Štafetu s posvátným plamenem přebrali už v Pardubicích chlapci z hradeckého oddílu, aby ji předali kolegům v Jaroměři. „Plamínek dáme všem, kdo si přijdou k vlaku. Naším úkolem je udržet a dopravit ohýnek až do Liberce,“ sdělil sedmnáctiletý Patrik Hloušek z hradeckého oddílu.

A co spojuje skauty s Betlémem, nebo dokonce s křesťanstvím? „V Junáku máme oddíly, které jsou křesťansky zaměřené. A šíří víru v Boha. My sice k takovému oddílu nepatříme, ale vzájemně si pomáháme. Rozvoz Betlémského světla bereme jako tradici, ve které pokračujeme,“ dodal devatenáctiletý Josef Erben.

Na Betlémské světlo čekali v Jaroměři nejen skauti. „Jsem věřící a doma chci mít něco přímo z Betléma,“ říká Václav Michalička. „Rozvoz světla je už tradicí. Já si pro něj chodím pravidelně, a to od počátku 90. let. A když mi náhodou zhasne, tak běžím ke skautům, aby mi znovu připálili,“ dodal muž.
Čekaly i „Žabičky“ ze Rtyně

Na vlakové nádraží v Jaroměři přijeli i skauti ze Rtyně v Podkrkonoší s dětskou družinou Žabičky. „Naše Středisko Permoník, se převozu světla účastní poprvé. Budeme ho nabízet u nás ve Rtyni a přidáme k němu i malinký vánoční kalendář,“ sdělila jedna z vedoucích družiny Petra Ilchmannová. „O světlo se podělíme se sousedy a dovezeme ho i domů. Budeme se snažit, aby nám vydrželo až do Štědrého dne,“ dodala kolegyně Kateřina Kokešová.

Skauti pak vezli Betlémské světlo dál, a to i do Starkoče. Tam si ho převzali náchodské skautky, které ho přivezli domů. „V pondělí 20. prosince půjdeme do Domova důchodců v Náchodě, kam bereme nejen plamínek, ale i flétnu a možná i kytaru. Budeme chodit po pokojích a zpívat vánoční koledy,“ sdělila skautka Anna Zikmundová. „Na Štědrý den si Betlémské světlo vezmeme domů. Plamen předáme i známým a sousedům,“ dodala Martina Výpalová.

Kam pro posvátné světlo?

Komu se Betlémské světlo nepodařilo získat, má ještě šanci v kostele Svatého Vavřince na náměstí TGM v Náchodě. „Tam ho budeme rozdávat při Mši Svaté. Při dětské mši od 15 hodin,“ sdělil Martin Máslo, mediální zpravodaj Junáku Náchod.

Posvátné světlo je podle něj dostupné i v Polici nad Metují. „Ve čtvrtek 23. prosince se tam uskuteční „Předvánoční vytrubování. Akce proběhne na Masarykově náměstí, a to od 18 hodin,“ říká skautský zpravodaj. Rovněž 23. prosince bude možné získat Betlémské světlo také v Jaroměři. „A to ve Skautském domově,“ informuje jaroměřský skaut Libor Němeček.

Lidé mohou přijít v době od 9 do 17 hodin. Ve stejný den předáme plamínek také hasičům, policistům a pacientům jaroměřské Léčebny dlouhodobě nemocných. Ve Skautském domově lze plamínek získat i na Štědrý den, a to od 9 do 12 hodin,“ dodal jaroměřský skaut. Jiří Máslo