V duchu nejlepších tradic a navíc skvěle zvládnutý. Takový byl devatenáctý ročník festivalu Jičín – město pohádky.

Celý týden vyvrcholil sobotním programem na Valdštejnově náměstí, kde se každoročně střídají známá jména hudební branže. Citlivou ruku prokázali organizátoři výběrem hlavních taháků.

Mezinárodní rozměr dodal večeru Peter Nagy se svou skupinou Indigo, který potěšil střední generaci hity z hloubi 80. let. Pro mladší diváky pak hrála stále populárnější kapela Nightwork. A jak už je dobrým zvykem, tečku udělaly třesky blesky nad Jivínem alias ohňostroj.

Organizaci zvládli

Pochvalné hlasy zněly ze všech stran. „Myslím, že se to letos opravdu vydařilo, a to i organizačně. Třeba technické služby pracovaly opravdu výborně,“ řekl Jan Paulát, jeden ze stánkařů, kteří měli hlavně v sobotu na náměstí doslova žně. Také samotné děti, jimž by měl být festival určen především, byly očividně spokojené. Malá Maruška na otázku, co se jí nejvíc líbilo, odpověděla stručně, ale s úsměvem: „Malování“.

Její matka Dana Vosátková však přidala i výtky. „Bydlíme na náměstí a ten ruch a davy lidí nám každoročně vadí. Ale jinak je to fajn a děti jsou nadšené,“ doplnila obyvatelka Jičína.

Najdou se i chyby

Trocha kritiky se ozývá i odjinud. Někteří lidé z Jičína a okolí si stěžují, že je akce čím dál víc megalomanská. „Proč je náměstí při pohádkovém festivalu plné stánků s pivem? Navíc se tam bez problému nalévá mladistvým,“ podotkla jedna z vychovatelek internátu jičínské průmyslovky.

Organizátoři jsou nicméně přesvědčeni, že se týden vydařil. Důkazem jim jsou davy dospělých i malých, kteří si atmosféru ve městě nenechali ujít. Věra Rychterová vyzdvihla mezi mnoha klady třeba dílny, které nabízejí dětem plno možností pro zábavné tvoření, nebo festivalovou znělku od studentů Filmové školy Zlín.

A přestože letošní ročník sotva skončil, pořadatelé už mají v hlavě nápady pro jubileum. „Chtěli bychom přesunout část akcí do parku, využít více Valdštejnskou lodžii a vůbec rozšířit festival do regionu,“ uvedla producentka Rychterová. Ondřej DUfek