Hlavní cenu festivalu získal snímek K2 Dotknąć Nieba polské režisérky Elizy Kubarské. Téměř hodinu a čtvrt dlouhý film sleduje expedici dospělých dětí uznávaných horolezců, kteří přišli o život na druhé nejvyšší hoře světa.

Na čtyři dny se malé městečko v Broumovském výběžku stalo centrem horolezeckého dění a rozrostlo se o tisícovky návštěvníků.

Filmová produkce nabídla osmačtyřicet snímků z patnácti zemí. O spoustu zábavy se postaral také doprovodný program v parku, na hřišti i náměstí. Tam se také konaly velké trhy se sportovním oblečením.

„Letošní ročník se opravdu vyvedl. Návštěvnost byla zhruba stejná jako v minulých letech. Kromě filmové produkce byl velký zájem hlavně o boulderingové lezení v parku. To bylo letos rozšířeno o nedělní závody mládeže. Příznivě nám bylo nakloněno i počasí, a tak se nebylo nutné někde schovávat a nebo improvizovat. Vše se obešlo bez větších komplikací," pochvalovala si průběh ředitelka festivalu Marie Jirmanová.

Rozrůstající se nabídka filmů a doprovodného programu je pro teplického starostu Milana Brandejse dobrým signálem zvyšujícího se zájmu o festival. Pochvaloval si také, že přijeli i všichni hosté, kteří účast na festivalu potvrdili. Vedení města se také snaží zajistit, aby centrum města bylo využito pouze pro zábavu.

„Snažíme se po dobu festivalu vymístit automobily z centra města a připravili jsme pro řidiče dostatek parkovacích míst nedaleko centra. Pro návštěvníky je zase k dispozici velké stanové městečko, které je od centra vzdáleno asi tři sta metrů. Díky rozšiřujícímu se programu byl zákaz stanovat v parku," vysvětlil starosta.

Starosta si rovněž pochvaloval, že k celému tomu shonu a mumraji jsou i místní obyvatelé shovívaví.
„Místní si na to už zvykli, a tak jsou tolerantní. Zdejší akce všichni bereme jako součást propagace našeho regionu. Jsme závislí hlavně na cestovním ruchu, a tak návštěvníky potřebujeme. Snažíme se jich proto přilákat co nejvíce. Jsou to hlavně peníze pro všechny podnikatele," upřesnil starosta.

Letos už měli návštěvníci k dispozici i komfortní příjezd po opravených cestách. Neomezovali je tak žádné objížďky a nebo rozbité cesty, pokud se pomine průtah Náchodem.

„Ještě by bylo potřeba opravit nádraží. Každého nabádáme, aby využíval vlak, protože auta ve městě nejsou zrovna ideální, ale zdejší nádraží je opravdu nekomfortní. Máme ale od železnic přislíbeno, že se oprava připravuje," doplnil starosta.

Že je filmový festival i zdejší skály velkým lákadlem, potvrzují i návštěvníci. „Do Teplic jezdíme, nyní už i s dětmi, přibližně dvacet let. Je to pro nás tradiční závěr léta. Využíváme kompletní nabídky. Když je dobrý film, tak jdeme do kina a jinak nasáváme atmosféru doprovodného programu. Když se naskytne výhodná nabídka na trzích se sportovním zbožím, něco si koupíme. Kvůli nákupům jsme ale nepřijeli. Rekreačně lezeme, proto se o dění okolo toho zajímáme. Jinak máme k přírodě komplexně kladný vztah. Je to pro nás i setkání s kamarády. Jsme tady od čtvrtka na celé čtyři dny a je to tady vždy super, letos je i nádherné počasí. Pokud se nestane nic závažného, za rok přijedeme zase," svěřili se Martina a Pavel Novotní z Prahy.

Atmosféru si pochvalovali i Jakub a Barbora, kteří přijeli až ze slovenské Žiliny. Na festivalu jsou podruhé, ale do zdejších skal jezdí často lézt. „Tento kraj se nám moc líbí. Je to pro nás dlouhá cesta, ale rádi se vracíme. Do Teplic se určitě zase vrátíme, ale zda přijedeme na festival, nevíme. Máme malé dítě, a tak to je celkem komplikované," vysvětlil mladý pár.