Ta nejvydatnější, která potrvá celé prázdniny, začala právě včera. Festival Za poklady Broumovska během deseti následujících sobotních večerů bude v kostelech Broumovska popularizovat klasickou hudbu ve všech jejích podobách.

Pomalu se blíží (21.7.) i show devíti kapel v Polici nad Metují. Čtvrtý ročník festivalu „Bez šance fest“ bude stejně jako loni benefiční. Hlavní hvězdou bude punková legenda Plexis. Cílem festivalu je přiblížit punkovou subkulturu lidem, kteří ji doposud vnímají spíše negativně, a zároveň se snaží pomoci dětem, které to potřebují. Výtěžek bude totiž věnován oddělení dětské hemato-onkologie v Hradci Králové. Protilehlý konec Náchodska se své velké hudební chvilky dočká v první polovině srpna. Festival Brutal Assault, který se koná uprostřed pevnosti Josefov už tradičně staví program bez důrazu na headlinery. „Dramaturgie stojí na vyváženém lineupu. Rostoucí návštěvnost nám dává za pravdu, že fanoušci festivalu důvěřují,” popisuje organizátor festivalu Tomáš Fiala. Na zdejší pódium se vrací například fenomén Sepultura. Přes 30 let hraje tato brazilská nářezovka svůj mix death metalu, hardcoru, punku a tribální jihoamerické hudby s neutuchající vášní. To, co započalo v roce 1984 jako metalová bouře v brazilském Belo Horizonte, se rozrostlo na hurikán nezměrné síly, který od té doby brázdí celý svět.

Mezinárodní folklorní festival nabídne po pět festivalových dnů od 15. do 19. 8. bohatou paletu souborů od nás i ze zahraničí. Kromě tradičně oblíbených slovenských tanečníků se v Kostelci objeví i exotické skupiny. Jednou z nich je Grupo Parafolclórico Por do Sol. Lehkost jejich kroků, krása jejich tanců a rytmus písní přenese diváky na chvíli do slunné Brazílie. Ve své polovině festival nabídne „Jihoamerický večer“, při němž své umění předvedou soubory z Brazílie, Kostariky a Velikonočních ostrovů.

Konec prázdnin patří tradičně Mezinárodnímu horolezeckému festivalu (23. – 26. 8.) Soutěžní přehlídka nabídne kolem 40 profesionálních a amatérských filmů s horolezeckou a jinou sportovní tematikou. Dále výstavy fotografií, besedy, přednášky a diashow s horolezeckými osobnostmi.
Připraven bude sportovní a hudební doprovodný program – koncerty kapel na místním fotbalovém hřišti, venkovní projekce filmů, závody v lezení, běh Teplickými skalami a různé sportovní soutěže.

Takže festivalové léto může začít.