VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostel svaté Barbory v Otovicích nestojí na vyvýšenině a je postaven na místě původní kaple

Otovice - Bohužel v dnešní době už není možné posoudit, jak zasadil stavitel kostel do krajiny, protože postupem času se stavba dostala do středu vsi. Kolem ní je běžná zástavba a na místě bývalého hřbitova, který kostel obklopoval, je dnes fotbalové hřiště. Původní hřbitovní zeď se zachovala pouze v průčelí, kde její brána tvoří vstup ke kostelu.

29.12.2008
SDÍLEJ:

Kostel svaté Barbory v Otovicích.Foto: Pavel Frydrych

Možná bylo zajímavé vidět, jak dokázal Dientzenhofer skloubit břehy řeky Stěnavy, která protéká v těsné blízkosti kostela, se stavbou samotnou. Je to jediné místo na Broumovsku, kde se musel vypořádat s tokem vody, ale vše kolem je dnes již zcela jiné, než v době vzniku kostela. Ovšem cesta pravděpodobně vedla ve stejných místech jako dnes, takže jakýsi základní obrázek si udělat můžeme. Původně však stál kostel sám, zcela izolovaný od obce.

Kostel svaté Barbory je postaven na místě původní dřevěné kaple, která stála pravděpodobně až do roku 1709 a je jedinou stavbou, která nestojí na vyvýšenině nad obcí, nebo na nějaké terénní vlně. I díky tomu (a hlavně díky zmiňované pozdější zástavbě) není kostel tak dominantní stavbou, jako všechny ostatní.

V roce 1722, hned po otcově smrti, se Kilián Ignác stal architektem Broumovského kláštera. Podle dochovaných stavebních účtů spadá rozhodnutí postavit kostel do roku 1725 a základní kámen byl položen o rok později. Stavba byla ještě téhož roku dokončena, jak o tom vypovídá pamětní deska s monogramem opata Othmara Zinkeho s letopočtem 1726 – O.A.B.1726 (Othmar Abbas Braunensis). S největší pravděpodobností vycházel z projektu svého otce. Dá se tak usuzovat z půdorysného řešení, jenž lze řadit ke kostelům v Ruprechticích a ve Vernéřovicích. Výrazně oválný půdorys celé stavby je čitelný ve střední části horizontálního řešení. V tomto směru lze kostel rozdělit do tří částí: první, kde je oválný půdorys doplněn šesti kaplemi a kněžištěm. Ty vytvářejí dojem jakoby nabobtnalosti stavby.

Nad nimi je druhá, střední část, oddělená od spodní bohatou římsou, která už kopíruje pouze základní tvar oválu, podobně jako v kostele ve Vernéřovicích, kde tento tvar není ničím narušen.

Průčelí je ještě zdůrazněno třetí částí, trojúhelníkovitým tympanonem nad římsou, která zdůrazňuje svou mohutností ukončení kolmých stěn. Bohužel na několika místech se dnes římsa už bortí.

Tympanon svým špičatým tvarem jakoby supluje absenci vysoké, dominantní věže. Namísto ní, podobně jako v Ruprechticích, je na hřebenu střechy pouze nevýrazná věž zvonice s cibulovitou kupolí.

Možná by se dalo říci, že stavba kostela svaté Barbory probíhala mimo hlavní zájem Kiliána Ignáce, ale není možné ji odsunout na druhou kolej s tímto odůvodněním.

Vertikálně je průčelí členěno pouze vypouklými nárožními lezénami a jejich vydutými kopiemi v koutech kaplí. Dvě kaple, kolmé k podélné ose, a kněžiště, mají rovné plochy, půdorysně ve tvaru poloviny protáhlého šestiúhelníku.

Naproti tomu zbylé čtyři kaple mají půdorysný tvar půlkruhu. Pravidelným střídáním ploch a půlkruhů, přiznaných jen ve spodní části kostela, dosáhl stavitel nebývalého dojmu dynamiky a mohutnosti. Jakoby se tím pokoušel nahradit neexistující vyvýšeninu, na níž by kostel měl logicky stát a dosáhnout tím barokní monumentálnosti stavby.

Portál vchodu je pravděpodobně dílem Kiliána Ignáce Dientzenhofera, má po stranách voluty a nahoře půlkruhové okno. V oknech je součástí vitráže kalich, i když kostel není husitský, ani bratrský. Pravděpodobně symbolizuje původní smysl kalichu, který zachytil Kristovu krev a nemá nic společného s husitstvím.

I když byla stavba dokončena již roku 1726 a kostel vysvěcen, ještě v letech 1748-50 se pracovalo na vnitřním vybavení a úpravách interiéru. Původní součástí kostela byl velmi cenný deskový obraz Ukřižování pocházející z 15. století a dnes je vystaven v expozici Muzea Broumovska.

Další reliéfy a plastiky, pocházející převážně z 18. století, jsou uloženy v depozitářích. I přes dobu vzniku, kdy architekt byl zaměstnám důležitější prací, se jedná o architektonicky vysoce kvalitní dílo. Bohužel urbanistické řešení dnes není rozpoznatelné a není tudíž možné posoudit jeho kvality, např. v porovnání s kostelem svaté Markéty v Šonově.


Pavel Frydrych a Martina Váňová,
(autorka je studentka Dějin umění na UK

29.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 000 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách PRODAVAČ/-KA chovatelských potřeb (Buddy obchod). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) s možností prodloužení., Směnnost: ranní a odpolední směny nebo krátký/dlouhý týden., Požadavky: spolehlivost, pečlivost, znalost práce na PC, dobrá komunikace se zákazníkem., Kontakt - paní Kučinková Andrea; 777 728 040 (od 09:00 hod. do 16:00 hod.), e-mail: kucinkova@perritosnacks.eu (zaslání životopisu).. Pracoviště: Štěpán kučinka - pracoviště oc tesco jaroměř, Husova, č.p. 69, 551 01 Jaroměř 1. Informace: Andrea Kučinková, +420 777 728 040(od09:00hod.do16:00hod.).

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 000 Kč

Prodavači smíšeného zboží Prodavač smíšeného zboží. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 16500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Střídavě práce o sobotách. Po skončení zkušební doby příspěvek na stravné ve výši Kč 40,- na den, odměna při pracovním a životním výročí, příspěvek na dětský tábor, poskytnutí 3 dnů zdravotního volna (dle podmínek kolektivní smlouvy) a další firemní benefity. Životopisy zasílejte na e-mail: instruktori@konzumuo.cz.. Pracoviště: Č.156 - konzum, prodejna česká skalice, 28. října, č.p. 377, 552 03 Česká Skalice. Informace: Jana Prouzová, +420 725 581 796.

Obchod - Obchod Obchodní referent 25 000 Kč

Obchodní referenti PRODEJCE/-KYNĚ AUTODÍLŮ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou, plný pracovní úvazek. Nástup možný ihned., Náplň práce: komunikace se zákazníky telefonicky, e-mailem, poskytování odborných informací; komunikace s dodavateli, dohledávání a objednávání autodílů; příjem a prodej zboží; fakturace; komunikace s obchodními partnery; hledání nových obchodních partnerů; průzkum trhu., Požadavky: podmínkou znalost MS Office (hlavně MS Excel); samostatnost i práce v týmu; komunikativnost; obchodní duch, ochota učit se novým obchodním dovednostem; spolehlivost; aktivní řidičský průkaz sk. B; zkušenost v oboru výhodou, ale není podmínkou. Zaměstnavatel preferuje zaučeného prodavače autodílů., Nabízené výhody: nástupní mzda od 25.000,- Kč hrubého s možností dohody o výši platu dle dosažené kvalifikace a znalostí; mobilní telefon; práce v kanceláři i v terénu; stravenky, sleva na prodávaný sortiment. , Kontakt zasláním životopisu na e-mail: martin@hpp.cz. Pracoviště: H.p.p. spol. s r.o., 552 25 Rychnovek. Informace: , .

Výroba - Výroba Obsluha strojů 19 000 Kč

Obsluha stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená OBSLUHA JEDNOÚČELOVÝCH STROJŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) + následuje prodloužení. Nástup možný ihned. Zaměstnání je vhodné i pro absolventy/-ky., Nabízená hrubá měsíční mzda od 19.000,- Kč do - dle schopností., Požadavky: min. vzdělání - vyučení v technickém oboru. , Zaměstnavatel nabízí: příspěvek na stravování, dopravné, příspěvek na penzijní připojištění, 25 dní dovolené, akce pro zaměstnance, stabilizační odměny..., Kontakt e-mailem, poštou nebo telefonicky.. Pracoviště: Mesa parts s.r.o., 549 12 Vysokov. Informace: Personální oddělení, +420 491 419 811.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ZE ŽIVOTA SOKOLŮ. Díky fotopasti bylo možné sledovat hnízdění sokolů takřka online. Ochránci přírody se tak dozvěděli v kolik hodin snídají a jak rychle mláďata rostou. Snímek zachycuje krmení mláďat.
2

Mladí sokolíci poprvé roztáhli křídla, z pěti párů ale vyvedly mladé jen dva

Ilustrační foto.

Vojnar: Snad bychom měli zůstat všichni

Vydejte se po stopách bojů! V turistickém nebo na kole

Starkoč – Již po třiačtyřicáté zve TJ Sokol Starkoč na dálkový pochod „Po stopách bojů z války roku 1866“.

Sloni na špacíru, jak se chová jídlo a hvězdný Ringo Starr: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 20. června 2018.

Jansa: Osmé místo není zklamáním

Police nad Metují – Jak na tobogánu si museli připadat hráči, funkcionáři i fanoušci polického fotbalu v nedávno skončené sezóně 1. A třídy. Do sezóny vstupovali Poličtí plni nadšení a očekávání, to však postupně opadávalo, začala převládat skepse, kterou v samém závěru ročníku opět vystřídalo zlepšení. „Pokud všechno dobře dopadne, měli bychom příští rok pomýšlet na lepší umístění,“ věří polický trenér LUBOMÍR JANSA.

Náchod koupil pozemek s ruinami bývalé Tepny téměř za 56 milionů

Náchod - Posvěceno a zpečetěno. Podpisem kupní smlouvy, vložením do katastru nemovitostí a zaplacením kupní ceny bylo včera ráno zpečetěno pondělní usnesení náchodského zastupitelstva, které posvětilo odkoupení areálu bývalé Tepny od společnosti JTH Holding.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT