O minulém víkendu bylo v tomto ohledu rušno na Kuksu, který leží na samé hranici náchodského okresu. Tradiční předvánoční trhy přilákaly do této magické obce stovky návštěvníků, kteří v hojném počtu dorazili také z Náchodska, aby načerpali vánoční inspiraci.

Jaroslav Mareš přijel na Kuks z nedaleké Jaroměře, ale z trhů v historických kulisách hospitalu příliš nadšený nebyl. „Manželka mě přemlouvala už od pátku. Nemám nic proti vánočním trhům, ale myslím si, že se na Kuks příliš nehodí,“ řekl Deníku Mareš, přičemž jeho manželka kroutila odmítavě hlavou. „Je to jednou za čas, takže to všichni přežijí. Koupila jsem dětem proutěný koš na chalupu a pro vnuky nějaké drobnosti,“ pochvalovala si Jiřina Marešová.

Také manželé Semerákovi z Náchoda využili předvánoční nabídky a vypravili se do Kuksu. „Jezdíme sem každý rok a dnes naštěstí přeje počasí. Už jsme tady byli minulý víkend, ale ještě potřebujeme dokoupit nějaké dárky. Manžel sice stráví většinu času u stánku s medovinou, ale jám mám aspoň čas vybírat,“ uvedla s úsměvem Kateřina Semeráková.

Pod vánočním stromečkem v této náchodské rodině se kromě jiného objeví keramika, prostírání a byt ozdobí rozmanité vánoční dekorace.

Neopakovatelnou vánoční atmosférou bylo v sobotu provoněno také lapidárium, kde na stánky s rozmanitým zbožím shlížely Braunovy sochy ctností a neřestí. Výběr byl tady velký a zájem byl především o adventní věnce, svíčky, prostírání s vánočními motivy, sklo, formičky na cukroví, pohlednice akademického malíře Jiřího Škopka z Jaroměře, keramiku, ručně vytvořené šperky a hračky.

„Moc se mi tady líbí. Maminka mně koupila hezkou panenku. Je ale trochu zima,“ postěžovala si šestiletá Klárka Doležalová z Jaroměře. Spokojený s vánočními trhy byl jeden z účastníků, který prodává klobouky. „Ani jsem nečekal, že o tento sortiment bude takový zájem. Jsem mile překvapen. Klobouky jdou zatím na odbyt,“ mnul si spokojeně ruce prodejce.

Jeden z klobouků si odnášela Alena Ulrichová z Nového Města nad Metují. „Obdarovala jsem se už měsíc před Vánoci,“ pochlubila se nám spokojená majitelka slušivého doplňku.