I když se výtvarné projevy jednotlivých autorů liší, něco mají společného. Cit a zvládnuté řemeslo. Tvorba Květy Krhánkové má až duchovní podtext. Její postavy v různých polohách vyjadřují jakýsi úsporný pobyt na tomto světě. Samostatnou kapitolou jsou jemné figury andělů. Autorka tvoří technikou barevného linorytu. Soutisk malých linoritů na velký formát nabízí působivý a čistý výtvarný výsledek.

Druhá autorka, Daniela Mikešová, velmi dobře zvládá nesnadnou techniku akvarelu. Její práce na výstavě jsou obsahově zaměřené především na městská zákoutí, stavby i místa, která malířka navštívila při svých cestách. Její akvarely jsou vzdušné a lehké. Zachycují nejen kouzlo okamžiku, ale jejich výrazným rysem je dobrý pozorovací talent autorky přetavený do drobných detailů.

Stanislav Špelda je mistr linorytu. Jeho dílo je neuvěřitelně plastické. Výtvarník má ohromnou představivost, smysl pro humor a zvláště u cyklu Zmizelých hub cit pro mystifikaci. Jeho houby jsou doprovázené krátkými komentáři, které mohou diváka zmást, ale o to přece u mystifikace jde. Kromě hub Špelda na výstavě představuje mnohobarevné linoryty krajin a míst exotických zemí jako například Thajsko, Kambodža či Srí Lanka. „Tvořím zejména v noci, abych měl klid. Vícebarevné linoryty jsou časově i technicky velmi náročně a při tvorbě padne docela dost vína," usmívá se autor, který má na výstavě linoryt vytvořený ze šestnácti barev.

Doyenem úpických výtvarníků je malíř a grafik Zdeněk Petira, který žije v Červeném Kostelci. Pro návštěvníky expozice připravil sérii žánrově pestrých prací. Na kresbách a grafikách jsou jak kostelecká zákoutí, tak i výlety do přírody nebo třeba akty. Kromě toho se lze kochat krajinami. „Jde o takový malý výběr z mého díla," poznamenal výtečný malíř, jehož tvorba se mimo jiné vyznačuje přesností a precizností ztvárněné reality.

„Výstavu úpických výtvarníků považuji za velkou událost. Vystavené práce jsou velmi dobré a vytvářejí příjemnou pohodu pro návštěvníka. Byl bych rád, kdyby výstavní síň v prezentaci kvalitních umělců i v budoucnu pokračovala," svěřil se návštěvník výstavy, zdejší fotograf Oldřich Nermuť. Výstava potrvá do 2. února.

Hynek Šnajdar