Amatérský umělec Jan Kousal, který se narodil v obci Vrchovina u Nové Paky, se věnoval malování již od roku 1948.

 

Malování miloval

 


„Zachycoval hlavně přírodu. Ta pro něj totiž byla vším. Jeho doménou se stala především panorama krajiny na velká plátna,“ vypráví Jiří Kollert. Dodává, že Jan Kousal se věnoval jak krajinomalbě z okolí Nové Paky, tak hlavně ztvárňování krás přírody na Broumovsku a Policku. Lidé ho mohli spatřit přímo v akci v údolí mezi Suchým Dolem a Bělým nebo v údolí od mlýna u Teichmanů vedoucím opět k Suchému Dolu.


„Tyto dva kouty mu byly nejbližší. Strávil zde hodně času. Myslím, že malování ho hodně bavilo. Byl to takovej rychlík. Přišel na místo, připravil plátno a už to na něj „frkal“. Kresbu se snažil z co největší části dokončit venku,“ uvedl Jiří Kollert.

 

Jezdil na plenéry

Malíř Jan Kousal vystavoval svá díla na mnoha místech nejen v Čechách, ale také v zahraničí. Aktivně pracoval jak v Polsko–českém klubu Art Studio v Mieroszowie, tak i v jeho organizačním výboru Polsko–českých Dnů křesťanské kultury.


„Jezdili jsme spolu také na řadu malířských plenérů, například do Rzeszówa, na Benecko, do Červené Třemešné a podobně. Plenéry začaly po 90. roce. Pokud byl Jenda zdravý, jezdil na všechny,“ doplnil ještě Jiří Kollert.