Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kolátorovy akty propojují krásu přírody a ženy

Náchod /FOTOGALERIE/ - Fotit v současné době akt a neopakovat staré osvědčené postupy, je skutečný kumšt.

28.12.2011
SDÍLEJ:

Akty náchodského fotografa Miroslava Kolátora propojují krásu přírody s krásou ženského těla.Foto: Hynek Šnajdar

Od dob Man Raye či Františka Drtikola, kteří byli velkými mistry tohoto oboru, se vyrojilo značné množství fotografů okouzlených ženskou krásou. Mezi ně patří i náchodský fotograf Miroslav Kolátor, který nyní v galerii Slávie vystavuje téměř čtyřicítku aktů.

Tomuto žánru se Kolátor věnuje přibližně sedm let a je si vědom toho, co už tady bylo. Snaží se jít proto svou vlastní cestou a při své práci sází na výraznou výtvarnost.

Jak uvedl jeho kolega Jan Pohorský, pomocí techniky a počítačové grafiky se Kolátor snaží svou tvorbu posunout až k malbě. „Mirek byl vždy unesen darem vidění ženské krásy, krásy těla, a to v konfrontaci s přírodou, s magií krajiny, místa,“ uvedl Pohorský.

Kolátor skutečně dává do souvislostí rozmanité stromy, lesní zákoutí či kameny s ladností ženského těla a jeho smyslných křivek. Vzniká tak intimní výpověď bez exhibicionistických zbytečností. Vzniká čistý a přitažlivý ženský tvar posunutý do pater výtvarného umění. Autorovy akty si na nic nehrají, jsou obyčejné, ale přitažlivé.

„K focení aktu jsem se dostal poprvé díky zadaným úkolům profesora Jána Šmoka na kurzech výtvarné fotografie v Hradci Králové. První mojí ,obětí’ byla samozřejmě manželka, což Mistr Šmok neměl rád. Oslovit tenkrát dívku na ulici s prosbou o focení aktu si ale nikdo netroufl,“ vzpomíná Kolátor na první kroky k aktům, k nimž ale nakonec přece jenom dozrál.

Modelek neměl nikdy moc a těch šest, jak tvrdí, nebyly z okruhu jeho známých. „Některé mi byly doporučeny známými a kolegy malíři, některé jsem si našel a požádal o focení na internetových stránkách Fotopátračka,“ vysvětlil fotograf s tím, že jedna z nich je až z jihu republiky. „Je mi ale už čtyři roky ,věrná’ a je to moje Múza, se kterou se mi velmi dobře fotí,“ dodal náchodský umělec.

Miroslav Kolátor, který se narodil 1. července 1944 v Náchodě, s fotografováním začal o Vánocích, krátce při třináctým rokem. „S technikou focení i vyvolávání mně zpočátku pomáhal starší bratr,“ poznamenal fotograf. Vzhledem k tomu, že měl stálý zájem o výtvarné umění, dobře kreslil a maloval, měl hned od začátku fotografické „oko“.

Kolátor je členem Fotoklubu Náchod. Zúčastnil se řady autorských a společných výstav doma i v zahraničí. Kolátorova výstava aktů potrvá v Galerii Slavie do konce února 2012.

Hynek Šnajdar

28.12.2011
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Ilustrační foto

Obrat v zápase režíroval Klesl

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Náchodsko - Suverénním vítězem 9. kola se stal JOSEF JIRÁSEK z Horní Radechové, který zariskoval a to mu vyneslo výborných 16 plusových bodů.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení