Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Staročeské slavnosti poznamenala nepřízeň počasí

Červený Kostelec -Šedá obloha nad městem pod Jestřebími horami již od sobotního rána nevěstila nic dobrého.

27.7.2009
SDÍLEJ:

Staročeské slavnosti v Červeném Kostelci.Foto: Hynek Šnajdar

Přesto organizátoři Staročeských slavností z Městského kulturního střediska (MKS) věřili, že jim bude tentokrát počasí nakloněno a tato akce v přírodním areálu u Divadla J. K. Tyla se uskuteční bez deště. To se však přepočítali. Přibližně dvacet minut před začátkem slavností začal město zkrápět vytrvalý liják a program musel být o půl hodiny posunut.

„To počasí je letos skutečně hrozné,“ stěžovala si Iva Ceprová, ředitelka MKS, „už nám narušilo několik programů.“ Krátce před půl jedenáctou se však počasí umoudřilo, přestalo pršet a dokonce vysvitlo slunce. To už pódium patřilo středověkým rekvizitám, které předznamenávaly vystoupení domácí skupiny historického šermu Manové Přemysla Otakara.

Ve dvou krátkých scénách po úvodních hereckých vstupech začaly konečně řinčet zbraně. Pod stanem vedle jeviště se v téže chvíli začala připravovat pardubická skupina Grál, která zahrála hudbu středověku. Tato hudební formace při své produkci využívá středověké nástroje jako šalmaje, cistry, středověké dudy a další. Písně byly zpívány nejen v češtině, ale především v latině a staroitalštině. Při tomto vystoupení bylo v hledišti zhruba čtyřicet diváků.

„Je škoda, že počasí je tak vrtkavé, možná že v opačném případě by tady bylo plno,“ podívala se k obloze maminka, která se svou dcerou Dominikou už netrpělivě vyhlížela Loutkové divadlo Maminy z Jaroměře. „Kvůli tomuto představení jsme hlavně přišly,“ poznamenala.

Mezitím začalo být živo ve středověkém ležení, v němž Manové Přemysla Otakara učili zejména děti střílet z luku, kuše, ovládat meč a hůl. „Moc mi to nejde,“ přiznal sebekriticky devítiletý Petr při natahování tětivy luku. Kousek dál se o hůl přetahoval malý syn se svou maminkou. S mečem se pozoruhodně oháněl i desetiletý David. „Je to super, akorát meč by mohl být trochu lehčí,“ liboval si.

Když na jeviště přírodního areálu vtrhl principál loutkového divadla s vozíkem doprovázený svou hereckou družinou, počasí vypadalo hodně nadějně. Spokojení diváci zhlédli známý příběh o tom, jak táta Kamil vyrazil jednoho rána se starou kobylou na trh. Měl za ni přinést domů peníze na novou postel, stůl, kredenc. Ale stala se mu zvláštní věc, podařilo se mu vyměnit starou dobrou kobylu za něco vzácnějšího… To se obloha, v tomto dni už poněkolikáté zakabonila, aby déšť opět diváky zahnal pod přístřeší a některé dokonce domů. „Je to na nic, jedeme domů,“ vzal svou dceru Janu za ruku Petr Kovář z Jaroměře a odvedl ji do auta.

Přestože program pokračoval až do pozdních odpoledních hodin, vrtochy rozmarného počasí neustávaly a narušily tak ráz jinak zdařilé akce. Zkrátka však přišli stánkaři s rozmanitými dobrotami. „Asi jsem dnes neměl do Kostelce jezdit. Moc se to nevyplatilo,“ kroutil hlavou nad neletním klimatem jeden ze stánkařů. Program podle Ceprové pokračoval s přestávkami až do 18 hodin. „Přestalo pršet a na závěr se konala zábava se skupinou Nanovor. Přišlo hodně lidí, kteří se dobře bavili až do dvou hodin do rána,“ dodala Iva Ceprová.

Autor: Hynek Šnajdar

27.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Ilustrační foto

Obrat v zápase režíroval Klesl

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Náchodsko - Suverénním vítězem 9. kola se stal JOSEF JIRÁSEK z Horní Radechové, který zariskoval a to mu vyneslo výborných 16 plusových bodů.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení