Na výstavě v obou sálech skalické tvrze pěstitelé jiřin představili řezané květy, jiřiny byly k vidění také ve výsadbách u tvrze, kde roste téměř 150 druhů jiřin v počtu přes tisíc kusů.

Ze všech těch barev a květů byla nadšená Eva Kvapilová z Trutnova. Na výstavě byla poprvé. „Mám tu vypsáno, jaké odrůdy mám objednat sousedkám," řekla Kvapilová, která sama jiřiny pěstuje.

Eva Kvapilová těžko vybírala tu nejkrásnější odrůdu. „To je úkol, který nejde splnit," kroutila hlavou. Jana Vlasová z Prahy dodala: „Jdeme od jedné ke druhé a u každé říkáme, jak je krásná."

Eliška Tošovská z Rychnova nad Kněžnou pěstuje jiřiny, protože jsou pěkné a výstavu navštěvuje skoro každý rok. V sobotu se jí zalíbila tmavě červená odrůda. „Ta je nádherná, ta nás zaujala. Takové ty moc sladké, ty nás až tak nezaujmou," řekla Tošovská. Přemýšlela také, který druh si vybere, aby ho doma vyzkoušela. „Doma mám druhů asi pět. Jsou pěkné, ale jak se jmenují, nevím. To není potřeba," smála se.

Jiřiny jsou původem z Mexika a jejich výstavy v České Skalici mají dlouholetou historii, první byla už v roce 1837. Tradici přerušil v roce 1847 rozsáhlý požár města a úmrtí kněze Františka Hurdálka, zakladatele spolku pěstitelů jiřinek. Slavnosti se obnovily v roce 1925.