VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostely na Náchodsku se otevřely široké veřejnosti

Náchodsko /FOTOGALERIE/ – V některých církevních objektech se konala v pátek 27. května Noc kostelů. Veřejnosti tak byly netradiční formou přiblíženy sakrální památky, jež svou historií, uměleckým ztvárněním i současným životem vytvářejí důležitá centra duchovního života a kultury jednotlivých míst.

29.5.2011
SDÍLEJ:

Z hronovské Noci kostelů.Foto: Jiří Mach

Vyzváněním zvonů vše odstartovalo

V Náchodě se lidé mohli podívat do několika kostelů a sborů, které se otevřely jen malou chvíli po vyzvánění zvonů. Nechyběly zpěvy a modlitby, promítaly se i fotografie. Návštěvníci se dostali na místa, která nebyla běžně veřejnosti přístupná. Po setmění je doslova pohltila nádherná atmosféra se světlem zapálených svící…

V kostele sv. Jana Křtitele na náchodském hřbitově mohli lidé obdivovat čtyři dřevěné sochy svatých a po obvodu 14 obrazů o umučení Pána. Zvídavé pohledy přitahovaly i stále funkční varhany, původně přenosné. Mimo jiné byl k vidění půl metru vysoký a stejně tak široký zvon. „Byl ulitý v roce 1948, ale momentálně nezvoní. Celý krov je nový a zvonice zatím není zkolaudovaná,“ sdělil farník Josef Řehák.

Kostel sv. Vavřince na Masarykově náměstí v Náchodě nabídl návštěvníkům vzhledem k současným kompletním opravám elektroinstalace a vnitřních omítek pouze prohlídku severní věže a zvonice. Celkem 63 schodů vedlo do věže Adam. Tamní zvon sv. Maria ohromil svou velikostí a majestátností. Kostelník Karel Kašpar uvedl, že vzhledem k tomu, že zvon je 129 cm vysoký, má průměr 143cm a váží tři tuny, je těžké ho nejen rozhoupat, ale i zastavit.

Další z náchodských kostelů, jež se otevřely veřejnosti, stojí v Komenského ulici. Nese název Kostel svatého Michaela. Návštěvníky zde přivítaly nádherná atmosféra a světla svíček, jež způsobily, že se lidem až tajil dech. Po mši svaté a májové pobožnosti vystoupil sbor Cantoria žáků základní školy T. G. Masaryka. Přestože venku pršelo, přilákaly otevřené dveře a rozléhající se křesťanské rytmické písně v podání mládeže spoustu příchozích. Kdo chtěl, mohl si napsat své tajné přání na kousek papíru a nad svíčkou zapálit.

Hronováky lákala nejvíce zvonice

V Hronově byl zpřístupněn Kostel všech svatých, kde se konaly májová pobožnost a mše. Poté následovalo zpívání a promítání fotografií z posvátných a zajímavých přírodních lokalit Řecka a Itálie. Závěrečným programem byla prohlídka kostela a přilehlé zvonice, v níž mohli návštěvníci vystoupat po strmých schodech až nahoru a prohlédnout si okolí z ptačí perspektivy. „Je to krásná a stará zvonice, ztížený přístup k takovýmto stavbám patří. Překvapilo mě, že zvony jsou poháněny na elektřinu, i když v dnešní době to asi jinak nejde,“ podivil se jeden z návštěvníků. (reh, jim)

29.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stavba dálnice D11 u Hradce Králové.

Dostavbu D11 blokují Děti Země

KRISTÝNA MACHOVÁ se narodila 9. prosince 2017 v 02,20 hodin, vážila 3035 gramů a měřila 47 centimetrů.  Rodiče Lucie a Václav Machovi i pětiletý bráška Lukášek jsou z Červeného Kostelce.
8

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Formanova zdravice po 50 letech a heroinoví Makedonci: nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 16. až 17. prosince 2017.

Vaše přání může zaznít v chrámu ve Vídni

Ve vídeňské katedrále svatého Štěpána, jejíž kořeny sahají až do 12. století, je umístěna dřevěná schránka, do níž příchozí mohou vhodit své napsané přání či prosbu, a to v jakémkoliv světovém jazyce.

Konec ledna bude patřit nadějím

Náchod - Fotbalový oddíl FK Náchod pořádá v házenkářské hale na Hamrech na sklonku ledna několik mládežnických turnajů.

Motocyklisté uzavírali sezonu dvakrát

Náchodsko - Každá ze dvou pořadatelských organizací bilancovala zvlášť.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT