VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Markéta Škopková vystavuje se svým otcem

Jaroměř - V prosotrách Městského muzea budou v sobotu v 16 hodin zahájeny vernisáží výstavy sochařky a keramičky Markéty škopkové a jejího otce. akademického malíře Jiřího Škopka.

23.9.2008
SDÍLEJ:

Akademický malíř Jiří Škopek z Jaroměře se svou dcerou Markétou Škopkovou na Náchodském výtvarném podzimu.Foto: DENÍK/Hynek Šnajdar

V přízemí bude instalovaná výstava Markéta Škopková Výběr z tvorby a v prvním patře Jiří Škopek Pohlednice. O Jiřím Škopkovi jsem podrobně psal letos už ve sborníku Rodným krajem č. 36 ze začátku června 2008, v Jaroměřském zpravodaji v červenci-srpnu 2008 a v Náchodském deníku 18. července 2008 u příležitosti jeho letošních 75. narozenin, které oslavil 21. července letošního roku. Jeho tvorba malovaných a kolorovaných více než 250 pohlednic z různých krajů ČR, především z Podkrkonoší, je všeobecně známá a dostatečně medializovaná, takže se o ní už nebudeme zmiňovat.
Po letech otec a dcera prezentují svou uměleckou tvorbu z posledního období opět společně v roce svých životních jubileí.

Markéta Škopková se narodila před 40 lety dne 9. června 1968 ve Dvoře Králové nad Labem. Dětství a mládí prožila v Jaroměři, kde trvale bydlí a pracuje v ateliéru u svých rodičů – výtvarníků. Je rozvedená a má dvě děti. V Jaroměři mimo jiné navštěvovala Lidovou školu umění, kde ji do základů výtvarného umění zasvěcoval její otec Jiří Škopek. Dále studovala na Střední uměleckoprůmyslové škole keramické v Bechyni (1982-1986, maturita) a úspěšně absolvovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, obor keramika – porcelán v ateliéru profesora Václava Šeráka, 1988-1994, vysokoškolská kvalifikace Magister Artis. Bohužel ji postihla tragická událost, při níž byla popálena na většině těla a tuto citlivou introvertně založenou osobnost poznamenala na celý život. Díky Bohu, lékařům, silné své vůli a pomoci rodičů se vrátila do tvořivého života.

Markéta Škopková se nadále zabývá volnou i užitkovou keramikou, vytváří figurální plastiky, zahradní keramiku, žardiniéry, fontány, svítilny. Věnuje se tvorbě medailí, maluje fresky a ilustrace. Pro Café U Černého Beránka v Praze vytvořila keramické domovní znamení. Je autorkou malovaného betlému pro zámek v Novém Městě nad Metují a malované Křížové cesty pro hřbitovní kostel v Broumově. Zúčastnila se III. hrnkového sympozia v Dubí (1993) a IV. Mezinárodního keramického sympozia v Lučenci (1995). Samostatně vystavovala například v Českém Krumlově, Svitavách, České Skalici, Trutnově a nyní v září až říjnu 2008 v Jaroměři opět společně s otcem.

Na letošní jaroměřské výstavě představuje Markéta Škopková průřez svou tvorbou z posledních pěti let po úrazu i některé artefakty z doby předchozí. Převažuje volná keramická tvorba: postavy poutníků, hlavně žen, dominantní je Bůh, hadi, harpyje, tedy ptáci s lidskou hlavou inspirované mytologií, kočka, zahradní svítilny v podobě věží. Prezentovány jsou ukázky medailérské tvorby, fotografie obrazů z Křížové cesty namalované pro kostel Nanebevzetí Panny Marie v Broumově. Ilustrace k báchorkám z Kladského pomezí vydané jako pexeso. Výstavu doplňují zádumčivé pastely a kolorované perokresby zobrazující lesní krajiny a hřbitovy. V tvorbě se tedy promítají též osobní tragické zážitky prožitého velké osobního utrpení.

(Jiří Uhlíř)

23.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stavba dálnice D11 u Hradce Králové.

Dostavbu D11 blokují Děti Země

KRISTÝNA MACHOVÁ se narodila 9. prosince 2017 v 02,20 hodin, vážila 3035 gramů a měřila 47 centimetrů.  Rodiče Lucie a Václav Machovi i pětiletý bráška Lukášek jsou z Červeného Kostelce.
8

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Formanova zdravice po 50 letech a heroinoví Makedonci: nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 16. až 17. prosince 2017.

Vaše přání může zaznít v chrámu ve Vídni

Ve vídeňské katedrále svatého Štěpána, jejíž kořeny sahají až do 12. století, je umístěna dřevěná schránka, do níž příchozí mohou vhodit své napsané přání či prosbu, a to v jakémkoliv světovém jazyce.

Konec ledna bude patřit nadějím

Náchod - Fotbalový oddíl FK Náchod pořádá v házenkářské hale na Hamrech na sklonku ledna několik mládežnických turnajů.

Motocyklisté uzavírali sezonu dvakrát

Náchodsko - Každá ze dvou pořadatelských organizací bilancovala zvlášť.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT