Ještě pár dní před započetím pohádkového festivalu uvede celou situaci s nepochybným vkladem české národní pohádky a písně k přežití tohoto národa a jeho obraně před germanizací- přednáškou přední český historik prof. Robert Kvaček na téma České národní obrození. Dramaturgická rada a pohádkový vejbor připravily pestrý kaleidoskop akcí.

Úterý 7. září

Úterý pod předznamenáním Zlatý kolovrat chápeme jako poctu Karlu Jaromíru Erbenovi.

Kromě tradičních záležitostí dostane v zahajovací den festivalu větší prostor i jeho patron - herec Jiří Lábus. Průvod jistě přinese převleky, masky a radost. Otevře se pohádková pošta. Rodinné představení „Strakonický dudák“- symbol snah a návratů festivalu - je plné vtipu, hudby a národní tradice. Na obvyklých místech budou programy všech žánrů pro rozličné věkové skupiny.

Večerní koncert skupiny vysoké kvality - Musica Bohemica za vedení Jaroslava Krčka pak potěší příznivce lidové a národní písně.

Středa 8. září

Středa s podtitulem Chytrá horákyně bude poctou Boženě Němcové. Svá dopolední představení začne loutkové kočovné divadlo z Českých Budějovic. Neodmyslitelné zůstávají knižní a Knihovnické aktivity zdejší Knihovny V. Čtvrtka. S názvem Ochrana rodiny bude tradiční mezioborové kolokvium za účasti odborníků mnoha oborů. Sourozenci Ulrychovi s Javory připomenou nejen krásu dvojzpěvů a moravských písní. Pohádky studentů z Hradce i LiSu budou také tradičně – u kašen.

Naopak netradiční bude pojetí Babičky divadla Ypsilon Praha, které nemá v žádném případě znevážit odkaz národní klasičky, ale dokázat se na věci dívat i s nadhledem. Přírodovědný Čtyřlístek IV. ZŠ přivede návštěvníky k rostlinám a stromům.

Čtvrtek 9. září

Čtvrtek představí Lotranda a Zubejdu jako dík bratřím Čapkům nejen hrou Ze života hmyzu, ale i s Pohádkou pošťáckou na pohádkové poště, knihovnickou dílnou atd. Českou národní píseň uslyšíme v podání na festivalu dobře známého dua Kaplan a Fiala. Tulácké variace na domácí téma přednese v knihovně Ivan Pírko.

Průvod se světýlky tentokrát zavede účastníky do bývalého přírodního divadla na Čeřovce- s překvapením u Milohlídky. Jazykové minisympozium a účast vysokoškoláků z Hradce Králové bude jistě dalším přínosem.

Pátek 10. září

Pátek bude Fimfárum jako pocta Janu Werichovi. Děti jistě potěší Princezna koloběžka, Teátr Víti Marčíka (ten pak i dospělé). Jedním ze zlatých hřebů festivalu bude České nebe s Divadlem Járy Cimrmana. Kejklíři, balet se zpěvohrou - a mnohé jiné…

Sokol Jičín se představí v duchu V+W+J - “ … holduj tanci, pohybu, ve hře hledej zálibu…“

Vojta Kiďák Tomáško a jeho Nebe plné koní také určitě nikoho nezarmoutí.

Sobota 11. září

Sobota – nelze jinak - Rumcajs, Manka,Cipísek jako pocta Václavu Čtvrtkovi a Radku Pilařovi. Také šermířský soubor,Teátr Víti Marčíka v parku. Žonglérská dílna Kejklířského divadla a pestrý program na Valdštejnově náměstí. Na hlavním pódiu bude osobnost jistě hvězdná. Všechny známé tváře, které jsou dosud v jednání, slibují výjimečný zážitek a příjemná překvapení nejsou vyloučena. Miro Šmajda bude jistě uvítán zejména mladšími ročníky. Která ze známých zpěvaček, je zatím otázkou.

Ohňostroj bude zřejmě zpestřen spoluúčastí diváků. Na závěr ovšem kvalitní melodie na zámeckém nádvoří. Cimbálová muzika nabídne obvyklé společné zpívání.

Neděle 12. září

Neděl – Buďte blaženi jako pocta původnímu inspirátorovi celého dění pro děti i dospělé - Josefu Štefanu Kubínovi. Ovšemže pojede i pohádkový vláček Českým rájem- do Malechovic, kde bude i Pohádkový les a Dračí balábile.

Z české pohádkové klasiky nebudou chybět Broučci a Šípková Růženka. Originalitou bude koncert barokní hudby: F.A. Míča, Živlové - s mimem, který bude jednotlivé živly předvádět.

Jednou z perel festivalu jsou a budou zase dílny - workshopy. Divadla budou samozřejmě pestrá a kvalitní, ale nejpodstatnější na atmosféře festivalu je a byla jeho kreativita, nabídka všem nějak se projevit a mít osobní vklad a prožitek. Chuť se vracet.Velmi věřím, že se podaří minimalizovat hlučnost a plevelnost. Pokud ne ( a vím, že kritérium co nejvíce pořadů je stále ještě pro některé výrazem pro úspěšnost) - budu to považovat za svůj osobní neúspěch.

Aktivity budou jinak na všech obvyklých místech - také na Žižkově náměstí, Rynečku, na Valdštejnské loggii. Ilustrace předních českých výtvarníků budou k vidění v knihovně, kde najdou svůj čas obvyklé přepestré akce knihovnické. Najdeme ale také opět kostkoviště, pískoviště, hry a hračky. Činnosti sportovní, vzdělávací, regionální i oddychové.

Některá představení jsou ještě v jednání, budeme se snažit naplnit původní snahy nadačních aktivit a původního statutu Nadace JMP v pestrosti, aktivitách zúčastněných a hlavně v oslovení mezigeneračním. Pro lidi, děti i kmety.

Tradice české pohádky je zavazující: poezie, moudrost, humor, dobrota a síla. Nadosobní krása, koření a nenadálost. Rozumíme jejímu poselství a všichni společně to chceme dokázat.

To lidské hledání a touha, souhrn životních postojů a názorů, barvitost stojí za námahu- a za udržení! Sůl nad zlato- a nemusí jít jen o sůl…
Jaroslav Veselý, dramaturg XX.ročníku JMP