„Zaplaťpánbůh, že jsme se toho dožili. Jsme šťastni,“ neskrývala své pocity 79letá Anna Valachová. Na otázku, čím to, že jim manželství tak dlouho vydrželo a nerozpadlo se, tak, jak to v mnohých jiných případech bývá, odpovídá: „Kromě lásky je ve vztahu zapotřebí především tolerance. Velice důležité je také odpouštění…“

Manželé Valachovi přišli do Teplic nad Metují – Javoru po válce – na nábor – ze Slovenska. Oba pracovali nejprve v tamním textilním podniku Texlen, kde se také seznámili. Poté, po spoustě let strávených v textilce, přešli na státní statek k ovcím, kde byli zaměstnáni dalších 20 let. I v důchodu se vraceli na statek pomáhat rodině, jež tam pracovala.

Za dobu jejich manželství se jim narodily tři děti – dvě dcery a syn. V dnešní době se tak mohou těšit z několika vnoučat a pravnoučat.

Šedesát let vzájemné tolerance a odpouštění

Anna a Vincent Valachovi nyní prožívají zasloužený důchod, v němž se věnují především každý svým zálibám. „Mamka tráví hodně času na zahrádce, je to fanatik do zeleniny, a hlavně do květin, jimiž například přes léto zásobuje kostel na výzdobu,“ řekla nám Anna Tůmová, dcera manželů Valachových. Jak dodala, další zálibou jejích rodičů jsou včely, o něž se společně starají.

83letý Vincent Valach od jara do podzimu tráví čas pracemi kolem domu. „Jeho velkou zálibou je les,“ uvedla dcera Anna s tím, že přes zimu plete její tatínek košíky z vrbových prutů či vyrábí košťata z březového proutí.

„Diamantová svatba – to je podle mě víceméně unikátní událost, protože rozvody a rozchody jsou v dnešní době takřka na denním pořádku,“ míní Anna Tůmová, jež šedesátileté manželství svých rodičů právem obdivuje. A není sama. Slova a pohledy obdivu neskrývali ani ostatní členové početné rodiny, kteří se diamantové svatby zúčastnili.

„Rodiče jsou věřící, tolerují se a odpouštějí si, když se něco stane… To je podle mě základ jejich vztahu. V dnešní době to totiž bývá většinou tak, že lidé se na sebe nejprve naštvou, potom spolu nemluví, a zakrátko se rozvedou,“ míní Anna Tůmová.

Po mši svaté, kde si manželé Valachovi po 60 letech obnovili manželský slib, následoval oběd s rodinou, která se do Teplic nad Metují sjela z různých koutů republiky.