Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiří Uhlíř: Osobnosti Jaroměře

Autor Jiří Uhlíř, řádný člen Obce spisovatelů, se díky nakladatelce Evě Koudelkové a sponzorům (město, kraj, další instituce i soukromníci) dočkal vydání díla, na němž pracoval podstatnou část svého života. Do knihy zařadil přes dvě stovky medailonů osobností spjatých s „dvojměstím Jaroměř-Josefov“. Některé z nich byly již dříve otištěny v Náchodském deníku nebo v městských periodikách jaroměřských.

30.6.2011
SDÍLEJ:

JIŘÍ UHLÍŘ podepisuje svoji knihu. Foto: Jindřich Polák

Čteme o lidech známých v širších souvislostech literárních (Božena Němcová, Jaroslav Žák, Miroslav Ivanov aj.), odborných (Arnošt Heidrich, František Černý aj.) i dalších a samozřejmě i o osobnostech s významem „jen“ místním. Právě ty jsou ovšem nejcennější.

O těchto zasloužilých lidech se nikde jinde mnoho nedovíme, upadají obvykle v zapomenutí, ačkoliv právě oni věnovali svému městu, jeho životu a kultuře velmi mnoho své energie. Zde je právě ta největší zásluha Jiřího Uhlíře.

Přibližně polovinu medailonků doprovázejí portrétní kresby Jiřího Škopka, u dalších najdeme fotografie, ale i reprodukce knižních obálek apod. Reprodukce obrazů Jaroměře a záběrů z jejích „zákoutí“ a dalších pozoruhodností města knihu vhodně doplňují, stejně jako v závěru přehledy – seznam starostů obou měst, účastníků odboje, obsáhlý soupis literatury.

Besedu moderovala Adéla Zaveská, ředitelka knihovny, která v jejím úvodu představila autory publikace. O práci nakladatelství Bor a edičním a redakčním opečovávání knihy pohovořila odpovědná redaktorka Eva Koudelková. O genezi knihy, která má základ v Uhlířově slovníku Významní rodáci a kulturně političtí pracovníci Jaroměře, otištěném ve sborníku Minulostí Jaroměře, svazek 1 (1968, s. 87-307), v delším monologu pohovořil autor knihy Jiří Uhlíř a o práci na kresbách akademický malíř Jiří Škopek. Beseda byla hojně navštívena (cca 60 přítomných). Nechyběli ani sponzoři. Po besedě následovala autogramiáda.

Zasvěcený text o autorovi napsala starostka jeho rodné Jasenné Jitka Slezáková. Vždyť i on je významnou osobností s širokým záběrem.
Po knihách Z galerie osobností Nového Města nad Metují (Boh. Dvořáček; 2008) a Umění a jeho tvůrci, Červený Kostelec (Fr. Drahoňovský a J. Pinkava; 2009) má tedy další město regionu – Jaroměř – podobnou záslužnou publikaci, která bude na dlouhá léta nedocenitelným zdrojem informací o lidech, kteří z různých hledisek významně prospěli svému městu. Unikátní publikace vyšla nákladem 1000 výtisků a je k zakoupení v knihkupectví Mileny Hašové na podsíni v Jaroměři a v Traxlerově knihkupectví v Josefově a v dalších knihkupectvích ČR a regionu. Stojí na svou obrazovou vypravenost (kresby, fotografie) 265,– Kč. Autor s manželkou Zdenou, která první verzi upravila, se vzdal honoráře ve výši 40 tisíc korun.

Věříme, že tato záslužná kniha nebude chybět v knihovnách jaroměřských i josefovských rodáků a patriotů, a samozřejmě bude využívána ve všech vzdělávacích a kulturních institucích města i regionu. (Aleš Fetters, Jindřich Polák)

30.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Ilustrační foto.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Nahodil Náchod konečně motory?

Náchodsko - Až v pátém kole se dočkali premiérového vítězství v letošním ročníku Krajské ligy mužů hokejisté Náchoda. O překvapení se pak postaral Hronov, který zvítězil na horkém ledě Nové Paky. Bez vstřeleného gólu a bez bodů se naopak vraceli z Třebechovic hokejisté Jaroměře.

Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena

Náchod - Ve čtvrtek krátce před 14. hodinou došlo v Náchodě na Pražské, nedaleko mlýna, k tragické nehodě. Jednaosmdesátiletá žena, která se snažila přejít silnici v rekonstrukci, skončila pod koly kamionu. Vážným zraněním na místě podlehla.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Provoz na pěší zóně Kamenice se bude regulovat sloupkem

Náchod - Náchodskou Kamenici, která je označená jako pěší zóna, plní stále více automobilů. Vedení města proto rozhodlo o opětovném nainstalování výsuvného sloupku v místě výjezdu z ulice Kamenice do okružní křižovatky u Itálie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení