Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum textilu je pobočkou Uměleckoprůmyslového musea

Česká Skalice - Muzeum textilu je jediným muzeem v České republice specializovaným na historii textilní výroby. Jeho sbírka je jedinečným souborem dokladů vývoje textilnictví, zvláště textilního tisku, v České republice i v zahraničí

16.6.2009
SDÍLEJ:

Od roku 2003 každoročně na podzim pořádá Muzeum textilu úspěšný interaktivní program pro mládež nazvaný „Textilní řemesla aneb Jak krtek ke kalhotkám přišel“.Foto: Vlastimil Havlík

Muzeum bylo založeno v roce 1936 ve Dvoře Králové, u příležitosti „Tekstilní a krajinské výstavy“. Spoluzakladatelem muzea, jeho dlouholetým správcem a do roku 1949 také majitelem muzejní sbírky byl Alsasan Marius Stadler, ředitel kreslírny královédvorské textilní firmy Josef Sochor. Ve Dvoře Králové nad Labem se nepodařilo nalézt pro vzácnou sbírku vhodný objekt. Měnili se její majitelé, stěhovala se muzejní expozice. Na konci 70. let bylo rozhodnuto muzeum umístit do části památkově chráněného areálu bývalého kláštera voršilek u Panny Marie a sv. Josefa v České Skalici – Malé Skalici. Od roku 1980 byl objekt rekonstruován a od roku 1986 v něm byla budována expozice. Přes všechny nesnáze a komplikace, které způsobil požár z prosince 1986, se podařilo práce dokončit a muzejní expozici veřejnosti zpřístupnit v květnu 1990.

Ve dvanácti místnostech expozice, na ploše 400 metrů čtverečních je vystavena pouze nepatrná část stále se rozrůstající sbírky. Její většina je uložena v depozitářích. Útočiště v nich našla mimo jiné obsáhlá sbírka vzorníků a odborná knihovna.

Expozice má pět částí. Jsou věnovány přehledu vývoje rukodělné textilní výroby, hlavním druhům mechanizovaného textilního tisku, tradicím bavlnářské výroby a historii textilních tiskáren ve východních Čechách, spolupráci výtvarných umělců s textilními tiskárnami, fragmentům tkanin Koptů – křesťanských potomků starých Egypťanů – a dělnickému hnutí v kartounkách a textilních tiskárnách v letech 1781 – 1897.

Pozoruhodnými součástmi expozice jsou mimo jiné replika neolitického vertikálního tkalcovského stavu, na němž si mohou návštěvníci vyzkoušet svoji zručnost, provozuschopný ruční tkalcovský stav, perotina, válcový tiskací stroj a stůl pro mechanizovaný filmový tisk, zařízení dílen vzorkaře – výrobce forem pro ruční tisk, modrotiskaře a rytce tiskacích válců.

Od roku 1999 pořádá Muzeum textilu ve spolupráci s Muzeem Boženy Němcové bienále ateliérů textilní tvorby a od roku 2003 každoročně na podzim úspěšný interaktivní program pro mládež Textilní řemesla aneb Jak krtek ke kalhotkám přišel. (hav)

16.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Ilustrační foto

Obrat v zápase režíroval Klesl

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Náchodsko - Suverénním vítězem 9. kola se stal JOSEF JIRÁSEK z Horní Radechové, který zariskoval a to mu vyneslo výborných 16 plusových bodů.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení