VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ušlechtilá zvířata potěšila stovky návštěvníků Kuksu

VÝCHODNÍ ČECHY - - Kůň je všestranné zvíře. O tom se mohly přesvědčit stovky návštěvníků na premiérovém ročníku Slavností koní a řemesel v Kuksu. Pořadatelé z Pony centra představili například využití jízdy na koni jako léčebného prostředku při hippoterapii.

23.7.2007
SDÍLEJ:

Víkendový KuksFoto: DENÍK/Bedřich Machek

ednou ze sportovních disciplín, volontiž, předvedla děvčata ze Žamberka. Romana Hájková předvedla výcvik koně pro potřeby filmařů. Zvíře se nesmí bát nezvyklých předmětů, v ukázce se nechalo celé zabalit do plachty. Zaujal také výcvik husarů z Náchoda, kteří šavlemi sráželi melouny. Zájemci měli možnost se projet v kočáru, dětem se líbila jízda na ponících.

Lidoví řemeslníci předváděli svůj um při výrobě keramiky, šperků nebo dřevěných předmětů. V stálém obležení byly také dva kovářské stánky. „Účast nás potěšila, jenom to horké počasí není pro koně nejlepší,“ řekla Jitka Černá z Pony centra. Vše dotvářely desítky stánků sklasickými výrobky. Otevřen byl také hospital. Vknížecích komnatách, které nejsou běžně přístupné, se konala výstava o starokladrubských koních, expozice fotografií Kuksu a dřevořezeb.

Odpoledne se téměř o tři století zpět přenesli návštěvníci při rekonstrukce události zčervence 1729. Tehdy na panství hraběte Františka Antonína Šporka vtrhla císařská vojska. Na udání jezuitů ze sousední Žirče hledali zakázané knihy. Zabavili jich několik stovek, na vozech je odvezli do Prahy. Zpět se vzácné tisky vrátily hraběti, který byl známým mecenášem umění, vrátily až po mnoha měsících. Navíc pouze část znich. Vojáci si při prohlídce počínali neurvale, dovolili si i na tehdejší dobu nevídanou věc, když zastavili pohřební průvod. Knihy hledali dokonce i vrakvi.

Už několik let připomíná tuto epizodu českých dějin skupina nadšenců ze sdružení Fons vivus. Letos se na představení v režii Petra Haška podílel divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten Kuks, Vojensko-historický a muzejní spolek Trutnov s Kavalerií Náchod. dorazil kočár shrabětem Šporkem a jeho družinou. Tu tvořili například sochař Matyáš Braun, básník Hancke nebo výtvarník Michael Rentz. Hrabě se přivítal spoddanými a zámeckým personálem. Předal ceny vítězům turistického putování. Potom už na scénu vtrhli vojáci. Zakázali Šporkovi, aby vycházel ze svých komnat, ten jim ale předložit potvrzení od lékaře, že musí chodit na procházky. Humorně pojatá rekonstrukce byla také ukázkou historických kostýmů a dobových vojenských uniforem. Večer zakončilo vystoupení skladatele a muzikanta Miroslava Vobořila a ohňostroj.

23.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení