VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mlok skvrnitý je náš největší ocasatý obojživelník

Náchodsko - Na této straně bude každou středu po několik týdnů přinášet Náchodský deník články a fotografie živočichů, kteří žijí zejména na Jaroměřsku, Českoskalicku a Novoměstsku.

2.4.2008
SDÍLEJ:

Mlok skvrnitý je náš největší ocasatý obojživelník.Foto: Pavel Zmítko.

Základní barva tohoto největšího našeho ocasatého obojživelníka, který dorůstá až 25 centimetrů, je temně černě lesklá, se žlutými nebo oranžovými skvrnami po celém těle.


Mlok skvrnitý je náš jediný živorodý obojživelník. Pro jeho rozmnožování jsou nezbytné čisté potůčky, tůňky nebo prameniště, ve kterých se vyvíjejí larvy. Vzhledem k nárokům mloka skvrnitého na kvalitu vody v místech rozmnožování je tento obojživelník často hodnocen jako bioindikátor zachovalosti určité oblasti. Typickým biotopem tohoto druhu jsou vlhké, listnaté nebo smíšené lesy středních poloh. Zcela se vyhýbá bezlesým oblastem a souvislým jehličnatým lesům. Rozšíření na Jaroměřsku se omezuje na izolovaný výskyt v nižších polohách, kde je však jeho rozšíření vázáno na lesy v Zaloňově, Boušíně, Lhotě pod Hořičkami, Lhoteckém Dvoře, Světlé, Slatině nad Úpou, Mezilečí a Prorubech. Mloci žijí také v zarostlých roklích nebo v opukových svazích mezi bylinami a křovinami v Malé Bukovině, Litoboři, Chvalkovicích a Krábčicích. V širším okolí Jaroměřska jsem mloky nalezl v Ratibořicích a v Pekle u Nového Města nad Metují. Mloci skvrnití jsou zpravidla aktivní za soumraku a v noci. Za vlhkého a deštivého počasí opouštějí své podzemní úkryty i během dne, kdy loví nejrůznější hmyz, plže, pavouky a žížaly. Mlok skvrnitý patří mezi chráněné živočichy.

(Pavel Zmítko)

2.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení