Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jubilea Václava Hybše a nová kniha o něm

Náchodsko - Rodák z Police nad Metují, věhlasný kapelník, trumpetista i skladatel, bez kterého by česká populární hudba uplynulého půlstoletí nebyla úplná, prožívá v letošním roce dvě významná jubilea: už padesát let řídí svůj vlastní orchestr a předevčírem – 3. června – oslavil sedmdesáté páté narozeniny.

5.6.2010
SDÍLEJ:

S orchestremFoto: Archiv kapelníka

Oběma výročím je věnovaná kniha „Václav Hybš – Legenda populární hudby“ (na snímku uprostřed), vydaná nakladatelstvím Brána. Jádrem knihy je obsáhlý rozhovor, který s hudebníkem vedla Věnceslava Dezortová. Připojeny jsou i vzpomínky přátel a výběr článků o něm a jeho orchestru. Na sérii otázek odpovídá i Hybšova manželka Jarmila. Obsáhlý soupis vydaných nahrávek je trochu nepochopitelně rozdělen na dvě místa knihy a jeho záznamy nejsou jednotné.

Dětství v Polici 40. let

Úvodní stránky rozhovoru se týkají Hybšova dětství. Rodný dům s mlékárnou a charakteristickým štítem s nápisem „Piana Václav Hybš“ mají Poličtí dosud v paměti, i když dnes je v ulici U Opatrovny leccos jinak. Protagonista knihy vzpomíná na atmosféru městečka s patnácti hospodami a spoustou pekařů, řezníků a cukrářů, z nichž každý měl svou specialitu. Dědeček i tatínek byli věhlasnými kapelníky a tak i jeho mládí bylo spojené s hudbou. Po těžkém učení na piáno a housle, s řadou typických klukovských „zážitků“, to nakonec vyhrála trumpeta, již obdivoval u dědečka. Trubačem pak byl u hasičů i ve skautu. S tatínkovou kapelou ale už od dětství chodil s bubínkem a ve třinácti před ní stál i s dirigentskou holí. Nezapomenutelnou událostí válečných let bylo položení základního kamene k polickému divadlu, u něhož Hybšova kapela nemohla chybět. V rozhovoru však dochází i na otcovo uvěznění v padesátých letech, které se samozřejmě promítnulo i do života mladého Václava na konzervatoři i na vojně.

Půlstoletí úspěchů

Rozhovor v knize se převážně zaměřuje na Hybšovu hvězdnou hudební dráhu. Text můžeme číst jako sled zajímavých příběhů, historek a zasvěcených názorů, stejně jako autentický příspěvek k dějinám naší populární hudby. Aktéři dialogu se přitom nevyhnuli ani osobním tématům, včetně manželek a dětí, údajné spolupráce s StB či umělcova názoru na politiku nebo dobročinné akce. Početné doprovodné fotografie mohou zaujmout jak polické pamětníky, tak i diváky Hybšových televizních pořadů a návštěvníky jeho vánočních koncertů, jejichž dlouhé šňůry probíhají už od roku 1976 (jedna z těchto fotografií se v knize objevila dvakrát ).

Jubilant má na svém kontě dvaačtyřicet dlouhohrajících desek. Instrumentoval celou hudbu ve slavném filmu Starci na chmelu. Vystupoval v pařížské Olympii i na legendárním Expu 67 v Montrealu. Před pěti lety zaslouženě získal ocenění Artis bohemiae amicis za šíření dobrého jména české kultury. K jeho aktuálnímu výročí vyšlo album Legenda Václav Hybš, jež na dvou CD přináší rovných padesát nahrávek a může sloužit i jako zvukový doplněk uvedené knihy.

(Jan Meier)

5.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Provoz na pěší zóně Kamenice 
se bude regulovat sloupkem

Provoz na pěší zóně Kamenice se bude regulovat sloupkem

Otevření nového useku D11 u Hradce Králové

Dálnice zadarmo? Ministerstvo může rozhodnout v příštím roce

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Náchod - Když se čtyřiačtyřicetiletý muž z Náchoda svým Oplem Corsa vracel o půl jedné v noci domů, zastavila ho jen kousek před cílem policejní hlídka pořádkové policie.

Obrat v zápase režíroval Klesl

Náchod - Prvoligoví házenkáři Náchoda zvládli další klíčový podzimní zápas, když na domácí palubovce přehráli Zlín.

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Náchodsko - Suverénním vítězem 9. kola se stal JOSEF JIRÁSEK z Horní Radechové, který zariskoval a to mu vyneslo výborných 16 plusových bodů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení