„Muzea, galerie, knihovny, hvězdárny a další  instituce, které zřizujeme, se pomalu začínají vracet k životu. V době karantény jejich pracovníci připravovali kulturní akce, výstavy či vzdělávací programy pro školy na rok 2020 a troufám si říct, že se na ně pomalu můžeme těšit,“ říká náměstkyně hejtmana Martina Berdychová. Dodává, že samozřejmostí bude nadále v rámci uvolňování opatření v boji proti epidemii dodržování všech nutných hygienických pravidel, která jsou pro otevření kulturních institucí stanovena vládou a Královéhradecký kraj je jako zřizovatel musí plně respektovat.

Muzea a galerie ve většině otevřou své prostory 12. května, vyjma Muzea Náchodska, kde se liší otevírání podle jeho poboček. Jiráskův rodný domek a Jiráskovo muzeum v Hronově otevírá 12. května a od 26. května  začíná v muzeu výstava obrazů Hany Rummelové. Broučkův dům Náchod zve 26. května zájemce na dlouhodobě plánovanou akci Týden v muzeu až do 31. května zdarma.

Náchodská výstavní síň zahájí provoz výstavou o třicetileté válce 27. června. Klášter a Stará škola Dřevěnka v Polici nad Metují zahájí provoz 26. května a 5. června začíná v klášteře výstava o benediktinských knihovnách. Na všech pobočkách bude otevřeno podle letní provozní doby s pondělkem jako zavíracím dnem.