Ceny jsou rozdány, promítací sál ztichl, z parku a paloučků zmizely stany. MHFF zná své vítěze a poklidný život v Teplicích nad Metují se vrací do svých zajetých kolejí. Festival v neděli skončil, do města pod skalami se však za rok opět vrátí. Už po osmadvacáté.

Počasí letos festivalu příliš nepřálo. Sluneční paprsky se po celý víkend musely prodírat hustými mraky, které několikrát přinesly déšť. Návštěvníci se ale odradit nenechali a sjeli se z celé České republiky i ze zahraničí.

„Letos byla účast možná o něco větší než loni. Lidi ale každopádně přijeli dřív. V minulých ročnících většina přijížděla v pátek, potom ve čtvrtek večer, letos jich hodně dorazilo už ve čtvrtek ráno,“ řekla ředitelka MHFF Máša Jirmannová. Podle odhadů si cestu do Teplic našlo až osm tisíc návštěvníků.
Festival oficiálně zahájil starosta Milan Brandejs ve čtvrtek večer, už odpoledne se však centrum města stalo jen těžko průjezdným, snaha zaparkovat připomínala hledání svatého grálu.

Mnoho návštěvníků zřejmě přilákal do města tak brzy zajímavě poskládaný a poměrně nabitý program.

Oceněné filmy 27. MHFF v Teplicích:Vítězem filmové přehlídky se stal Barabášův snímek o putování Mongolskem

Navzdory občasnému dešti si tisíce návštěvníků MHFF užívaly

Kromě promítání soutěžních snímků, kterých letos mohli zájemci zhlédnout dvaatřicet, se během čtyř dnů na festivalových pódiích vystřídalo sedm kapel a několik přednášejících hostů. V parku u fotbalového hřiště vyrostla vesnička Hore zdar plná atrakcí, na kterých se vyřádili malí i velcí.
Pro akčněji laděné návštěvníky připravili pořadatelé i spoustu soutěží. Nechyběl tradiční Věšák, tedy soutěž o to, kdo déle vydrží viset na kládě zavěšené nad vodou. Letos se v rámci festivalu uskutečnilo také Mistrovství České republiky v boulderingu. Ceny pro nejlepší lezce připravil autor festivalových „dřevěných oskarů“ Boryšů, řezbář Petr Kysela.

Teplice nad Metují „svým“ festivalem žijí – na těch několik dní se celé město stává areálem MHFF. Letos však – možná i díky deštivějšímu počasí – méně výrazněji, než jindy. Rekordní počet návštěvníků se totiž před deštěm rád schovával na projekce soutěžních filmů. Avšak nejen kvůli dešti byly mnohé promítací bloky beznadějně vyprodány – podle odhadů totiž přijelo na festival k osmi tisícovkám návštěvníků.

„Účast v hlasování diváků byla rekordní. O vítězi divácké ceny za nejlepší film rozhodovalo 1048 hlasů,“ odtajnil na slavnostním vyhlašování vítězných snímků starosta Milan Brandejs.
Jedno ze zvláštních ocenění, Cenu města, si odnesl snímek Nemocnice na konci světa režiséra Otakara Štěrby. Dojatá manželka Dina nevěřila vlastním uším.

„Nemyslela jsem si, že v takové konkurenci může náš film, udělaný doslova na koleni, obstát,“ děkovala Štěrbová.

Starosta Brandejs na vyhlašování vítězů prohlásil, že cenu by si zasloužili především nezdolní diváci. „Cenu města bych nejraději věnoval vám všem, co jste zůstali i přes nepřízeň počasí,“ řekl Brandejs.

Spousta účastníků festivalu vydržela až do jeho úplného závěru, kterým bylo v neděli hodinu po poledni vyhlášení a promítání vítězných snímků. Přesto už bylo v Teplicích znát, že MHFF je u konce. Prodavači svižně rozebírali stánky s oblečením a sportovním vybavením, stany začaly pomalu mizet z parku a dalších travnatých ploch. Městečko pod skalami se vrací do normálu. Zase na rok.⋌ (luv)

Hlavní cenu festivalu získal film Pavla Barabáše „Mongolsko – ve stínu Čingischána“. 61minutový snímek divákům přinesl příběh magické země, hledající svoji současnou tvář v odkazu 13. století. Kdysi se pod jménem Pax Mongolica stala největší říší, jaká kdy spatřila světlo světa. Obávaná, proklínaná i obdivovaná – taková jako její zakladatel, za života nikdy neporažený vojevůdce – Čingischán. V dobrodružném putování Pavola Barabáše nehostinnou přírodou, mimo obvyklé cesty, mohli diváci objevit i druhou, neznámou a překvapivě osvíceneckou tvář dobyvatele. Porotci ocenili komplexní pohled na téma mongolské historie v kontextu světové civilizace a jeden z nejvyzrálejších počinů současné dokumentaristiky.

Nejlepším dokumentárním filmem porotci zvolili rovněž snímek slovenských autorů – Stanislavy Bariakové a Juraja Jedináka. 24minutový dokument „Tat Tvam Asi“ byl o dvou cyklo nadšencích, kteří se r., tak i pouť do vlastního nitra, na které poznávají sami sebe. Porota ocenila kvalitní řemeslnou práci a vyvážené dílo o tématu hledání věčné pravdy

Cenu pro nejlepší horolezecký film a zároveň i Cenu diváků získal snímek USA „Alone on the Wall“. Ve filmu 23letý Alex Honnold posouvá riskantní volné sólo lezení do nových dimenzí. Skutečně úctyhodné stěny zdolává bez lana a s nulovou šancí na přežití v případě pádu. Vždy zachovává chladnou hlavu, teprve pokus o zdolání 600 metrů vysoké stěny na Half Dome, tedy o největší sólo výstup, o jaký se kdy člověk pokusil, ho konečně naučí, co je to strach. Porota i diváci ocenili působivý pohled na nejextrémnější podobu současného lezení.

Zvláštní cena poroty patří letos českému filmaři Tomáši Vaďurovi za příspěvek „Ecce Ach Maco“. Ten zavedl diváky na okraj propasti Macocha, jež je se svými 138 m hloubky největší propastí svého typu v celé střední Evropě. Propast byla výzvou pro B.A.S.E. jumpery Martina Trdlu a Robina Kaletu. Nešlo však jen o skok, který je sám o sobě velice technicky náročný, ale i o přiblížení toho, jak snadné i nesnadné je dobře se připravit. Porota ocenila originální parodii na problémy nejen horolezců.

Cenu Města teplice nad Metují získal dokument Otakara Štěrby „Nemocnice na konci světa“, který diváky zavedl do nejvyššího pohoří světa v Pákistánu, kde se uskutečnily akty lidskosti: Vybudování vodovodu pro vesnici vysoko v horách, rozdání dárkových balíčků, transport a stavba nemocnice, díky které zde nezemřelo v první zimě působení humanitárního týmu ani jedno dítě. Město ocenilo film, který by měl všem otevřít oči.

Cenu generálního partnera festivalu Hudy Sport získal Entre Nós (Mezi námi). Brazilský film popisuje drama, které prožívá náctiletá Luísa o prázdninách, když se jejímu otci a zároveň horolezeckému partnerovi Auréliovi stane během výstupu na vysoký vrchol vážná nehoda. Zkušený horolezec se zřítí stovky metrů a zmizí v hloubce deštného pralesa. Dívka se náhle octne sama uprostřed bouře, sama a prochladlá. Bude potřebovat veškerou svoji sílu, aby dokázala přežít. Film byl oceněn za strhující ztvárnění generačního konfliktu a nalezení vzájemné tolerance.

Cenu mediálního partnera Lezec.cz získal český snímek „Alpská trilogie: Císařovy nové šaty“, ve kterém Ondra Beneš s kamarádem Guidem Unterwurzacherem přelézají nejtěžší cestu Alpské trilogie, která se nachází v rakouském pohoří Wilder. Kaiser. Dokument zachycuje, jak si vedli v této impozantní devítidélkové linii s obtížností nezřídka dosahující až 8b+. Mediální partner festivalu ocenil představení světového výkonu Ondry Beneše, které se zároveň líbilo čtenářům webu Lezec.cz.“

Zajímavým ozvláštněním uvolněné festivalové atmosféry byla tradiční nedělní bohoslužba za zemřelé horolezce. Nádherný prostor barokního kostela sv.Vavřince v centru města se v neděli ráno zpola zaplnil příchozími, kteří vzpomínali na již nežijící známé a kamarády.

Současně s bohoslužbou probíhala vedle kostela registrace do 17. ročníku Bufo Crossu – Běhu Teplickými skalami. Závodníci se na jedenáctikilometrový běh vydali v devět hodin. Počasí jim přálo, čtvrtý den festivalu se konečně rozhodlo na delší dobu ukázat slunce. Nálada města pulzujícího festivalem se po odstartování běhu rázem změnila. Ve ztichlých ulicích, kde na několik desítek minut chyběly davy návštěvníků vyběhnuvších do Skal, vynikla krása chladného rána posledního prázdninového víkendu. (Lucie Vyčichlová, Jiří Špreňar)