VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostel svaté Barbory v Otovicích nestojí na vyvýšenině a je postaven na místě původní kaple

Otovice - Bohužel v dnešní době už není možné posoudit, jak zasadil stavitel kostel do krajiny, protože postupem času se stavba dostala do středu vsi. Kolem ní je běžná zástavba a na místě bývalého hřbitova, který kostel obklopoval, je dnes fotbalové hřiště. Původní hřbitovní zeď se zachovala pouze v průčelí, kde její brána tvoří vstup ke kostelu.

29.12.2008
SDÍLEJ:

Kostel svaté Barbory v Otovicích.Foto: Pavel Frydrych

Možná bylo zajímavé vidět, jak dokázal Dientzenhofer skloubit břehy řeky Stěnavy, která protéká v těsné blízkosti kostela, se stavbou samotnou. Je to jediné místo na Broumovsku, kde se musel vypořádat s tokem vody, ale vše kolem je dnes již zcela jiné, než v době vzniku kostela. Ovšem cesta pravděpodobně vedla ve stejných místech jako dnes, takže jakýsi základní obrázek si udělat můžeme. Původně však stál kostel sám, zcela izolovaný od obce.

Kostel svaté Barbory je postaven na místě původní dřevěné kaple, která stála pravděpodobně až do roku 1709 a je jedinou stavbou, která nestojí na vyvýšenině nad obcí, nebo na nějaké terénní vlně. I díky tomu (a hlavně díky zmiňované pozdější zástavbě) není kostel tak dominantní stavbou, jako všechny ostatní.

V roce 1722, hned po otcově smrti, se Kilián Ignác stal architektem Broumovského kláštera. Podle dochovaných stavebních účtů spadá rozhodnutí postavit kostel do roku 1725 a základní kámen byl položen o rok později. Stavba byla ještě téhož roku dokončena, jak o tom vypovídá pamětní deska s monogramem opata Othmara Zinkeho s letopočtem 1726 – O.A.B.1726 (Othmar Abbas Braunensis). S největší pravděpodobností vycházel z projektu svého otce. Dá se tak usuzovat z půdorysného řešení, jenž lze řadit ke kostelům v Ruprechticích a ve Vernéřovicích. Výrazně oválný půdorys celé stavby je čitelný ve střední části horizontálního řešení. V tomto směru lze kostel rozdělit do tří částí: první, kde je oválný půdorys doplněn šesti kaplemi a kněžištěm. Ty vytvářejí dojem jakoby nabobtnalosti stavby.

Nad nimi je druhá, střední část, oddělená od spodní bohatou římsou, která už kopíruje pouze základní tvar oválu, podobně jako v kostele ve Vernéřovicích, kde tento tvar není ničím narušen.

Průčelí je ještě zdůrazněno třetí částí, trojúhelníkovitým tympanonem nad římsou, která zdůrazňuje svou mohutností ukončení kolmých stěn. Bohužel na několika místech se dnes římsa už bortí.

Tympanon svým špičatým tvarem jakoby supluje absenci vysoké, dominantní věže. Namísto ní, podobně jako v Ruprechticích, je na hřebenu střechy pouze nevýrazná věž zvonice s cibulovitou kupolí.

Možná by se dalo říci, že stavba kostela svaté Barbory probíhala mimo hlavní zájem Kiliána Ignáce, ale není možné ji odsunout na druhou kolej s tímto odůvodněním.

Vertikálně je průčelí členěno pouze vypouklými nárožními lezénami a jejich vydutými kopiemi v koutech kaplí. Dvě kaple, kolmé k podélné ose, a kněžiště, mají rovné plochy, půdorysně ve tvaru poloviny protáhlého šestiúhelníku.

Naproti tomu zbylé čtyři kaple mají půdorysný tvar půlkruhu. Pravidelným střídáním ploch a půlkruhů, přiznaných jen ve spodní části kostela, dosáhl stavitel nebývalého dojmu dynamiky a mohutnosti. Jakoby se tím pokoušel nahradit neexistující vyvýšeninu, na níž by kostel měl logicky stát a dosáhnout tím barokní monumentálnosti stavby.

Portál vchodu je pravděpodobně dílem Kiliána Ignáce Dientzenhofera, má po stranách voluty a nahoře půlkruhové okno. V oknech je součástí vitráže kalich, i když kostel není husitský, ani bratrský. Pravděpodobně symbolizuje původní smysl kalichu, který zachytil Kristovu krev a nemá nic společného s husitstvím.

I když byla stavba dokončena již roku 1726 a kostel vysvěcen, ještě v letech 1748-50 se pracovalo na vnitřním vybavení a úpravách interiéru. Původní součástí kostela byl velmi cenný deskový obraz Ukřižování pocházející z 15. století a dnes je vystaven v expozici Muzea Broumovska.

Další reliéfy a plastiky, pocházející převážně z 18. století, jsou uloženy v depozitářích. I přes dobu vzniku, kdy architekt byl zaměstnám důležitější prací, se jedná o architektonicky vysoce kvalitní dílo. Bohužel urbanistické řešení dnes není rozpoznatelné a není tudíž možné posoudit jeho kvality, např. v porovnání s kostelem svaté Markéty v Šonově.


Pavel Frydrych a Martina Váňová,
(autorka je studentka Dějin umění na UK

29.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 14 800 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou s předpokladem prodloužení, plný pracovní úvazek s možností zkráceného. Možnost pracovněprávního vztahu i na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Nástup možný ihned. Pozice je vhodná i pro osoby zdravotně znevýhodněné a osoby se zdravotním postižením s max. 2. stupněm invalidity. , Zaměstnanecké výhody: po zapracování benefitní systém, 5 týdnů dovolené, obědy za zvýhodněnou cenu. , Kontakt zasláním životopisu na e-mail: novakova@pro-charitu.cz. Pracoviště: Pro-charitu s.r.o. - pracoviště, 5. května, č.p. 1170, 549 41 Červený Kostelec. Informace: Martina Nováková, +420 491 610 366.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 16 000 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech ŠIČ/-KA INTERIÉROVÉHO VYBAVENÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Smlouva na dobu určitou (1 rok) s možností prodloužení na dobu neurčitou při splnění pracovních povinností. Pracovní poměr na plný pracovní úvazek, po dohodě možnost zkráceného úvazku. , Nástup možný ihned. Hrubá měsíční mzda: 16.000,- Kč - 18.000,- Kč (nástupní mzda)., Min. vzdělání: vyučení v oboru textilní a oděvní výroba., Kontakt: odbyt@lumco.cz, Lumco spol. s r.o., Maloskalická 68, 552 03 Česká Skalice., Pracovní nabídky zasílejte na e-mail nebo adresu.. Pracoviště: Lumco spol. s r.o., Maloskalická, č.p. 68, 552 03 Česká Skalice. Informace: Lenka Vlčková, .

Potravinářství - Potravinářství Řezník, bourač 22 000 Kč

Porážeči zvířat, bourači masa KLASIFIKÁTOR/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou, po zapracování možnost prodloužení na dobu neurčitou. Jednosměnný provoz, pracovní doba od 05:00 hod. Nástup možný ihned., , Zaměstnavatel zařídí školení pro účely získání osvědčení klasifikátora. , Výhodou je vyučení v oboru řezník., , Zaměstnanecké výhody: finanční benefity formou cafeterie, možnost nákupu výrobků za sníženou cenu, každý měsíc balíčky z výrobků společnosti, podnikové dotované stravování, penzijní připojištění. , , Kontakt - Mgr. Belančinová Katarína; tel.: 491 419 418 (Po-Pá od 06:00 hod. do 14:30 hod.), e-mail: personalni@skalican.cz (zaslání životopisu).. Pracoviště: Skaličan a.s., Zelená, č.p. 226, 552 03 Česká Skalice. Informace: Katarína Belančinová, +420 491 419 418(Po-Páod06:00hod.do14:30hod.).

Výroba - Výroba Seřizovači 18 000 Kč

Seřizovači a obsluha konvenčních soustruhů OBSLUHA OBRÁBĚCÍCH STROJŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (2 roky). Nástup možný ihned. Zaměstnání je vhodné i pro absolventy/-ky., Zaměstnavatel uvítá vzdělání či praxi v technickém nebo strojírenském směru., Nabízené výhody: týden dovolené navíc, příspěvek na dopravu a stravu, pracovní oblečení včetně praní, firemní kulturní a sportovní akce, příspěvek na důchodové pojištění, rehabilitace pro vybrané profese., Kontakt - paní Lelková Jarmila, tel.: 491 419 823 (v pracovní dny od 08:00 hod. do 14:00 hod.), e-mail: job@mesa-parts.cz (zaslání životopisu)., Místo výkonu práce: Vysokov 112, 549 12 Vysokov.. Pracoviště: Mesa parts s.r.o., 549 12 Vysokov. Informace: Jarmila Lelková, +420 491 419 823(od08:00hod.do14:00hod.).


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
15

Koncem týdne se ochladí, pak se znovu vrátí letní teploty

Úřad práce v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.

Na Rychnovsku je stále jen procento lidí bez práce

Surovec s kočárkem a 17 ukradených kol za měsíc: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 17. srpna 2018.

Požár lesa v těžko přístupném místě pomáhalo hasit i letadlo

Machovsko – Celkem třináct jednotek zasahovalo ve čtvrtek odpoledne u požáru lesního porostu a hrabanky v katastru části obce Bělý nad Řeřišným.

Při vážné nehodě byl mladý řidič pod vlivem alkoholu

Jaroměř - Policisté už mají výsledky rozboru vzorku krve šoféra, který je podezřelý ze zavinění vážné nehody ze soboty 28. července.

Adršpach se opět topí v moři aut, polští turisté skály milují

Adršpach - Hromadné nájezdy zejména polských návštěvníků do Adršpašských a Teplických skal dne pokračují již třetím dnem. „Před 11. hodinou došlo k omezení provozu na hraničním přechodu ve Zdoňově,“ uvedla k dopravnímu kolapsu tisková mluvčí policie Lenka Burýšková.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT