit Duhamel de Querlonde, architekt pevnosti Josefov. Projev zdaleka nebyl pouze suchou přednáškou. Obsahoval zajímavosti a fakta, která v encyklopediích a učebnicích nelze najít. Život vojenského architekta Duhamela de Querlonde je zahalen spoustou nejasností a tajemství. Hned první otázka je přímo neskutečná: Byl vůbec vojenským inženýrem? O jeho studiích nejsou žádné informace. Není ani jasné, zda se architekt pevnosti účastnil jejího slavnostního otevření roku 1787.


Druhá přednáška patřila Daniele Geffroy Konštacké, vedoucí oddělení francouzského jazyka a literatury na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové. Téma bylo věnováno Sébastienu Le Prestre de Vauban, architektovi třiceti tří nových pevností, který byl předchůdcem architekta josefovské pevnosti. Vojenský inženýr Vauban nejen stavěl, ale i modernizoval – francouzskou armádu a přibližně tři sta pevností.


Čtvrteční Francouzské dny vyvrcholily otevřením nové výstavy Z Toul do Josefova. K celé akci se dálkově vyjádřili i potomci architekta Qeurlonda poděkováním za připomenutí památky svého předka. Program obohatila i dobová hudba členů Fakultního komorního orchestru Univerzity Hradec Králové pod vedením Jaromíra Křováčka.

15.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slavnost stromů 2017
19

FOTO: Od opeřenců až po vysazení břízy

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Hradec Králové /KOMENTÁŘ/ - Demokracie má díky volbám své vzrušující momenty, jakkoli by je v politice hledal možná jen masochista. V Královéhradeckém kraji voliči o víkendu dopsali příběh, který se začal vyprávět přesně před rokem po skončení krajských voleb.

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení