Tato osobnost, kterou znají rovněž příznivci Thálie na Náchodsku, a to nejen v Hronově, ale také v Červeném Kostelci, opustila nečekaně pozemský svět 4. dubna letošního roku na Kralickém Sněžníku ve věku 56 let.

„Český drak“, jak Tejkla nazýval jeho přítel Sergej Fedotov, režisér ruského divadla v Permi, se už bohužel v Hronově nepředstaví jako divadelník, ale v méně známém podobě – jako výtvarník. Ve výstavním prostoru Jirákova divadla bude zítra v 10.30 hodin zahájena slavnostní vernisáží jeho výtvarná výstava Setkání s Josefem Tejklem.

„Letos prvně a žel i naposled mají hronovští návštěvníci možnost seznámit se s Josefem Tejklem výtvarníkem prostřednictvím jeho maleb a kreseb krajin, kouzelných zákoutí a portrétů,“ řekla Deníku spoluorganizátorka výstavy Jana Portyková, herečka souboru Samohana, jehož byl Tejkl do své smrti principálem.

Tejkl byl vskutku univerzální duch, nejen divadelník, horal, ale také malíř. Jeho expresivní zákoutí, jejichž perspektiva žije svým vlastním životem, jsou výrazem člověka, který spěchá, neb toho má na srdci příliš mnoho a času je tak málo. Samostatnou kapitolou jsou portréty přátel, především žen, k nimž měl vždy originálně otevřený vztah.

Svou výtvarnou tvorbu nikdy příliš nepřeceňoval a s ironií sobě vlastní ji ironizoval. „Lidé v panelových domech mají prázdné zdi, které by se mohly zaplnit,“ říkával malíř Tejkl, který svého času učil také v Novém Hrádku na Náchodsku. „Měl pohnutý život, na horách mu zemřel syn. Právě možná ta jeho životní dramata z něho dělala velkého dramatika. Byl neobyčejně chytrý bohém. Jeho odchod je velkou ztrátou pro českou dramatickou tvorbu a pro amatérské divadlo,“ svěřil se nám červenokostelecký herec a režisér Pavel Labík.