VYBRAT REGION
Zavřít mapu

TIP NA VÝLET: Keltský festival Lughnasad začíná v pátek

Nasavrky - Návštěvníci čtvrtého ročníku se mohou těšit na dlouhou řadu novinek.

29.7.2010
SDÍLEJ:

Nasavrky ovládly oslavy keltského svátku Lughnasad.Foto: Karel Dvořák

Ve dnech 30. – 31. července se v Nasavrkách uskuteční již 4. ročník festivalu keltské kultury Lughnasad.

Oproti loňskému roku se návštěvníci mohou těšit na řadu novinek – první z nich je páteční koncert (30. července od 20 hodin), kde zahrají známé kapely Asonance a Spirituál Kvintet.

Po pátečním zahájení pak oslavy pokračují nabitým sobotním programem – od 9:30 hodin budou k vidění ukázky keltských řemesel v zámecké zahradě (letos přijedou i zahraniční hosté z Rakouska a Německa), tradiční trhy, probíhat budou také hry a soutěže pro děti, malování na tělo, prohlídky keltské expozice a mnoho dalšího. Zejména dětští diváci jistě ocení i divadelní představení.

Ve 14 hodin proběhne na pódiu slavnostní zahájení akce a také jeden ze zlatých hřebů celého festivalu – boj Keltů s Římany a Germány.

I v odpoledních hodinách pak bude k vidění řada aktivit od irských tanců (a jejich výuky) až po ukázky keltského boje. V 16:00 hodin zahraje všem divákům skupina Věneband a odpolední program uzavře v 18:00 hodin druidský obřad úrody.

Festival však pokračuje až do nočních hodin, a to velkým koncertem keltské a Kelty inspirované hudby, který začíná v 19:00 hodin. K tanci i k poslechu zahrají skupiny Shannon, Bran a Jauvajs. Nebude chybět ani mystická ohňová show v podání uskupení Fantasmagoria.

Závěrem upozorníme ještě na jednu novinku letošního ročníku - v průběhu celé akce (včetně obou koncertů) bude jezdit autobusová festivalová doprava z Pardubic, Chrudimi a Slatiňan (a zpět).

Festival Lughnasad pořádá občanské sdružení Boii za podpory Města Nasavrky, Pardubického kraje a dalších partnerů. Jedná se o neziskovou akci organizovanou dobrovolníky.

Více informací naleznete také na webových stránkách www.boii.cz

Anna Frantalová, Občanské sdružení Boii

Keltský svátek Lughnasad je…

Termínem Lughnasad je označován jeden ze čtyřech hlavních svátků irského středověkého kalendáře. Jeho tradici lze v prostředí Keltů sledovat nejméně do prvního století n. l. Svědčí o tom kalendář z Coligny, na kterém je tento svátek označen termínem „TIOCOBREXTIO“.

Svátek slunečního boha Lugha byl slaven v souvislosti s dozrávající úrodou a její sklizní na počátku měsíce srpna. Za vlády císaře Augusta se Lughnasad stal svátkem kultu římského císaře. V irské Taře se tento svátek slavil sedm dní, během kterých byly pořádány rozličné závody a soutěže. Obecně rozšířeným zvykem bylo v Irsku pečení drobných chlebů z ještě nedozrálého obilí, které byly následně požehnány. Podle jiné tradice byly symbolicky vykopávány první letní brambory.

Lughnasad byl vhodnou dobou pro uzavírání sňatků. K velmi starým zvykům dochovaným v irské kulturní tradicí náležely ranní výstupy na hory, jejichž smyslem bylo uctívání Slunce.
29.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení