Týdenní svátek jazzu a soulu opět opanuje krajskou metropoli. Třetí týden v říjnu, od 12. do 17. se do města pod Bílou věží sjedou hudební špičky z celého světa.

Největší hvězdou již patnáctého ročníku mezinárodního festivalu Jazz Goes to Town bude americký hudebník Jack DeJohnette.

„Se svou kapelou se postará o velkolepý závěr celého týdne. Za mikrofonem se objeví také jihoamerická etno zpěvačka,“ říká organizátor festivalu Martin Brunner.

Městem však projdou i další hudební lahůdky, mezi nimiž se objeví Pigeon Saxophone Quartet, Ruchadze Band nebo Československý Big Band Matúše Jakabčice.

Nově se letos na zdejším pódiu představí klavírista Matthew Bourne. „Tento projekt se chystá již dva roky. V České republice zahraje vůbec poprvé. Má sice i svou vlastní kapelu, ale v Hradci vystoupí sólo,“ popisuje Martin Brunner.

Po vzoru z loňska se opět do hudebního dění zapojí mladí umělci. „Vloni jsme spolupracovali s pražskou Konzervatoří Jaroslava Ježka. Letos se při vystoupení italského sólisty Gianluigiho Trovesi představí studenti Vyšší odborné školy Jaroslava Ježka. Celý Big Band bude dirigovat sám Trovesi,“ doplnil Brunner.

Originální spojení hudebníků a secvičení skladeb až teprve na místě je směr, kterým by se chtěl festival ubírat. „Muzikanti tak nehrají pořád to samé a musejí se přizpůsobovat. Pro diváky je to velmi atraktivní a lákavé,“ uvedl organizátor.

Na pěti scénách se divákům za šest dní představí dvacet interpretů. Koncerty či jam session se uskuteční v Adalbertinu, Aldisu, AC klubu, Hospodě u Sokolíka a baru Satschmo. Venkovní vystoupení v ulicích přijdou na 50 korun. Čtyři hlavní koncerty přijdou na 360 korun.

„Takovým malým aperitivem se stane již 2. srpna Nábřeží jazzmanů. Bude to první ročník akce na Eliščině nábřeží v Hospodě u Sokolíka. Do budoucna, pokud by se akce setkala se zájmem, bychom ji rádi uspořádali na čtyřech místech na nábřeží,“ poznamenal Martin Brunner.

Fotogalerie z minulého ročníku festivalu